Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Peygamberimiz (s.a.v.) Ümmetinden Ne Bekliyor?

Peygamberimiz (s.a.v.) Ümmetinden Ne Bekliyor?

Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyuruyorlar:
"Kim ki Kuran'ı öne alırsa, Kuran onu cennete götürür. Kim de arkasına bırakırsa onu da cehenneme sürer." (G.Ahmed Ziyaüddin, Ramuz El Hadis, 1. cilt, Gonca Yayınevi, İstanbul, 1997, 227/9)
Âişe validemizi dinleyelim. Şöyle anlatıyordu gördüklerini:

- Bir gece Rasûlullah (sav)'ı yanımda bulamadım. Etrafı araştırırken O'nun namazda olduğunu anladım. Kulağımı verip dinlemeye başladım. Rükûa eğiliyor, 'ümmetî, ümmetî!' diye inliyordu. Secdeye iniyor, yine 'ümmetî, ümmetî!' diye yalvarıyordu. Onun böylesine inleyişi beni çok meşgul etti. Bunu O da anladı da dedi ki:

-Ya Âişe, benim halim hayretini mi celbediyor?

-Evet, Ya Rasûlallah, dedim. Buyurdu ki:

-Ben yaşadığım müddetçe 'Ümmetîm, ümmetîm!' diyeceğim.

-Kabrimde yattığım müddetçe 'ümmetîm, ümmetîm!' diyeceğim.

-Sur'a üflenince, 'Ümmetîm, ümmetîm! diyeceğim.

-Mahşerde bütün peygamberler 'Nefsî, nefsî!' derken de yine 'Ümmetîm, ümmetîm!' diyeceğim.

Evet, Rasûlullah (sav)'ın ümmetine şefkati budur.

Böyle bir peygamberin ümmeti olarak Sünnet-i seniyyeleri yaşatıyor muyuz yoksa öldürüyor muyuz?

Hak ve hakikatlerin çiğnenmesine tepkimiz bir camid gibi bile değil mi?

Mehmet Akif'in "Dipdiri meyyitler" dediklerinden miyiz yoksa?

Acaba Peygamberimiz (s.a.v.) ümmetinden ne bekliyor?

Diyebiliyor muyuz:

"Ellerinin tersiyle bütün dünyayı kenara iten Mus'ab'ın ben olayım"

Diyebiliyor muyuz:

"Senin uğruna bütün hayatını feda eden bir Fatıma' da ben olayım"

Diyebiliyor muyuz:

"Dünya arzuları da ne ki! Ben Allah'a aşığım. Peygamberime (s.a.v.) sevdalıyım." [b]

Peygamberimiz (s.a.v.) ötelerde yine[b] "ümmeti ümmeti"
derken acaba O'na yakışan bir ümmet olarak O'nun yüzüne bakabilecek miyiz? :'( :'( :'(

Filiz KONCA

inşaALLAH ona layık bir ümmet olabiliriz..

-Mahşerde bütün peygamberler 'Nefsî, nefsî!' derken de yine 'Ümmetîm, ümmetîm!' diyeceğim.

rabbım hakkıyla ummet olmayı nasıp etsın.sünnet-i seniyyelere sadık kullardan eylesın... emeğine sağlık ..ALLAH razı olsun .güzel paylaşım için....

Amin İnşallah...
Okuyan gözlerinize sağlık...
İlginize teşekkür ederim Prof ve Du-ru kardeşlerim...

inşaALLAH ona layık bir ümmet olabiliriz..

amin

Peygamberimiz (s.a.v.) ötelerde yine "ümmeti ümmeti" derken acaba O'na yakışan bir ümmet olarak O'nun yüzüne bakabilecek miyiz? ..................bakanlardan oluruz inşaallah..

Allah ona layık ümmet yapsın bizleri

"Habibim Ahmed Rasûlum yâ Muhammed" hitabına mazhar olan bir peygamber, sevdiğini ve sevildiğini bildiği hâlde bizleri düşünen bir nebî...
Gözlerim yaşardı, gönlüm hüzünlendi. Rabbim (c.c.) O'na (s.a.v.) lâyık bir ümmet olabilmeyi nasip etsin!
Harika bir paylaşım sevgili firdevs, senin bu yazılarını çok seviyorum. Rabbim (c.c.) senden sonsuz râzı olsun!

Dualarınıza can-ı gönülden amin...
İlginiz ve değerli yorumlarınız için hepinize ayrı ayrı ben teşekkür ederim arkadaşlar...
Rabbim (c.c.) sizlerden de razı olsun İnşallah...

Sevgili Peygamberimiz

MollaCami.Com