Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Sıkıntılı Ruh Halinden Nasıl Kurtulabilirsiniz ?

Sıkıntılı Ruh Halinden Nasıl Kurtulabilirsiniz ?

Yaşamakta olduğunuz bu mutsuzluğa karamsarlıkla bakıp “umutsuz, çaresiz “ olarak görüyor olabilir ya da depresyon belirtilerini yok sayıp veya görmezden gelmeye çalışarak onlara bir kılıf uydurmak istiyor olabilirsiniz. Ancak bu iki yol da sizi depresyondan kurtarmak için yeşil ışık yakmaz. Oysa ki depresyonu dürüstçe kabul edip, onu göğüslemeye karar verdiğinizde yaşanılan sıkıntılar, olumlu sonuçlara doğru şekil almaya başlayabilir. Peki, sıkıntıdan kurtulmaya nereden başlamalıyız, en önemli soru bu…

Yaşamakta olduğunuz problemi tanımlayın : İster sıkıntılı, yalnız, yorgun, tükenmiş olun veya cesaretiniz kırılmış olsun; düzelmeye doğru ilk adım; bir probleminiz olduğu gerçeğini kabul edin ve onunla yüzleşmeye hazır olun. Bu adım küçük ve aşina olduğunuz bir eylemmiş gibi gelebilir ancak unutmayın en büyük başarılar küçük gördüğümüz adımlarla başlar. Yardıma ihtiyacı olduğunu kabul etmek istemeyen bir kişiye en etkili çözümlerin bile yardımı dokunamaz.

Yardıma ihtiyacınız olduğuna karar verin : Bazı insanlar mutsuz ve yalnız olmaktan gerçekten hoşlanabilirler. Bu durumu fark eden ve farklı algılayıp, onun bir yardıma ihtiyacı olduğunu hisseden biri, o kişiye bir yardım eli uzatabilir ve bu muhtemelen karşısındaki kişi tarafından geri çevrilir. Kişi yardım isteyene kadar, çözümün ana hatlarını çıkartmak zordur.

Problemin nedenlerini araştırın : Bunalımlı ruh haliniz, kendinize mal etmek yerine, yaşamakta olduğunuz sıkıntıların nedenlerini olumlu ve dürüst bir bakış açısıyla araştırın. “Beni bu duruma getiren şey nedir? Niçin kendimi böylesi kötü hissediyorum? Aslında ben ne istiyorum? Farkında olmadan yaptığım yanlışlarım neler olabilir? “ gibi basit soruları kendinize sorun, sorun hakkında bilgi toplayın. Hafif bir depresyonda bazen bu minik ve basit soruların sorunu çözmede çok da işe yardığı görülür.

Kendinize alternatifler yaratın : Depresyonunuzu bir çok yönüyle ortaya çıkardıktan sonra bir danışmandan yardım alın. Depresyonunuz fiziksel bir semptomla ilişkili olabilir yada alışkanlık haline getirdiğiniz davranışlar olabilir ( çok fazla kahve içmek, fazla şeker kullanmak…) İç sıkıntınızın nedeni bu küçük ihmaller de olabilir.

Kendinize acımaktan vazgeçin : Bir insan sadece, kendisine acıma duygusuna kapıldıktan sonraki dönemde depresyona girer. İçinde bulunduğunuz durumu kabullenip, durumunuzu bir memnuniyet duygusuyla ayarlayabilirsiniz.

Sorunlardan kaçının : Güçlü bir ruh halinde değil iken üzüntülü insanlarla birlikte olmamanız özellikle önem taşır.Kolaylıkla depresyona giren bir insansanız, sürekli hastalıklarını anlatan bir arkadaşınızla birlikte olmayın.İki üzgün ruhun bir araya gelmesi kötü bir grup oluşturur.Beyninizi olumsuzluktan kurtarıp, olumlu şeyleri ön plana çıkarın.

HIMM TEŞEKKÜRLER GÜZEL BİR PAYLAŞIM...

teşekkürler...

ben teşekkür ederim. beğenmenize sevindim :)

peki kardeşim sen kendinle dost olduğun halde beraber yaşadığın ailen sana hep olumsuzluk ve stres aşılıyorsa.Allah'a cc ve ahirete inancım olmasa nefsim neler söylüyor anlatamam :'(

her insanın bir imtihanı vardır,demekki sizinde imtihanınız bu,

insanlar canlarıyla ,mallarıyla ve evlatlarıyla denenirler,ama bence en zoru aile ile denenmesidir insanın,

namaz ve dua ile daim yardım isteyin Rabbimden,

Rabbim sıkıntılarınızı gider eylesin.amin

cepni kardeşimiz çok güzel bir yanıt vermiş zaten :)

RABBim yar ve yardımcınız(mız) olsun :)

kardelen kardeşim peki insanların sizin üstünüze gelmesi bunuda sizi kızdırmak için bilerek yapması durumunda ne yapmalıyız. kişiyi sevmiyorsun bunu belli ediyorsun fakat o yuine pişkin pişkin seninle uğraşıyor

kötü insanların işi bu "uğraşmak" iyi insanların işi de "sabretmek"
söylemesi kolay, yapılması zor bir olay biliyorum.
sonuçta nereye varıyoruz duaya ve RABBimize sığınmaya...

dua edin ve RABBimize sığının. O (c.c.), yakın zamanda veya uzak zamanda en güzel bir şekilde karşılığını (iyi veya kötü) verecektir...

Problemini tanımak...
Yardımı kabul etmek ve yardım almak...
Problemin nedenlerini araştırmak...
Alternatif şeyler bulmak...
Kendine acımamak...
Sıkıntılı şeylerden uzaklaşmak...

Yeniden özetleme ihtiyacı hissettimde ::)

Çok teşekkürler.Çok faydalı bir paylaşım olmuş.

Ellerine sağlık sevgili kardelen54 :)

Kendinize acımaktan vazgeçin ...insanın kendisine yapabileceği en büyük kötülük bence...
ilave etmek isterim;
Rabbinizle konuşun....
Hiçbir sıkıntının sebesiz olmadığını düşünün...
her karanlığın ardından mutlak aydınlık vardır....

Emeğinize sağlık kardelen54 kardeşim. Çok faydalı bir paylaşım.

Sizler de sağ olun :)

Aydınlıklarımızın hiç eksik olmaması temennilerimle ;)

Hastalıklar ve Tedavi yöntemleri

MollaCami.Com