Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim


Sağlık Açısından Sağ Tarafa Yatmanın Hikmeti

Sağ Yatarak Uyumak

Bir tarafa yatarak uyuma durumunda, yatılan yöne bağlı olarak burun deliklerimizin birisinin tıkanırken, diğerinin açıldığı ve solunumun açık olan burun deliğinden yapıldığı araştırmalarla belirlenmiştir. Ayrıca nefes alınan burun deliği ile beynin yarımküreleri ve sempatik-parasempatik sinir sistemleri arasında da bir münasebet olduğu, çalışmalarla gösterilmiştir.
Sağ tarafa yatılması durumunda, sağ burun deliği tıkanmakta, sol burun deliği açılmaktadır. Sol burundan yapılan nefes alma ile sağ beyin yarımküresinin aktivitesi artar. Sağ beyin yarımküresinin uyarılması, parasempatik sinir sistemimizin faaliyetlerini artırmasına, kalb hızımızın yavaşlamasına, tansiyonumuzun düşmesine ve mide-bağırsak faaliyetlerimizin yavaşlamasına vesile olur. Dolayısıyla kalbimiz daha az yorulur, uykuya dalmamız daha kolaylaşır, bu da istirahatimizin daha iyi olmasına imkân sağlar.
Diğer yandan sol tarafa yatılırsa ne olur? Sol burun deliğinin tıkanması ile birlikte sağ burundan nefes alınması, sempatik sinir sisteminin faaliyetlerinde artışa yol açar; bu durumda kişi heyecanlanmış gibi olur ve kalb atışlarındaki hızlanma ile kalb daha da yorulur. Bu yüzden uykuya dalma zorlaşır. Çünkü kalb atım hızının, tansiyonun, heyecan ve dikkatin artması uykuya engel olabilir. Sol tarafımız üzerine uyumada ise vücudumuz daha çok yıpranacaktır.
Sırtüstü veya yüzüstü yatınca durum ne olacaktır? Yüzüstü yatmak zaten uzun süre mümkün olmadığı gibi Efendimiz (sas) tarafından da uygun görülmemiştir. Kalb, akciğerler ve mide bu durumda baskı altında olduğu için, ciğerlerimiz ve midemiz sıkışıp rahatsızlık verebilir. Sırtüstü yatıldığında ise bu rahatsızlıklar olmayabilir. Ancak uykuya dalmada gecikme olabilir. Bu durum da vücudun tam dinlendirici bir uykuya geçmesine ve dinlenmesine engel olabilir. Çünkü bu durumda gündüz olduğu gibi iki burun açık olacak ve parasempatik sistem uyarılamayacaktır. Ayrıca sırtüstü yatılması durumunda mide ve bağırsakların fonksiyonlarını gerçekleştirmesi biraz daha zorlaşacaktır.
En faydalı ve belki de en az zarar görebileceğimiz bir yatış pozisyonun Yüce Rehberimiz’in (sas) bize tavsiye ettiği ‘sağ yana yatarak ve ayakları vücuda doğru çekerek uyuma’ şeklinde olduğu hakikati ilmî araştırmalarla ancak bugün doğrulanabilmektedir. Bu yatış şeklinde hem mide ve bağırsaklar korunmakta, hem de sindirimin daha kolayca tamamlanması mümkün kılınmaktadır. Kâinatın Efendisi (sas) bir düstur olarak yemek yedikten hemen sonra uyunmamasını ve uyku için de sağ tarafa yatılmasını bize bildirmektedir. Kaldı ki, bu şekilde bir yatışın anne karnında aylarca büyütülen bir bebeğin pozisyonuna benzer olması da bunun fıtrî bir yatış tarzı olduğunu gösterir. Çünkü bebek anne karnında büyütülüp geliştirilirken, kemiklerinin üzerine yerleştirilen kasları kasılmamış orijinal hâlindedir. Doğumdan sonra ise her türlü hareketimiz bu kasların kasılmasıyla olur. Kaslarımızı en iyi dinlendirmenin yolu ise ilk yaratılış hâlimizi almamızdır.
Bununla beraber Kur’ân-ı Kerim’de Âl-i İmrân (3/191) ve Kehf sûrelerinde (18/18) geçen ayetlerde, insanların her iki yanları üzerinde yatarken de Allah’ı anabileceklerinin ve ayrıca uyku sırasında zaman zaman sağa-sola döndürüldüklerinin anlatılmasından, sola yatmanın da yasaklanmadığını, sağa yatmanın, ilk yatış şekli olarak tavsiye edildiği anlaşılabilir.SEVGİ COŞKUN / SIZINTI

islamiyetin güzelliği işte
Zaten Rabbİm BİrŞeyİ İnsanlara Sart Kosuyorsa Emredİyorsa Bunun Altinda Mutlaka Mantikli Bİr Neden Cikiyor...peygamber Efendİmİzde Öyle...Örnek Olarak Peygamber Efendİmİz Yemek Yemeden Önce Parmagini Tuza Bandirip Tuzun Tadini Aldiktan Sonra Yemege Baslarmis...bunun Nedenİ Agizdakİ Mİkroplari ÖldÜrdÜkten Sonra Yemege Baslamasidir..bu Bİr Sunnettİr Goruyoruz Kİ Bununda Altinda Çok GÜzel Bİr Fayda Yatiyor...
Rabbinden bize ne getirdi isen amenna Duyduk, itaat ettik

Ey Sevgili Rasül(üm) sen ne güzel şeyleri sünnet bırakmışsın bizlere :)

haber için teşekkürler ;)

rica ederim

teşekkürler Allah razı olsun


teşekkürler Allah razı olsun

emeğinize sağlık kardeşim

Gözlerinize sağlık...


Ey Sevgili Rasül(üm) sen ne güzel şeyleri sünnet bırakmışsın bizlere :)

haber için teşekkürler ;)


Ey Sevgili Rasül(üm) sen ne güzel şeyleri sünnet bırakmışsın bizlere :)

haber için teşekkürler ;)

Rica ederim, ilginize ben teşekkür ederim arkadaşlar...

emeğinize sağlık ,sünnet olmasındaki hikmetler.


Rica ederim, ilginize ben teşekkür ederim...


Ey Sevgili Rasül(üm) sen ne güzel şeyleri sünnet bırakmışsın bizlere :)

haber için teşekkürler ;)

Allah razı olsun güzel kardeşim....sünnetleri tatbik eden bereketli..feyizli bi ömrümüz olur dilerim...


Sağlık Haberleri

MollaCami.Com