Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Pantolonlu Başörtülüler

değerli katkı ve yorumlarınız için tşkrler. ihvan , talebecikk kardeşim..

Avamda takva §ekildir; Sakal §alvar, carsaf, pardesü, vs vs,
Takva, kalpte
Ac kapa, kendine, yüregini temizlemeyene car§af giysen neyine
Takva, kalpte,
Giyinmi§i soyar gözüyle, giyinmeyenin vay haline!
Takva elbisesi giy sende
Kim ne derse desin, sana ne!

Bizim derdimiz kiyafetle olmamali, muslüman kardesimizi hor görmemeli.Ona dogrulari ögretmeli, Yaradani anlatmali,
Var Mi öyle yigit biri?
Islamin, ahlakin yasanmadigi devirde, sorun kiyafet olmamali.
Anlat islam ahlakini, takilmissin kadinin giydigi dona, ya cikarirsa halin ne ola?

Yaradana yönelen zaten ne yapacagini bilir, bo§a konusursun, puta Yönelenden

ne konusursun.

Tek tip insan, melek mi sansam, oysa içinde bir §eytan, onada bakmasam

Hak ki ansam, eserini mükemmel bulsam, eger beceriyorsan, özündeki hak ki acsan.

Yani icimizdeki güzellikleri acabilen, görebilen konussun , gerisi sussun.

valla birşeyler yazmışsın yada alıntı yapıp yapıp eklemişsin melissa nickli arkadaş ne niyetle yazdığını bilemiyorum çünki yazın birbirini bağlamıyor ve tam neyi anlatmak istediğinde anlaşılmıyor...

Avamda takva §ekildir; Sakal §alvar, carsaf, pardesü, vs vs,
çok ayıp ...Halkın aşağı tabakası,bilinçsiz ve bilgi seviyesi az kişiler böyle giyinir,demek ne demek siz o kadar alimlerimize ,okuyup tahsil yapan birsürü kardeşlerimize bu kelimeyimi yakıştırıyorsunuz... güya çok okuyup kendini aydın zandeden zavallı insancıklar da istedikleri gibi yaşayıp istedikleri gibi davranabileceklerini zandederler Kurana ,Hadise hiç bakamadan canlarının istediğini yapıp vur patlasın çal oynasın yerlerde gezerler iş dini konulara gelincede mangalda kül bırakmazlar kendilerine göre yorum yapıverirler çünkü işlerine öyle geliverir ..elbetteki yanıldıklarını kendilerini düzeltmezlerse birgün anlayacaklardır.. >:( efendimizin (s.a.v.)yüzü suyu hürmetine kişinin yaptıkları hatalar ertelenip hesap gününe birakılmıştır..

Takva, kalpte
Bizim derdimiz kiyafetle olmamali, muslüman kardesimizi hor görmemeli.Ona dogrulari ögretmeli, Yaradani anlatmali,
Var Mi öyle yigit biri?
Islamin, ahlakin yasanmadigi devirde, sorun kiyafet olmamali.
Anlat islam ahlakini, takilmissin kadinin giydigi dona, ya cikarirsa halin ne ola?

kul görevini bilmeden yaşamadan yürek neyle temizlenir,takva neyle olur ...burda kimse kimseyi kınamıyor ve kimsede uydurma birşeyler söylemiyor...(Anlat islam ahlakini, takilmissin kadinin giydigi dona, ya cikarirsa halin ne ola?)bu kelimeler de nasıl böyle değil bir hanıma bir erkek kardeşimize bile yakışmaz ...kaldıki ......
(Kadın Penceresi.com alıntı)
Allah'ın Rasülü; giyim, beden veya davranışları ile erkeğe benzemeye çalışan kadına ve kadına benzemeye çalışan erkeğe lanet etmiştir. Hadislerde şöyle buyurulur: "Kadınlardan erkeklere benzeyenlerle erkeklerden de kadınlara benzeyenler bizden değildir." (Buhari, Libas, 61; Ebu Davud, Libas, 27; Tirmizi, Edeb, 34; İbn Mace, Nikah, 22) Abdullah b. Abbas (r. anhüma)'dan nakledilmiştir; "Nebî (s.a.s) erkekleşen kadınlarla, kadınlaşan erkekleri lanetledi ve "onları evlerinden çıkarınız" buyurdu. (Buhari, Libas, 62, Hudud, 33; Ebu Davud, Edeb, 53; A. b. Hanbel, I, 225) Abdullah b. Ömer Allah elçisinin şöyle dediğini nakletmiştir: "Üç kimse vardır ki, cennete giremez ve kıyamet günü Allah onlara rahmet bakışı ile bakmaz. Ana-babasını dinlemeyen kimse, erkeklere benzemeye çalışan kadın ve eşini kıskanmayan koca." (Ahmed b. Hanbel, II, 134)

Evli kadınların örtünmesinden kocaları sorumlu olduğu gibi, kız çocuklarının evleninceye kadar örtünme ile ilgili problemlerinden birinci derecede babası sorumludur. Çocukla uzun süre birlikte olan, onun eğitim ve terbiyesi ile yakından ilgisi bulunan anne de ikinci derecede sorumlu olur. Ayette şöyle buyurulur: "Ey iman edenler! Yakıtı insanlar ve taşlar olan cehennem ateşinden kendinizi ve ailenizi koruyun" (et-Tahrim, 66/6) Hadiste şöyle buyurulmuştur: "Sizin hepiniz birer çobansınız ve hepiniz yönettiğiniz kişilerden sorumlusunuz. Erkek ailesinin çobanıdır ve kıyamet gününde onlardan sorumlu olacaktır." (Buhari, Müslim, Ebu Davud, Tirmizi, İbn Hanbel) "Çocuğunun senin üzerinde hakkı vardır." (Müslim, Sıyam, 182)

çok ayıp ...Halkın aşağı tabakası,bilinçsiz ve bilgi seviyesi az kişiler böyle giyinir,demek ne demek siz o kadar alimlerimize ,okuyup tahsil yapan birsürü kardeşlerimize bu kelimeyimi yakıştırıyorsunuz... güya çok okuyup kendini aydın zandeden zavallı insancıklar da istedikleri gibi yaşayıp istedikleri gibi davranabileceklerini zandederler Kurana ,Hadise hiç bakamadan canlarının istediğini yapıp vur patlasın çal oynasın yerlerde gezerler iş dini konulara gelincede mangalda kül bırakmazlar kendilerine göre yorum yapıverirler çünkü işlerine öyle geliverir ..elbetteki yanıldıklarını kendilerini düzeltmezlerse birgün anlayacaklardır.. >:( efendimizin (s.a.v.)yüzü suyu hürmetine kişinin yaptıkları hatalar ertelenip hesap gününe birakılmıştır..

kul görevini bilmeden yaşamadan yürek neyle temizlenir,takva neyle olur ...burda kimse kimseyi kınamıyor ve kimsede uydurma birşeyler söylemiyor...(Anlat islam ahlakini, takilmissin kadinin giydigi dona, ya cikarirsa halin ne ola?)bu kelimeler de nasıl böyle değil bir hanıma bir erkek kardeşimize bile yakışmaz ...kaldıki ......
(Kadın Penceresi.com alıntı)
[b]Allah'ın Rasülü; giyim, beden veya davranışları ile erkeğe benzemeye çalışan kadına ve kadına benzemeye çalışan erkeğe lanet etmiştir. Hadislerde şöyle buyurulur: "Kadınlardan erkeklere benzeyenlerle erkeklerden de kadınlara benzeyenler bizden değildir." (Buhari, Libas, 61; Ebu Davud, Libas, 27; Tirmizi, Edeb, 34; İbn Mace, Nikah, 22) Abdullah b. Abbas (r. anhüma)'dan nakledilmiştir; "Nebî (s.a.s) erkekleşen kadınlarla, kadınlaşan erkekleri lanetledi ve "onları evlerinden çıkarınız" buyurdu. (Buhari, Libas, 62, Hudud, 33; Ebu Davud, Edeb, 53; A. b. Hanbel, I, 225)

Zaten herşey ortada.. Fazla söze de gerek yok.

Söylediklerinizie harfiyyen klatılıyorum kardeşim..

"+++"

zaten herşey ortada. tamamını kaynaklara dayanarak anlatmışsınız. fazla söze de gerek yok. hepsi apaçık ortada.

söylediklerinizie harfiyyen klatılıyorum meymune.

"+++"

teşekkür ederim selman-i pak kardeşim..

Yazdiklarim anla§ilmamis ama yorum yapilmi§.
Birini açikliyayim; Yorumlayan biri diyor ki:"Pantalonlu kadindan tahrik oluyorum."
öyle ise, parklarda, sahillerde mayolulari görürse hali ne olur? diye merak ettim.
Nefsini yenmeyi ögrenmezsen, kadinin kapanmasi yetmez ki!
Gözüme görünmeyin der, görünmeyelim, yeterki kardesimiz cennetlik olsun sayemizde.
Tarti§maya açik bir konu.
Medinede, mekkede erkekler entari giyer, herhalde bu hadisden haberleri yok.
Fazla söze gerek yok, Burda anlatmak istedigim uzunca yaziyor ben orda hem fikirim.Buyrun;htt//www.mollacami.net/forum/index.php/topic,22560.0 html.
Saygilar, degerli meymune paylasimlarindan yararlaniyorum.
Tesekkurler, ve Rabbim razi olsun hizmetinden.

Yazdiklarim anla§ilmamis ama yorum yapilmi§.

kardeşim zaten yukarıda yazdıklarının ne niyetle yazdığını anlamadığımı söyledim ama avamda takva şekildir dersen durum yorum yaptırmayı gerektiriyordu ,avam:kelime tarifi (Halkın aşağı tabakası,bilinçsiz ve bilgi seviyesi az kişiler )demek ve bunu kabul etmemiz mümkün değil sizde bu kelimeyi bir müslüman kardeşimize yakıştırmazsınız herhalde.? insanlar sıcakta kapanmadan dolayı elbette bazı sıkıntılı durumları oluyordur kimse örtü şeklini kendisi uydurmuyor şöyle bir ata sözümüz vardır hepimiz biliriz insanın kendi kendine yaptığı yanlışı koca köylü birleşse yapamaz diye ..örtü şekli ayetlerle hadislerle sabit ama biz bunları görmezden gelirsek ancak kendimize zarar vermiş oluruz ben bunu demek istiyorum, kul olrak zaten bir sürü hata ve kusurlarımız dolu burda örtülü olanın örtülü olmayanın hiç kimsenin garatisi yok ama biz ne yapacağız RABB'im rızası peşinde daima caba ve gayret göstereceğiz bunları gerek ibadetlerimizle,gerek örtü ve davranış şeklimizle devamlı beslemek zorundayız..şöyle bir örnek versem biraz düşünebilmekte etkili olurmu bilmem ,temsilde hata olmasın ..diyelim bir işyerinde çalışıyoruz ama çok çalışıyoruz da hepte geç gidiyoruz diyelim öğleye doğru bu durum iş vereni kızdırırmı kızdırmazmı örnek bir çalışan bile olsan kızdırır çünkü oranın bir kuralı var ve sen o kurala uymuyorsun ...biz Elhamdülillah Müslümanız bizim bir farkımız var ve bu farkı biz değil Yüce Allah'ımız bize veriyor yani dışarıda bizleri saptırmaya çalışan onca insanların sözüzene değil zaten o kadar açık ki sapıttırmak için elinden geleni yaptıkları birde bizler onların sözlerini doğrularcasına hal ve hareket etmemeliyiz sımsıkı dinimizin emrine yapışmalıyız..

Birini açikliyayim; Yorumlayan biri diyor ki:"Pantalonlu kadindan tahrik oluyorum."
öyle ise, parklarda, sahillerde mayolulari görürse hali ne olur? diye merak ettim.
Nefsini yenmeyi ögrenmezsen, kadinin kapanmasi yetmez ki!
Tarti§maya açik bir konu.
Medinede, mekkede erkekler entari giyer, herhalde bu hadisden haberleri yok.
yazarken ne yazıyoruz diye düşünmek gerekiyor Pantalondan tahrik olduğunu söyleyen adamdan ders almak lazım demekki dikkat daha çok çekiyor o adamın sahile gitmiş halini hiç düşünemiyorum bile Peygamber Efendimizin (s.a.v.)Hadis-i Şerif'lerinde bakan ve baktırana lanet bedduası var ..erkek veya bayan herkesin nefsini terbiye etme ihtiyacımız var ama bayanların burda haya duygularını daha fazla ön plana çıkarmaları lazım çünkü erkekler bazı kadınların hayasızlıklarından korkar haline gelip kendilerini kadılardan korur hale geldiler..
şimdi gelelim mediney-i münevvere ve mekkey-i mükerremedeki kıyafetlere onlar milli giysi onlarak toplum halinde kabul etmişler, bunları kural haline getirmişler yani onların gelenekleri o na kalırsa orada çarşaf giyiliyor burada örtü olarak örnek hanımlara çarşaf örneğini vermiyorlar ..

meymune paylasimlarindan yararlaniyorum.
Tesekkurler, ve Rabbim razi olsun hizmetinden.
inşaALLAH birbirimizin paylaşımlarından istifade ediyoruz teşekkür ederim ,melisaa Rabbim kul olabilme yolunda çabamızı elimizden almasın cemi cümlemizden razı olsun..son nefesimizde dahil olmak üzere imanı kamilden ayırmasın..amin..

Allah seni seviyor mu?

Bu zat buyuruyor ki: (Her şeyden daha önce,
Dinimizi öğrenmek lazım gelir iyice.

Sonra da, ihlas ile onu tatbik etmektir.
Çok küçük olsa bile, günah işlememektir.

Nefsinin haram olan arzularını, şayet,
Kim terk eder, yapmazsa, bulur sonsuz saadet.

Bir dünya lezzeti ki, değilse haram, yasak,
Ona izin vermiştir kullara cenab-ı Hak.

Onun için müslüman, ehl-i sünnet üzere,
Bir iman ve itikat edinmeli ilk kere.

Sonra, öğrenmelidir ne ise farz ve haram.
Farzları eda edip, günahtan kaçmalı tam.

Zira günahkârlara, Rabbimiz eder gazap.
Tövbesiz ölürlerse, görürler acı azap.)

Bir gün de buyurdu ki: (Bir kulda edep, haya,
Var ise, o kavuşur Allahü teâlâya.

Bu gün, gaflet içinde yaşayan nice insan,
Kendi Yaradan�ına ediyor günah, isyan.

Nefsine tâbi olup, günahlara dalanlar,
Cennet nimetlerinden mahrumdur yarın onlar.

Bunlar, bilmiyorlar mı Allah�ın gördüğünü?
Ne cevap verecekler ölünce, mahşer günü?

O sorgu sual günü, elbette ki olacak.
Herkesin amelleri, önüne konulacak.

Dünyada haramlardan kaçınarak büsbütün,
Cennete girenlere, müjdeler olsun o gün.

Dünyanın zevklerine hiç aldanmayanlara,
Ve Allah�tan korkarak, günahtan kaçanlara,

Çoluk çocuğunu da koruyorlarsa eğer,
Bunlara, ahirette verilir çok nimetler.)

Yine bir gün, bir gence buyurdu ki: (Evladım,
Nefsine aldanıp da, harama atma adım.

Allahü teâlâyı seviyorsa kim eğer,
Onun emirlerini severek ifa eder.

Yani farzları yapıp, kaçınır her günahtan.
Haramlar karşısında, haya eder Allah�tan.

Büyükler buyurur ki: (Bir kimse etse merak,
Ki, beni seviyor mu acaba cenab-ı Hak?

Baksın, her gün yaptığı işlere, amellere.
Sevip sevmediğini, anlasın buna göre.)

Haram ve günahlarla uğraşıyorsa şayet,
Bilsin ki sevmiyordur, budur buna işaret.

Bir mümin de, islama hizmet edemiyorsa,
Bilsin ki, günahları mani olur bilhassa.

Ağlayıp sızlasın ki: (Acaba ne günahım,
Var ki, nasip olmuyor bana bu, ey Allah�ım?)

Zira cenab-ı Allah buyurur ki Kur�anda:
(İstiğfar ederseniz, yetişirim imdada.)

ŞİİRLERLE MENKIBELER - Abdüllatif Uyan

Tesekkurler, sakallimm
Yüregime serinlik geldi bu siirle.
Keske herkes anlasaydi, problem olurmuydu?
InsaAllah birlige dogru yol aliyoruz.

cahille sohbeti kestim.doooost dost.....

[

gercekten cok onemlı bır konu meymune kardes allah razı olsun paylasımınızdan dolayı...

öyle bi zamandayız ki.. artık giyinmekle imanın arasında çokda bağ kalmadı...
insan olmanın bile şekli,sınırları değişti..

paylaşım güzel ama yinede bu erkeklerin kadınlara benzeme hadisi şerifini dikkatli yorumlamakta fayda var diye düşünüyorum... çünkü bazı yerlerde de elbise erkek kıyafeti hani boydan elbise, pantolon giyelim demiyorum ama sanki biraz daha tartışmaya açık bi mevzuu diye düşünüyorum zira birebir pantolon giyen lanet alır gibi bi ifadenin geçtiği bi hadisi şerif görmedim ben tabii bu hususta bilgim yeterli olmadığı için aksini savunduğum da akla gelmesin herkes gibi bende istifade amacıyla soruyorum yada yorumluyorum saygılar...

pantolunlu basortululermı tartısılıyor? :)

ben dıze kadar kısa eteklı ınce corap ve topuklu ayakabılı turbanlılar goruyorum ??? ???

aslında aglanıcak hallere.. gül gül olüyorum.. !!!! ::)

Serbest Kürsü

MollaCami.Com