Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

kelime çekmeye ne dersiniz

Sizin sorunuz : Sülasi mücerredin 4. bâbından Fi'li mudâri Te'kid nefi istikbâl binâ mağlum cemi müennes gaibe
Doğruysa sorum geçerli..

ŞEKSUN SULBÜN MİLHUN HASENÜN HAŞİNÜN ACÜLÜN SIĞIRUN CÜNÜBÜN ŞÜCEEUN ŞEYZAMÜN CEYYİDÜN HARYESU ĞAYÜRÜN EBLEĞU ĞAZBAANE
İNŞAALLAH DOĞRUDUR.BENDE HEMZE-İ KATİLERİ SORAYIM.

SANKİ BİRAZ KELİME ÇEKMEYİ BIRAKTIKTA MAKSUT İŞLİYORUZ.

ifal babının hemzesi_ceminin hemzesi_nefsi mükellimin hemzesi_istifhamın hemzesi_ismi tefdılın hemzesi_ismi celalin hemzesi_sıfatı müşebbehenin hemzesi_mazinin kendi hemzesi_lamı tarifin hemzesi
ibtida ne kelime olur

sülasi mezidün fihi humasinin 2.babı olan iftial babından mastardır.

emsile ne kelime olur

mufaaleden 2. mastarın cemisi.Misalün maisalanı emsiletün..

ehda'naa

ifal babından fiili mazi nefsi mütekellim meal gayrdır

tüahızna ne kelime olur?

:) karçiçeği bunu da bıldın ya ne diyeyım.Güya karışık kelime sormuştum ;)

;) neyse cevaba gecım. ''Tuahızna'' bu soruda bi eksiklik var.La tüahizna olmalı yada tüahizu na olmalı idi.Niçin diyeceksiz?Çünkü tuahızna mufaale babından ya fiili müzari ya nehi hazırdır.Fiili muzari desek sonu ceziml, ama başında cez edenlerden biri olmadan cezimli okuyamayız.Nehi hazır desek Evvelinde nehi La sı olmalı.
netice olarak müfaaleden...

müheymin ? ???

bu sölediklerinizi sanki hiç duymamış gibiyim.
en iyisi geri ben en baştan başlayayım bu işe....
beynim durmuş sanki... :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(

tefıl babından ismi fail olarak buldum ama yanlış mı aceba
(yetedayyerne) ne kelime olur

Sülasi mezidün fihi humasinin 4. bâbı olan Tefeuuldan Nehî gâib cemi'i müennes evvelinde ne hi harflerinden mâ yada lâ olmalı sanırım.

Doğruysa benim sorum:
Bir babımızın mevzûnu olsun hadi, "İslinqâ'" ne kelime olur.

tefıl babından ismi fail olarak buldum ama yanlış mı aceba
(yetedayyerne) ne kelime olur

Sanırım yanlış, tefıl babından değil. Rubâ'ıye mülhak olan 6 babdan 2. bab sanırım. feyale yufeyılu, beytara yubeytıru hani bu da heymene yuheyminu heymeneten ila ahır, ismi fail hatırladığım kadarıyla 14 sene oluyor. artık kusurum varsa af ola.. saygılar..

Hmm bende katılıyorum g.rananın cewabna.
islinga:ihranceme ya mülhak olan 2 babın ikincisinin mevzünü,islenga yeslengı,islingaen....olarak cekılıyor.

telgahü ?

siyah zenci kardeşimiz acaba تَلْقاَهُ mü demek istediniz kafı uzatıp uzatmamakta tereddüt ettim.. eğer doğru anlamış isem sülasinin 4. babından fiili mudarii müfret müennesdir..

لَقِىَ يَلْقَى.... تَلْقىَ

;) ewet o dediğinizi demek istemiştim..Soru?

Emsile

MollaCami.Com