Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

kadinlarin ekonomik özgürlügü!!

Cumadan önceye geldi bu mesele,çıkmak zorunda kaldım..
Çalışan annelerin evlerinde huzursuzluk daha fazla.
Varmı aksini idda eden.?

Çalışan eşlerde cocuk daha başı boş.
Aksini idda eden varmı?
Bir araştırmada çalışan eşerlin cocukları yetim cocuğu gibi büyüyüyor.

Bir rehberlik hocası diyor.( Kendi eşi de çalışan)…
Çalışan eşlerde en büyük kavga ,sen maaşını nereye harcadın..

En uzun küslük süresi çalışanlarda
Varmı aksini idda eden.
İslami taviz en fazla çalışanlarda.
Varmı aksini idda eden.

Odamda çalışıyorum.öğretmen hanım hem ağlıyo hemde elinde telefonu,
Çocuğunu teselli etmeye çalışıyo..içim burkuldu.
Konuşması bitti,sordum
Hocam çalışmaya mecburmusun?
hayır
eşinin maaşı yetmiyormu?
yetiyo
yetiyosa,o çocuğa yazık değimli,,döndü dedi
kocamda alıştı çalışmama.bırakamıyoruz
o cocuğun psikolojisini tahmin edebiliyorsunuz..
bunları uzatabiliriz,gerek yok
yan komşum, hemen her gün yaşadığım olay

anne çocuğu uyanmadan işe gitmeye çalışıyo.uyanırsa kapıdan avazı çıktığı kadar bağırıyo
anne beni de götür.

Allah cc hanım kardeşlerimi çalışmaya mecbur bırakmasın.

Aylık gelirimiz çok düşük,üç öğrenci okutuyoruz,
faturalar falan derken elimizde birşey kalmıyor,hatta borçlu çıkıyoruz
ee bu durumda eşimiz bize harçlık verebilirmi, tabiki veremez,
bu durumda evin ihtiyaçlarını karşılamak da zor,evde tuz biter kadın düşünür,yağ biter kadın düşünür,
beyine söyler para yok der bu durumda kadın çalışmak istemez mi,
tabiki ister evin ihtiyaçlarını ve okul masraflarını düşünmek zorundadır,
bir arkadaşımız evin erkeğinden para istemek zor geliyor demiş,
yoksa tabiki istemek zor gelir varmı yokmu diye düşünürsünüz,

özgürlük ne kadar özgürlük,özgürüm derken bile özgür değiliz özgür olduğumuzu düşünüyoruz,

Allah cc hanım kardeşlerimi çalışmaya mecbur bırakmasın.

Amin

hangi kadın istemez eşinin geliri yetsin de evinde oturup çocuklarına baksın,
hangi kadın ister erkeklerin eğemen olduğu iş hayatına atılmak,
hangi kadın ister işlerine iş katmak,
hangi kadın ister ,söyleyin hangi kadın...

hangi kadın istemez eşinin geliri yetsin de evinde oturup çocuklarına baksın,
hangi kadın ister erkeklerin eğemen olduğu iş hayatına atılmak,
hangi kadın ister işlerine iş katmak,
hangi kadın ister ,söyleyin hangi kadın...

malesef müslüman oldugunu iddea ettigi halde disarda calismaktan zevk alan kadinlar var... :'( :'(

aladin kardeşim iznin olursa bu konuyla ilgili bir anket yapalım

aladin kardeşim iznin olursa bu konuyla ilgili bir anket yapalım

memnuniyetle, hemen baslatin....

Güzel yorumlar yapılmış. Konuya katkıda bulunan kardeşlerime teşekkür ederim. İhvan kardeşim yazdıklarınıza sonuna kadar katılıyorum.

Bence "ekonomik özgürlük" ve "kadın erkek eşitliği" aile yapısını bozmak, kadınları yasak olan bölgeye çekmek için topluma kabul ettirilmeye çalışılan iki cümle (yalnız cümleden ibaret olsa iyi). Ve artık sadece mağdur ev kadınlarının kullandığı değil hem mağdur olmaktan korkan evli bayanların hem de aynı korkuyu yaşayayan bekar kızlarımızın düşüncesi. Şimdi daha lise çağındaki kızlarımıza "okuyun elinize ekmeğinizi alın ondan sonra evliliği düşünün kocanızın eline bakmayın diyorlar." Şimdi bunu duyan bayanlar gelecekleri ve evlilikleri ile ilgili nasıl bir korku tünelinin içine atılmaktalar bunun sanırım herkes farkındadır.
Tamam diyelim ki kadın ekonomik özgürlüğünü eline aldı peki kadın gerçekten özgür olacak ve ailesinin sorumluluğu üstünden kalkacak mı? Hayır aksine sorumluluğu artacak hem iş hayatı hem ev hayatı ikisini de idare etmek zorunda kalacak. Yani sorumluluk iki katına çıkacak. Ha burda şu denilecek "kadın da çalışıyo eve para getiriyo kadın erkek eşitliği var e o zaman evde de iş bölümü yapılmalı" Bu söylendikten sonra da artık zaten ailede görevler birbirine karışmıştır ve türk aile yapısından bahsetme olasılığı imkansıza yaklaşmıştır.
Sözüm aile bütçesine yardım etmek için evinde elinden geldiği kadarını yapan bayanlara değil; ya aç kalırsam korkusuyla çalışmak zorunda olduğunu ve kendini geliştirme hakkının bulunduğunu ya da kariyer yapmak istediğini söyleyen ve direten bayanlar içindir. Onlar bir düşünsünler bakalım maddi yönden refaha ulaşırken manevi yönden halleri nice olacaktır.
Hepimiz hemen hergün bu konuda yaşananlara şahit oluyoruzdur. Ve onlar için üzülüyoruzdur. Ama kendimize gelince içerden pek birşeyin farkında olmuyoruz. Çünkü alışmışızdır. Bir de dışardan bakmaya çalışalım yaşadıklarımıza inşallah o zaman daha doğru kararlar verebiliriz.

gözyaşı kardeşimin dediklerine baştan aşağı katılıyorum...toplumun büyük bir yarası.bazen erkekler işsizlikten yakınıyor aslında iş var,bütün işlere artık kadınlarda ortak olduğundan işsizlik elbette olacak...bunu biz düzeltemeyiz elbette.düşünelim kadıların her iş alemine atılmadığı bir dünyada erkekler işsiz kalabilirmi....toplumu bozmak ,topla ,tüfekle olmuyo...bu milletin evlatlarına ekonomik özgürlük adı altında dayandırılmaya çalışılan şey.kominizim de olduğu gibi kadınlarıda sokaklara dökmek.emperyalist devletler başarmışlardır...müslümanlarında kafalarınA çift MAAŞ YERLEŞTİRİLDİ.MALESEF MALESEF MALESEF...NE DESEK BOŞ...ACİZANE FİKRİM

Çok zor iş hayatı ,dışarısı daha da zor,Bir çok bilinmeyen ....
..Ev de oturup bilgisayar başında yapılacak bir iş yokmudur,
Dışarıya çıkmadan evden para kazanmanın yolu olsa..
Vardır belki de ama bizi bulmuyor nedense..
Ben dışarda çalışmak istiyorum fakat korkuyorum dışarıdan ...
..Bilinmeyen korkutur insanı zaman zaman..
::)

Herkes ne güzel seyler yazmis!
Bende acizane kendi fikrimi söylemek istedim:
Cok gencken evlenmeden önce bile hep söylerdim:
"Bu is tercih meselesi, ya calisip parali olacaksin ama coluk cocugunu perisan edeceksin, deyim yerindeyse eger, yada calismayip harcamalarini ona göre ayarlayip evinde hem sen hem ailen rahat olacak"

Cevremde öyle olumsuz olaylar oluyorki kadinlarin calismasindan dolayi!

En azindan en ufak bir anlasmazlikta parasina güvenip hemen bosanmaya kalkiyor kadinlar....Sanki para her zorlugu halledebilirmis gibi.....Sonradan paranin her sey demek olmadigini onlarda anliyor, ama is isten gecmis oluyor!

Isin ilginc tarafi: Ben hic calismadim ama Allah'a sükürler olsun hic maddi zorluk cekmedik, cekmeyiz de insallah....

Amaaa, cok aileler taniyorum kari koca calistiklari halde borc batagindan kurtulamiyorlar, ne yazikki!

Bir evlilik en basindan, yani sözlenmeden baslayarak Islamiyete uygun yapilsa sanirim hersey cok daha güzel ve kolay olur Allah'in izniyle....

Rabbim tüm müslümanlara Islam la dolu yuva nasib etsin !

ben ekonomik özgürlük istemiyorumm ...bunu hep söylemişimdir ama ekonomik özgürlüğümü elime aldığımda kesin karar verdim bi gün evlenirsem istemiyorum böyle bi özgürlük >:( :D ;) :-X :o
boşanma olaylarından sonra kadına ithafen "iyiki çalışıyorsun yoksa ortada kalmıştın" denirya çok sinirleniyorum ve bende diyorumki "başkasına çalışacağına evine ve ailene çalışsaydında evliliğn devam etseydi"

iyiki çalışıyorsun yoksa ortada kalmıştın" denirya çok sinirleniyorum ve bende diyorumki "başkasına çalışacağına evine ve ailene çalışsaydında evliliğn devam etseydi"
bembeyazsiyah
çok güzel yorumlamışsın + ;)

ben ekonomik özgürlük istemiyorumm ...bunu hep söylemişimdir ama ekonomik özgürlüğümü elime aldığımda kesin karar verdim bi gün evlenirsem istemiyorum böyle bi özgürlük >:( :D ;) :-X :o
boşanma olaylarından sonra kadına ithafen "iyiki çalışıyorsun yoksa ortada kalmıştın" denirya çok sinirleniyorum ve bende diyorumki "başkasına çalışacağına evine ve ailene çalışsaydında evliliğn devam etseydi"

bir bayanin meselgi olmali bence ,senin gibi dusunmuyorum ben acikcasi..eger evlendigin kisi sana ve cocuklarina artik zarar vriyosa arada da sevgi saygi kalmamissa zaten o eevlilik bitmistir..bosaninca hemen ailemize siginiriz ya annesi babasi olmanlar ya da kardesleri ..rabbim kimseyi seye muhtac etmesin..uygun ortamlarda bir bayan calisabilir hayat bu hersey bizim icin hicbirsey icin guvencemiz yok malesf

bir bayanin meselgi olmali bence ,senin gibi dusunmuyorum ben acikcasi..eger evlendigin kisi sana ve cocuklarina artik zarar vriyosa arada da sevgi saygi kalmamissa zaten o eevlilik bitmistir..bosaninca hemen ailemize siginiriz ya annesi babasi olmanlar ya da kardesleri ..rabbim kimseyi seye muhtac etmesin..uygun ortamlarda bir bayan calisabilir hayat bu hersey bizim icin hicbirsey icin guvencemiz yok malesf

kardesim, bizimde bir hanimin bir mesleginin olmasina hic bir itirazimiz olmaz... yanliz, "ekonomik özgürlük "adina, "ayagimi yere saglam basayim" adina, "esime muhtac olmiyim" adina, "ne istersem onu yapabileyim" adina calismayi hos karsilamiyoruz.... yoksa kötü gün icin insan bir seyler yapabilmelidir...

Serbest Kürsü

MollaCami.Com