Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim


İyileşmeyen Yaralarınıza Özel Yara Bantı

İyileşmeyen Yaralarınıza Özel Yara Bantı
[b]Bazı ilaç firmalarının bal emdirilmiş yara bantları ürettiğini biliyor muydunuz? Bu ilginç yöntem aslında pek de yeni sayılmaz. Yaraları tedavide arı balından faydalanmanın tarihi eski Mısır medeniyetine kadar uzanıyor.

Arı kovanlarından soframıza ulaşan bal, sahip olduğu özel maddeler sayesinde en kuvvetli bakterileri bile öldürüp ve yaraları iyileştiren bir özelliğe sahip.

Yapılan son bir araştırmada balın mikroplara karşı ne kadar etkili olduğu birkez daha gösterilmiş oldu.(1) İrlandalı bilim adamları, baldaki şifa faktörünü belirlemek için bazı deneyler gerçekleştirdi. Bu deneylerde en kuvvetli antibiyotik ilaçlara bile dayanıklılıklarıyla bilinen 20 tür bakteri topladılar. Daha sonra şeker konsantrasyonu ve akışkanlığında gerçek balı taklit eden yapay bal ürettiler. Gerçek ve yapay balı bakteriler üzerine uyguladılar. Sonuçta gerçek balın bakterileri öldürmede yapay bala oranla 3 kat daha etkili olduğu ortaya çıktı. Bu durumda baldaki iyileştirici özelliğin sadece şeker konsantrasyonu ve akışkanlıkla açıklanamayacağı anlaşıldı. Bilim adamları balda bulunan birçok faydalı mineralin tedavide ortak rol oynayabilir olduğunu belirtiyor.

Şimdi araştırmacılar baldaki etkinin en çok hangi maddeden kaynaklandığını ortaya çıkararak yepyeni tedavi yöntemleri geliştirmeye çalışıyor. Bazı ilaç firmaları ise bal emdirilmiş özel yara bantları üretimine çoktan geçmiş durumda.

Bal aynı zamanda bir böceğin ürettiği ve insanların yiyebildiği tek gıda olma unvanını da taşıyor. Allah (cc), arıların özel olarak fazla ürettiği bu mucizevi gıdanın faydalarını Kur'an-ı Kerim'de Nahl suresinde bildirmiştir:


"Sonra meyvelerin tümünden ye, böylece Rabbinin sana kolaylaştırdığı yollarda yürü-uçuver. Onların karınlarından türlü renklerde şerbetler çıkar, onda insanlar için bir şifa vardır. Şüphesiz düşünen bir topluluk için gerçekten bunda bir ayet vardır."(Nahl Suresi 69)

Notlar

(1) Nature.com/nsu: "Honey kills anti-biotic resistant bugs" 18 Kasım 2002

yararlı bilgiler için teşekkür ederiz... ;)

Emeğinize teşekkürler. :)Tabii keşke her yara bu şekilde iyileşse.....Ayrıca arılarında soyu tükeniyor git gide...O zaman bizi ne iyileştirecek Allah bilir :-\

propolis maddesi balda vardır ve doğal antibiyotiktir

Bilgilendirme için teşekkürler Gözyaşı kardeşim,sağolasın...


Bilgilendirme için teşekkürler Gözyaşı kardeşim,sağolasın...


Bilgilendirme için teşekkürler Gözyaşı kardeşim,sağolasın...

Bilgilendirme için teşekkürler Gözyaşı kardeşim, ellerinize sağlık.


Bilgilendirme için teşekkürler Gözyaşı kardeşim,sağolasın...


Bilgilendirme için teşekkürler Gözyaşı kardeşim, ellerinize sağlık.

Çok güzel bilgiler, paylasim için tesekkürler..

Bal çok büyük bir nimet.. Bunu biliyoruz.. Yalniz aklima yillar önce duydugum su kissa geldi:

Birgün Peygamer Efendimiz mescidde otururlarken yanina Cebrail a.s. gelir ve P.E.'e sorar:
- Ya Rasulallah, arilarin yapmis oldugu bal neden bu kadar sifalidir bilirmisin? P.E.:
- Hayir ey Cebrail, demesi üzerine Cebrail a.s. bir ari çagirir yanina ve ari sunlari anlatir:
- Biz bal yaptigimiz zaman balin yavan bir tadi olur. Sonra üzerine 500 defa Salavat-i Serife okuruz ve öyle tadini bulur...

Yani bal bir anlamda sifasinida Peygamber Efendimizden alip bize dagitiyor..

(Kissa'yi duyali çok uzun seneler oldu. Eger bir yanlisim varsa düzelteceginiz ümidi ile..)


Bilim ve Teknoloji

MollaCami.Com