Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Açık liselilere ek sınav hakkı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Açıköğretim ve Mesleki Açıköğretim liselerinde öğrenim görenlerden kredi eksiği bulunan veya başarısız öğrencilere ek sınav hakkı tanıdı. MEB´den yapılan açıklamaya göre, Açıköğretim Lisesi ile Mesleki Açıköğretim Lisesinde okuyan öğrencilerden, durumu şu koşullardan birine uyanlar ek sınava alınacak:
-2007-2008 eğitim-öğretim yılı II. dönemi itibarıyla öğrencilik durumu aktif veya donuk olanlar,
-Açıköğretim Lisesinden mezun olabilmesi için bir dönemde alabileceği en fazla 40 kredi veya daha az kredi eksiği bulunanlar,
-Açıköğretim Lisesi 3 yıllık ´´genel lise´´ programına kayıtlı olup en az 5 dönem veya üzerinde eğitim görmüş olanlar,
-Mesleki Açıköğretim Lisesine kayıtlı olup en az 6 dönem veya üzerinde eğitim görmüş, yüz yüze eğitimini ve stajını tamamlamış, mezun olabilmesi için 40 krediye kadar eksiği bulunanlar,
-Mesleki Açıköğretim Lisesine kayıtlı olup en az 6 dönem veya üzerinde eğitim görmüş, yüz yüze eğitiminde başarısız meslek dersi bulunan öğrencilerden, kültür derslerinden en fazla 24 kredi, meslek derslerinden ise en fazla 26 kredi olmak üzere toplam 50 kredi eksiği bulunanlar,
-Lise ara sınıf öğrencisi olarak Mesleki Açıköğretim Lisesine kayıt yaptıran ve Mesleki Açıköğretim Lisesinde en az bir kez sınava girmiş olup tasdiknamesinde alacağı meslek dersi bulunmayan ve stajını tamamlamış olanlar,
-Lise ara sınıflarından ayrılarak Açıköğretim Lisesi Genel Lise programına kayıt yaptıran ve Açıköğretim Lisesinde en az bir kez sınava girmiş olup 2007-2008 öğretim yılının I. ve/veya II. döneminde öğrenim görmüş olanlar.
SINAV AĞUSTOS´TA
Sınav 16-17 Ağustos 2008 tarihlerinde merkezi sistemle gerçekleştirilecek. Meslek dersinden kalan öğrenciler için 1-7 Eylül 2008 tarihleri arasında uygulamalı sınav yapılacak. Sınav ücreti olarak her öğrenciden 20 YTL alınacak. Sınava katılmak isteyen öğrencilerin 30 Temmuza kadar halk eğitim merkezi müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.

alıntıdır

Açıköğretim/AÖF Üniversite Lise

MollaCami.Com