Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Erkeklere özel günleri unutturan gen

Erkeklere özel günleri unutturan gen

Kadınlar artık evlilik yıldönümünü ya da doğum günlerini hatırlamayan kocalarını daha az suçlayabilir! Çünkü İngiliz bilim adamları, kadınlarla erkeklerin farklı hafıza genlerine sahip olduklarını ortaya koydu.

Londra’daki King’s College’a bağlı Psikiyatri Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, uzun dönemli hafızada bağlantı kurmak için erkeklerin beyinlerinde kadınlardan daha farklı genleri kullandıklarını, bu yüzden de kadınların evlilik yıldönümü gibi tarihleri, erkeklerin ise rakamları ve olayları daha iyi hatırlayabildiğini kaydetti.
Araştırmacılar, genlerdeki bu değişiklik yüzünden erkeklerin yön duygusunun ve gittiği yeri tekrar bulabilme gibi yeteneklerinin gelişmiş olduğunu, kadınların ise doğumgünleri ve evlilik yıldönümü gibi detayları daha iyi hatırlayabildiğini söyledi.
Araştırmayı yürüten ekipten Profesör Peter Giese, bu şekilde erkeklerde bulunan ancak kadınlarda bulunmayan iki gen tespit ettiklerini söyledi.

ilginç...

Bunu araştıran bilim adamı da nihayetinde erkek, sanki biraz erkekleri kurtaran bir araştırma olmuş Sayın Peter Giese tarafından... ;)

Paylaşım için teşekkür ederiz Gözyaşı...

Bunu araştıran bilim adamı da nihayetinde erkek, sanki biraz erkekleri kurtaran bir araştırma olmuş Sayın Peter Giese tarafından... ;)

Haklısınız firdev27 kardeşim. Belki de Peter Giese'i bu araştırmayı yapmaya iten neden de yaşadıkları olabilir :)
Okuyup yorumda bulunduğunuz için ben sizlere teşekkür ederim.

katılıyorum.

ilginç ama ne ilginç ne kadar doğrudur biraz şüphelerim var.

Haklısınız firdev27 kardeşim. Belki de Peter Giese'i bu araştırmayı yapmaya iten neden de yaşadıkları olabilir :)
Okuyup yorumda bulunduğunuz için ben sizlere teşekkür ederim.

hay yaşa sen emi :D içimden geçeni söyledin. ;D

şimdi anlaşıldı her şey.erkeklerin neden böyle oldugu...

erkekler bu yazıyı görmesin bahaneleri olur :)

ilginç...

erkekler bu yazıyı görmesin bahaneleri olur... :Dzaten görmeyip trans geçiyolar... ;)

erkekler bu yazıyı görmesin bahaneleri olur :)

benden kaçmaz bu yazı bunu delil olarak kullanacağım inşaallah.

Okuyup yorumda bulunduğunuz için ben sizlere teşekkür ederim kardeşlerim.
Ama herşeyi genetiğe bağlayamayız bir de bu açıdan bakalım. ;)
Hani günümüzün çoğu bilim adamı herşeyi genetiğe bağlar bu çok yanlıştır yani dedikleri gibi hayat=genetik değildir.
Bu konuyla ilgili bir hocamız şunu anlatmıştı. Amerika'da bir katil yargılanırken ailesinden de birçok kişinin cinayet işlediği bu eğilimin ailenin genlerinde olan birşey olabileceği ve bu yüzden de katilin cezasının hafifletilmesi gerektiği söylenmiş ve bu karar uygulanmış ve suçlunun cezası hafifletilmiş. Ama birçok kişi bu kararı büyük bir tepkiyle karşılamış. Şimdi herşeyi genetiğe bağladığımızda ne kadar sağlıklı sonuçlara ulaşabilir ve doğru karar verebiliriz.
Bu olayı duyduktan sonra bu konuya tekrar dönme gereği duydum. Belki bu araştırmada hayatı genetikle sınırlandırmış olan bir araştırıcı tarafından yapılmıştır ve gözünden kaçan birşeyler olmuştur ya da özeli genele uygulama gibi bir hataya düşmüş olabilir diye düşünüyorum.

BENCEDE YARİM ARKADAŞ HAKLI ! :) :)

Araştırma gerçek bile olsa, bu erkeklerin kurtulması için yeterli olmaz :D

Araştırma gerçek bile olsa, bu erkeklerin kurtulması için yeterli olmaz :D
:)

Bilim ve Teknoloji

MollaCami.Com