Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

bir böcekte,bir kuşta,bir tavukta esma seyri

Rabbimizin izniyle inşALLAH elimizden geldiğince böceğin,ineğin,tavuğun,kuşun görebildiğimiz kadar kısaca akılda kalacak kadar inşALLAH

rabbimizin ilk emri

İKRA OKU

emrine itaaten hep beraber okumaya çalışalım

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

sen yardım et ALLAH ım

arıda, inekte , tavukta , kuşta , ipek böceğinde bizlere Er-Rahim ismini okutan rabbim

sana hamd olsun verdiğin fırsata hamd olsun,okumaya çalışmamıza hamd olsun,arttır rabbim,sen öğretmezsen öğrenemeyiz,sen bildirmezsen bilemeyiz,sen okutmazsan okuyamayız,istiyoruz rabbim aç bizlere

ER RAHİM ismini ilk o ismi nasip etti rabbim.Zehirli bir böceğin ARI nın karnında şifalı ve en tatlı bir balı bizim için pişirmek ve o böceğin eliyle bize ikram etmek elbette o böceğin işi olamaz demek balı yapan böcek değildir Allahın rahmetidir. yanlış hatırlamıyorsam risalelerde böyle tefekkür edilir

soframıza bal gelir ve biz hiç düşünmeden yer geçeriz.rabbim bizleri aff etsin inşallah. oysa kitabımızda düşünmemizi uyaran ayetler vardır.

arı bizim soframıza o eşsiz şifa kaynağını getirmek için ne çabalar sarfetmiş,ne darbelerden geçmiştir dimi. sadece bizim için rabbimizin rahim oluşundan

ayeti kerimede ne diyor rabbimiz

Sizin için hayvanlarda da elbette ibretler vardır, size onların karınlarındaki fers yarı sindirilmiş gıdalar ile kan arasından, içenlerin boğazından kolaylıkla kayan
dupduru bir süt içirmekteyiz.

yanlış hatırlamıyorsam nahl suresinden bu ayeti kerime. Ne zaman sofrada balımız olsa önce baldan başlarız tefekküre

450 gramlık saf balı elde edebilmek için yaklaşık olarak 17.000 balarısının 10 milyon çiçeği ziyaret etmesi gereklidir. Arının yiyecek aramak için ihtiyaç duyduğu ortalama bir gezinti,
yaklaşık olarak 500 çiçek ziyaretini gerektirir
ve
25 dakika sürer.
Bu yüzden 450 gram saf bal elde etmek için

arıların 7000 iş saati çalışmaları gereklidir.

Son derece zahmetli bir iş olmasına rağmen arılar, balı ihtiyaçlarından kat kat daha fazla üretirler. Kuşkusuz bu, Allah'ın insanlara verdiği güzel bir nimettir.

yaaaaaa

İNSAN NE KADAR KIYMETLİ BİR VARLIK DİMİ

"İNSAN NE KADAR KIYMETLİ Bİ VARLIK DİMİ"
evet kardeşim.. :)
çümkü Eşref-i mahlukattır insanoğlu... ::)

emeğine sağlık... ;)

rahim olan rabbimizin sonsuz merhametiyle tavuk yumurtasını biz insanlara sunuyor.

Bir tavuğun, yumurtalarına kabuk yapabilmek için bir günde kemiklerinin yüzde 10'unu harcadığını düşününce

o kadarda rahatça yiyemiyorsun yumurtayı DÜŞÜNMEDEN dimiiiiiii

yumurta rahim isminin sırrıyla sarısı beyazı onu koruyan zarıyla tam bir tasarım harikası

rahim olan rabbimizin sonsuz merhametiyle tavuk yumurtasını biz insanlara sunuyor.

Bir tavuğun, yumurtalarına kabuk yapabilmek için bir günde kemiklerinin yüzde 10'unu harcadığını düşününce

o kadarda rahatça yiyemiyorsun yumurtayı DÜŞÜNMEDEN dimiiiiiii

yumurta rahim isminin sırrıyla sarısı beyazı onu koruyan zarıyla tam bir tasarım harikası
kemiklerini nasıl harcıyor... ???
merak ettim.. ::)

ipek böceğinde RAHİM ismnin tecellisiyle

elsiz bir böceğin eliyle bizlere ipek gibi yumuşak bir elbiseyi giydirmek rahmetin neticesidir.

Yoksa o elsiz böcek yemyeşil dut yaprağını yiyip bembeyaz bir ipeği bizim için çıkartamaz.dı dimi

rabbim ben ne kadar kıymetliyim
sen ne kadar büyüksün RAHİM olan rabbim

inek, deve, koyun ve keçi gibi hayvanlara ne demeli
onlara kayemyeşil otu yedirip n ve fışkıları arasından bembeyaz,
besleyici bir sütü çıkarmak
ve o hayvanı
bir süt fabrikası yapmak elbette rahmetin işidir.bizlere rahim rahman ismini okutur

Cenab-ı Hak rahmetinin eserleriyle kendini bize rahim ismiyle tanıttırmak istiyor,

düzeltmem gerekiyor ama yetkim yok

ka yemyeşil otu yedirip n bu cümlede ka başta kalmış

yemyeşil otu yedirip ka n...............

Rahman bütün mahlukatına sayısız nimetler ve rızıklar veren, onların ihtiyaçlarını gören, yarattıkları hakkında hayır ve rahmet dileyen manasındadır.arkadaşlarım
kuşlar

hiçbirinin rızkı unutulmuyor, hiçbiri aç bırakılmıyor ve ihtiyaçları mükemmel bir şekilde karşılanıyor. Kim: onları böyle merhametle besleyip, yeryüzünü onlara rahmani bir sofra yapan? Ve o sofradan istifade edebilmeleri için gerekli cihazları onlara takan?
Küçücük, zayıf ve acizler! ama ne kadar kolay besleniyorlar. Muhtaçlar, güçleri yok kimi elsiz, kimi gözsüz, kimi ayaksız. ancak İhtiyaçları ve rızıkları ellerinin yetişemediği yerlerden ne de mükemmel veriliyor. Kim bu acizlere merhamet edip ihtiyaçlarını gören?Elbette RAHMAN olan rabbimiz

es selam olan rabbim ne büyüksün ki yarattığın her varlıkta isimlerini nasibimiz kadar okutturuyorsun

istiyoruz ya rabbi aç sırlarını bizlerede

Selamete çıkartan SELAM olan Rabbim

Allah selamdır. Bu isim ile yarattıklarına tecelli edince onları düşmanlarından, sıkıntılarından, tehlikelerden, musibetlerden ve her türlü kederlerden selamete çıkartır.

mesela dersek kuşlar aklıma geldi.

ava giden bir avcıyı düşünelim. Gözünü gökyüzünde süzülen avına dikmiş. İlham ile tehlikeyi hisseden kuş kaçmaya başlıyor.
Ve vurulmaktan kurtuluyor.

İşte bu durumda avcının avını kaçırması ile avcıda MANİ ismi tecelli ederken,

avda ise düşmanının saldırısından kurtulmasıyla kuşta SELAM ismi tecelli etmiştir.

tavuk ve sansarda da ne bileyim koyun ve kurtta da böyle düşünebiliriz

Evet yarattıklarına düşmanlarından korunabilecekleri cihazları takmak SELAM isminin bir tecellisi olduğu gibi
onları kamufle etmekle saklayıp düşmanlarına göstermemek ve bu cihetle onları selamete çıkarmak ta selam isminin bir tecellisidir.

kardeşim açıklamaların çok güzel olmasına güzelde;
8) ilk etapta resimleri bir baktım, o ne; eşim dedim kendi kendime. eşiminde aynı böyle inek sağarken fotoğrafı var. kareler ve poz aynı. ??? olamaz dedim kendi kendime. :o :o :o tabi sonra işin gerçek tarafına bakınca o olmadığı ve resmin ne kadar benzediğini düşündüm. çok güzel bir çalışma eline sağlık. ;)

kardeşim açıklamaların çok güzel olmasına güzelde;
8) ilk etapta resimleri bir baktım, o ne; eşim dedim kendi kendime. eşiminde aynı böyle inek sağarken fotoğrafı var. kareler ve poz aynı. ??? olamaz dedim kendi kendime. :o :o :o tabi sonra işin gerçek tarafına bakınca o olmadığı ve resmin ne kadar benzediğini düşündüm. çok güzel bir çalışma eline sağlık. ;)

:D :D :D

Serbest Kürsü

MollaCami.Com