Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Kur`an-i Kerim`i Okumanin Hususi ile Cocuklarimiza Ogretmenin Ehemmiyeti

Muhterem M u`minler!
Bu haftaki hutbemiz KUR`AN-I KERIMI OKUMANIN FAZILETI VE HUSUSI ILE COCUKLARIMIZA OGRETMENIN EHEMMIYETI hakkindadir.
Kur’ân-ı Kerîm; Allah-u Teala`nin emir ve yasaklarını, dünyâ ve âhiret saâdetlerinin neye bağlı bulunduğunu, Yüce Rabbimiz`e karşı vazîfelerimizin neler olduğunu ve nasıl yapılacağını izah etmek üzere vahiy yolu ile Peygamberimiz Efendimiz(sav)’e ve O’nun şahsında bütün Ümmet-i Muhammed’e Cenâb-ı Hakk tarafından gönderilen Yüce Kitabımızdır. Ve hükmü kıyâmete kadar devam edecektir. Bu itibarla, “ben mü’minim, ben Hz. Allah(cc)’ın kulu ve O’nun Resûlü’nün ümmetiyim” diyen herkes, Kur’ân-ı Kerîm’e alâka duymak, onu öğrenmek ve imkânı nisbetinde öğretmek mecbûriyetindedir.Peygamber Efendimiz soyle buyuruyor:"Sizin en hayırlınız Kur’an-ı Kerim’i öğrenen ve öğretendir.” Kur`an-i Kerim kendisini okuyup, O`na tabi olanlari cennete sevk eden bir Allah Kelami`dir.Sahabe-i Kiramdan Ibn-i Mes`ud (r.a.) bu hususu soyle ifade buyuruyor:Her kim Kur`an`ı kendine onder yaparsa Kur`an,onu cennete goturur,kimde onu arkasina alirsa o kimseyi atese surukler." Bu mubarek sozu ehl-i sunnet alimleri soyle izah etmislerdir. "Kur`an, sahibi hakkinda sefaat etmek ister ve ona bu salahiyet verilir.Ote yandan Kur`an kendisini okumayanlar ve hukumleri ile amel etmeyenler hakkkinda sehadette bulunur ve onun bu konudaki sehadeti kabul edilir.Buna gore Kur`an, kendisini rehber edinenleri, yani kendisini okuyup hukumleri ile amel edenleri cennete goturdugu gibi onu arkalarina alanlari yani onu okumayan veya hukumleri ile amel etmeyenleri, kiyamet gunu ceheneme surukler.(Mev`iza-i Hasene) Peygamber Efendimizin Kuran`-i Kerim`i okumanin faziletini ifade eden bircok hadis-i serifi vardir.Bunlardan bazilarini zikredelim: "Kur’an okurken, kıraatinde zorlanarak heceleyerek okuyan kimseye iki mükafat vardır.(Biri okumasinin mukafati digeri zahmetinin,gayretinin mukafati)” "Kul, Kur'an-ı Kerîm'i hatmettiği zaman hatim duası esnasında 10 bin melek ona bağış talebinde bulunur." "Kur’an okuyunuz; çünkü O, kıyamet günü, okuyanlarına şefaatçi olacaktır.”

Muhterem Muslumanlar! Cocuklarimizin, aile efradimizin Kur`an-i Kerimi okumayi ogrenmeleri uzerimizdeki en muhim kulluk vazifelerimizdendir.Bu mevzuda Peygamber Efendimiz soyle buyuruyor:"Kur'an okunan evin hayrı artar, sakinlerini sıkmaz, melekler toplanır, şeytanlar oradan uzaklaşır. Kur'an okunmayan ev, içindekilere dar gelir, sıkıntı verir, bereketsiz olur. Melekler uzaklaşır, şeytanlar oraya dolar." Muaz b.Cebel ( r.a.) da soyle buyuruyor:"Su uc sey dunyada gariptir;zalimin ezberindeki Kur`an,kotuler arasina dusmus insan ve Kur`an okunmayan evdekimushaf" Ebu Umame r.a. anlatiyor:Bir gun Peygamber Efendimiz Kur`an`i ogreniniz buyurarak Kur`an- i Kerim ogrenmeye tesvik ettikten sonra,sozlerine soyle devam etti :Kiyamet gunu Kur`an,kendisini okuyanin en sıkısık aninda yanina gelir.En guzel kiligi ile okuyucusuna takdim edilerek o sahsa;beni tanidin mi diye sorar.Okuyan, kimsin sen diye sorunca Kur`an;ben dunyadayken sevip saydigin seyim,der demez okuyucu;herhalde sen Kur`an olmalisin der.Arkasindan Ku`ran okuyucusunun sagina mulk ve soluna ebediyyet konur,basinada mulk taci yerlestirilir.Daha sonra musluman anne babasina iki cennet elbisesi giydirilir.Anne baba bu ikram karsisinda;bunlar bize nerden geldi,kendi amellerimiz bizi bu dereceye yukseltecek seviyede degildi deyince,kendilerine;bunlar evladinizin okudugu Kur`an sayesinde verilmistir diye cevap verilir.(Tenbihu`l-Gafilin) Hutbemize bir hadis-i serifle nihayet verelim.Peygamber Efendimiz soyle buyuruyor:"Cocuklarinizi uc vasifla terbiye edin:Peygamberlerini sevsinler,O`nun ehl-i beytini sevsinler ve KURAN-I KERIM OKUSUNLAR."

Hutbe ve Vaazlar

MollaCami.Com