Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Özgürlük İçin Bir Adım Daha : Pardus 2008 Çıktı

Pardus projesinin en yeni teknolojiler ve en güncel yazılımlarla güçlendirilmiş yeni sürümü Pardus 2008 yayımlandı. Daha önceki tüm sürümleri gibi bir özgür yazılım olan Pardus 2008, GNU Genel Kamu Lisansı (GPL) ile özgürce dağıtılıp çoğaltılabiliyor.

Pardus projesinin temel hedefleri olan kolay kurulum ve kullanım yönünde, gerek altyapı ve gerekse kullanıcı arayüzü düzeyinde önemli yeniliklere sahip olan Pardus 2008 aynı zamanda geniş donanım desteği, kararlı ve güvenilir Linux altyapısı ve tek bir CD ile gelen çok çeşitli uygulamaları ile masaüstü kullanıcılarına yepyeni bir özgürlük deneyimi yaşatmayı vaat ediyor.

sürüm notları ise kısaca şöyle sıralanmış ;

Pardus Teknolojileri

Pardus'un temel teknolojileri COMAR ve Mudur, dbus altyapısını kullanarak tamamen yeniden yazıldı - Pardus 2008 bu teknolojilerin ilk kez kullanıldığı Pardus sürümü olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor. Yeni COMAR, dbus ve yetkilendirme altyapısı ile tamamen entegre çalışarak sistem genelinde eksiksiz bir yapılandırma yönetimi hizmeti sunuyor.
Güncellenen bileşenler

Pardus 2008 sürümü, Pardus teknolojilerindeki yeniliklerin yanında birçok güncellemeyi de içeriyor : - Güncellenmiş KDE 3.5.9 Masaüstü Ortamı - En son Linux çekirdeği (2.6.25.9) ile çok daha fazla donanım desteği, kararlı ve güvenilir sistem, - Altyapı tarafında gcc 4.3.1, glibc 2.8, Python 2.5, Java 6 gibi önemli yenilikler, - En yeni, en hızlı ve en becerikli internet tarayıcısı Mozilla Firefox 3.0, - Tüm ofis formatları ile uyumlu çalışabilen OpenOffice.org 2.4.1, - Hataları giderilmiş ve en son sürüme yükseltilmiş yüzlerce özgür yazılım...
fazla donanım ihtiyacı istemiyor oluşu bir diğer artılarından..

Kurulum gereksinimleri

Pardus 2008'i ortalama bir donanımda çalıştırabilirsiniz. Yüksek performans için en az 512 MB RAM (bellek) ve 1200 MHz işlemci öneriyoruz. Pardus 2008 için asgari ve tavsiye edilen donanım gereksinimleri aşağıdadır:

256 MB bellek (512 MB tavsiye edilir)
800 MHz Intel ya da AMD işlemci (1200 MHz tavsiye edilir)
En az 4 GB boş disk alanı (10 GB tavsiye edilir)
Pardus 2008 ile gelen yenilikleri öğrenmek için Sürüm Notları

--bu linkten inceleyip indirebilirsiniz
http://www.pardus.org.tr/indir.html

Pardus, hem kendi işletim sistemimiz olmasından hem de daha güvenli olmasından dolayı tercih edilmesi gereken bir yazılım; ancak windows işletim sistemine olan alışkanlığımız pardus'e alışmamızı zorlaştırıyor. Ayrıca bazı programları kullanmak istediğimizde uyumsuzluk sorunu yaşayabiliyoruz.

Office programlarında özellikle bir uyuşmazlık yaşanabiliyor. Fakat windowsun yanına bir de pardus kurmakta fayda var. Virüs sıkıntısı yok, üstelik pardus ücretsiz...

katkınızdan dolayı teşekkurler kardeşim ::)

bu pardus u bizim millet mi üretmiş, yani yerli malı bir işletim sistemi mi tam anlayamadım

cetinhan kardeşim..
pardus birden fazla kişinin geliştirilmesiyle meydana gelen açık kod yazılımlı bir işletim sistemi
internet üzerinden tüm dünya düzenleme yaparak geliştiriyorlar.

ilk başta linux diye başlamıştı..

paylaşım için teşekkürler zambak kardeşim..

Pardüs 2008 kullanıyorum, ilk çıktığından bu yana oldukça değişmiş ve çok daha güzel... İlk çıktığında ses sorunu vardı... Ayrıdan sürücü falan gerektirmiyor, gereken tüm programlar mevcut. Kurmak isteyenlere tavsiye ederim.

http://www.pardus.org.tr/

bu pardusu nasıl indireceğiz.. ben bir türlü anlayamadım..
torrent 54 mb gözüküyor nasıl yapacam bana bir yardımcı olurmusunuz..

http://www.pardus.org.tr/indir.html

İndirmek için üstteki linki kullanabilirsiniz. .iso dosyası şeklinde iniyor, ve kalıbı cd'ye yazdırıyorsunuz... Daha sonra kurulumu yapabilirsiniz.

şurada takıldım ben
06/27/2008 12:24 728,895,488 Pardus_2008-Kurulan.iso
06/27/2008 12:24 58 Pardus_2008-Kurulan.iso.md5sum
06/27/2008 12:24 66 Pardus_2008-Kurulan.iso.sha1sum
06/27/2008 01:42 55,799 Pardus_2008-Kurulan.iso.torrent
06/27/2008 12:48 250,048,564 Pardus_2008_RC2-Kurulan.iso.xdelta
06/27/2008 12:48 69 Pardus_2008_RC2-Kurulan.iso.xdelta.md5sum
06/27/2008 12:48 77 Pardus_2008_RC2-Kurulan.iso.xdelta.sha1sum

bunların hepsini indirecekmiyim yoksa en baştaki yeterli mi..
hangilerini indirmem gerekiyor..

Sanırım bir tanesi yeterli oluyor.

Program Tanıtımları

MollaCami.Com