Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim


"Yaşanabilir İlk Gezegene Doğru"

Güneş sistemi dışında “yaşamaya uygun olabilecek” ilk gezegen keşfedildi.
“Astronomy and Astrophysics” adlı derginin son sayısındaki makaleye göre, astronomlar Güneş sistemi dışında Dünya’dan 20.5 ışık yılı uzakta keşfettikleri gezegenin insanların yaşamasına elverişli şartlar taşıyabileceğini düşünüyor.
Şili’deki La Silla adlı Avrupa rasathanesinde bulunan “Harps” teleskopunu kullanan uzmanlar, “Gliese 581” yıldızının etrafında dolaşan gezegenin, hem sıvı hem de katı yüzeye sahip olduğunu, yüzeydeki sıcaklığın da dünyadaki gibi seyrettiğini belirledi.

Yeni gezegenin arz ettiği özelliklerin, hayat bulunduğunu akla getirdiğini vurgulayan astronomlara göre, gezegen yüzeyindeki ortalama sıcaklık 0 ile 40 santigrad derece arasında oynuyor. Bu da yüzeyde sıvı halde su bulunabileceğini düşündürüyor.

Gezegenin yarıçapının, dünyadan 1.5 kat büyük olduğunu hesaplayan astronomlara göre, gezegenin yüzeyi karalar ve denizlerle kaplı.[NTVMSNBC]

Astronomların hesaplamalarına göre, kitlesi dünyadan 5 kat fazla olan gezegendeki yerçekimi ise dünyadakinden 2.2 kat fazla.

Gezegen, “Gliese 581” güneşinin etrafında 13 günde dönüyor. Gezegen, kendi güneşinin yörüngesinde Dünya’nın Güneş’e uzaklığının 14’te biri mesafede seyrediyor.

“Gliese 581”, kitlesi Güneş’in ancak üçte biri kadar olan “kırmızı cüce” adlı yıldız türünden. Çok küçük kitleye sahip bu yıldızlar, yaşanabilir gezegen arayışında ilk bakılan noktaları oluşturuyor.

Uzmanlara göre, makul yüzey sıcaklığı ve Dünya’ya nispeten yakın oluşu, bu gezegeni uzayda hayat aramaya yönelik müstakbel uzay çalışmalarının öncelikli hedefi haline getirebilir.

2 yıl önce de aynı yıldızın etrafında dolaşan bir gezegen, aynı ekip tarafından keşfedilmişti. Kitlesi dünyadan 15 kat büyük olan gezegen Neptün’ü andırıyordu.

Sağol Zambak kardeşim sayenizde bilim adamlarının dünyadada yaşanacak felaketlerle bizi başbaşa bırakıp,kendilerinin başka gezegenlerde keyif çatmak için araştırma yaptıklarını öğrenmiş bulunuyoruz... ;D Vay sizi bilim adamları vayyyyy ;D

:) yorumun ıcın teşekkurler kardeşim

bir müslüman aile, bir yahudi aile, bir hristiyan aile ve bir de putperest aile ile bir de ateist yolluyorlarmis :)

ya Allah bismillah..

zaman isleme süreci nasil olur bilinmez. 20.5 ışık yılı burdan ciktiklarinda ve oraya vardiklarinda ne kadar zaman gecmis olur ki acep

Güzelim dünyamızı yaşanmaz hale getirip yana yakıla yaşam için başka gezegenler aramaktansa biraz kıymet bilip dünyamızı yeniden yaşanır hale getirmek için çabalasak daha güzel olmaz mı? Bir de bu yönden bakabilseler bilim adamları olaya :-X
Paylaşım için teşekkürler kardeşim ;)

haklısnız :-X

yorumlrınız ıcın ben teşk ederım kardeşlerım ;)


Bilim ve Teknoloji

MollaCami.Com