Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

ÖMRÜ UZATAN AGAÇ!!......

Bilgili biri hikaye yollu:Hindistanda bir agaç vardır.meyvesini yiyen ne ihtiyarlar ne ölür!der.padişah bunu duyardogru sanıp o agaca ve meyvesine aşık olur.bu agacı bulmak meyvesini getirmek üzeredivan adamlarından bilgili birisini Hindistana yollar.adamcagız yıllarca Hindistanda agacı arar,tarar.bulamak için sehir sehir gezer,ne ada bırakır ne dag ne ova!kime sorduysa bu ne arıyor delimi ne?diye güler alay ederler.niceler alayına alıp döverler akıllı zeki ve temiz kisininbu arayısında elbette bir esas vardır.hiç bos olurmu? derler.ona alay yollu etttikleribu rivayette ayrı bir tokat,hatta bu eni konu tokattanda beter bazıları alaya alıp EY ULU KİŞİ pek korkunç geniş bir iklim olan filan iklimdefalan ormanda yemyesil bir agaç vardır. pek yüce pek korkunç her dalı koskocaman derler.padişah adamıkimden ne duyarsa aramak için gayret kemerini kuşanır.orada nice yıllar gezip tozar.padişahta ona mallar yollar durur.gurbet diyarında bir hayli zahmetlere ugrar,nihayet aciz kalır.ne maksudundan bir eser görünür nede sözden başka bir şey!ümit ipi büzülür,aradıgını aramaz olur usanır.padişahın yanına dönmeye niyet eder, aglaya aglaya yola düser.megerse o yedimin ye se kapılıp geriye döndügü memlekette kerem sahibi kutuplardan alim bir seyh varmış. nedim ümitsiz haldeÖNCE ONUN TEKKESİNE GİDEYİMDE ORADAN YOLA DÜSEYİM.istegimi bulamadım ümidim kesildi.bari dua sı yoldasım olsn der. gözleri yaslı bulut gibi yaş döke döke seyhin huzuruna varır.SEYHİM!acımanın esirgemenin tam zamanı.ümidim kesildi.lütfedecek an bu an!der.seyh;ümütsizsen bile söyleme matlubun ne?neye yüz tuttun diye sorar.NEDİMbir padişahım var beni bir agac aramak üzere gönderdi.ama nasıl agaç?alemde bulunmaz bir sey. meyvesi ab-ı hayatın aslı. yıllardır aradım bir nişanesini bile bulamadım;ancak bu sarhaşlar benimle eglendiler beni alaya aldılar işte okadar !der seyh gülümseyip derki:EY SAF ADAM bu agaç ilim sahibindeki ilimdir. pek yüce pek büyük ve etrafa yayılmış bir agactır o.hatta agacta ne demek her tarafı kaplayan deniz gibiab -ı hayattırQ sen ne surete kapılmış yolunu yitirmişşin. mAnayı elden bıraktıgın için onu bulamıyorsun. ona gah agaç derler gah güneş gah deniz adını takarlar gah bulut! hülasa öyle seydirki yüz binlerce eseri vardır. en aşagılık hassası sahibine ebedi bir hayat bagışlamasıdır.......(mesneviden)

kıssadan hisse

MollaCami.Com