Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

KADER VE İRADE...

[color=purple][center]Kader ve irade konusuna ışık tutacak bir yazı olduğu düşüncesindeyim.Yazı çok hoşuma gitti paylaşmak istedim ;

Bir bilim adamı, 2005 yılında yaptığı bir araştırma sonucu bir yıldızın dünyamıza uzaklığının ''50 ışık yılı'' olduğunu hesaplıyor... Ve o yıldızın o tarihten 15 sene önce (yâni 1990 yılında) söndüğünü, fakat yıldız bize 50 ışık yılı uzakta olduğu için (söndüğü zaman bile 50 yıl boyunca ışığının görüleceğini bildiğinden) bu yıldızın çıplak gözle söndüğünü göreceğimiz tarihin 2005+(50-15) =2040 yılı olacağını hesaplıyor...

Yâni yıldız 15 sene önce (1990'da) sönmüş. Fakat biz 35 sene sonra (2040'da) göreceğiz söndüğünü... Yâni 35+15=50 yıl sonra...

Sonra bilim adamı bu bilgiyi 2005 yılında dünyaya şöyle ilan ediyor;

''' FİLANCA YILDIZ 35 sene sonra, 10 OCAK 2040 TARİHİNDE SÖNECEKTİR! ..'''

2040 yılında o yıldız söndüğünde câhil insanlar soruyor;

'' Bu bilim adamı GAYB 'ı nasıl bildi? ..''

'' KADER 'i nasıl bildi? ..''

'' Yıldız O DEDİĞİ İÇİN mi söndü? ..''

'' Yoksa SÖNECEĞİ İÇİN mi O dedi? ..''

Bilim adamı cevap veriyor;

'' Ne ben dediğim için söndü, ne de söneceği için ben dedim. Çünkü o yıldız ZATEN SÖNMÜŞTÜ! .. ''

Gel de bilmeyene izah et! ..

Ne demek zaten sönmüştü? .. Biz basbaya görüyorduk parladığını! ..

---------------------------------------

İşte maalesef durum böyle... Biz o yazılmış olan kaderi zaten yaptık! .. Yaptığımız için yazıldı... Ama bu Allah katı için geçerli bir oluş... ÇÜNKÜ ALLAH, ZAMAN KAVRAMINA BAĞIMLI DEĞİL... Allah (hâşâ) bu gezegende yaşamıyor ki bir günü 24 saat, bir yılı 365 gün olsun... Salise, saniye, dakika, saat, gün, hafta, ay, yıl, vs... Bunlar bizi bağlar Allah'ı değil! .. Allah, tüm zamanları tek bir noktada hepsini bir anda görür ve bilir. Dolayısıyla Allah için ÖNCE-SONRA-ŞİMDİ gibi kavramlar yoktur... Zamanı yaratan da Allah... Allah kendi yarattıklarından bağımsızdır! ..

Şimdi bu konuları anladıysanız net bir tespit yapayım ;

BİR İNSAN BİR ŞEY YAPTIYSA, EVET BU ONUN KADERİDİR... FAKAT SORUMLUSU KENDİSİDİR! .. ÇÜNKÜ İRADE KENDİSİNİNDİR! .. ALLAH'IN BU OLAYI ''ÖNCEDEN BİLMESİ'' (ki biliyorsunuz önce-sonra kavramları bizim açımızdandır) hiçbir şeyi değiştirmez! .. ÖNEMLİ OLAN O İNSANIN NE YAPTIĞIDIR...

Kader aslâ değişmeyen bir BİLGİ 'dir... İçine bizim irademiz de dahildir...

Meselâ ben bir sadaka verirsem başıma gelebilecek belâları def ederim... AMA BENİM O SADAKAYI NE ZAMAN KİME NASIL VERECEĞİMİ VE O BELÂNIN NASIL DEF OLACAĞINI ALLAH ZATEN BİLİYOR...

Aksine ben anne ve babamı üzer ve bedduâ alırsam işim rast gitmez... AMA BENİM NE ZAMAN NE YAPARAK ANNE VE BABAMI NASIL ÜZECEĞİMİ VE İŞİMİN RAST GİTMEYECEĞİNİ ALLAH BİLİYOR...

Ben iyi bir şey yaparsam sevap yazılır... Kötü bir şey yaparsam günah yazılır... AMA BENİM ÖMÜR BOYUNCA KAZANACAĞIM SEVAP VE GÜNAHLARI ALLAH BİLİYOR... O'nun bilmesi hiçbir şeyi değiştirmez! .. SORUMLUSU BENİM! ..

Yâni esas konu; ZAMAN KAVRAMI ve BİLGİ GENİŞLİĞİ! ..

Yanlış anlaşılan bir husus da şu ki;

Değişen kader, değişmeyen kader diye bir ayrım yoktur! ..

Eğer bir insan sadaka verdiğinde ya da başka bir iyilik yaptığında kaderinin değiştiğine inanıyorsa o insan Allah'a şirk koşuyor demektir ki bu da en büyük ve affedilmez bir günahtır! ..

[/center]
[/color]

Bilimsel makaleler

MollaCami.Com