Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Talep edene hizmetçi ol

Gece yarısından sonra, Hz. Mevlana’nın dergahının kapısı çalınır. Talebeleri açar. Sarhoş bir genç, (Ben Üstad Mevlana’yı görüp, elini öpüp duasını alacağım) der. Talebeler kovsalar da, o gitmez, (Duasını almadan asla gitmem) diye diretir. Talebeler ne yaptılarsa oradan uzaklaştıramazlar.

Gürültüye Hz. Mevlana uyanır, (Ne var, ne bu gürültü?) diye sorar. Talebeleri, Efendim, sarhoş bir genç, duanızı almadan gitmeyeceğini söylüyor derler.

Hz. Mevlana talebelerine, (O, sarhoş kafayla bu saatte bizi bulabilmiş, siz ayık kafayla içeri alamıyorsunuz. Belki samimidir, niye kovuyorsunuz? Talep edeni, ihlasla arayanı kovma yetkimiz yok ki. Ateşten çıkıp gelene, dön tekrar ateşe demeye hakkımız var mı? Bırakın gelsin yanıma) buyurur.

Mevlana hazretlerinin bu sözlerini duyan genç gelir ve ağlayarak, (Hocam benim gibi sarhoş, edepsiz birisi için, talebelerinize sitem etmenize gönlüm razı olmadı. Beni de talebeliğe kabul buyurmaz mısınız? O talebelerin ve sizin hizmetinizde olmakla şereflenmek istiyorum) der.

Hz. Mevlana gencin gözyaşlarını silip der ki:

Evladım hoş geldin aramıza, kimin ne zaman ne olacağı belli olmaz, hangi vesile ile kavuşacağı belli olmaz. Allahü teâlâ âlemlere rahmet olarak gönderdiği Peygamber efendimize, "Beni talep edene hizmetçi ol" diye emrediyor. Bu yüzden talep edenin haline vaktine saatine bakılmaz, talebine bakılır. Sen bizi Allah için sevip bulmuşsun. Gerçekte talebin biz değil, Allah sevgisine kavuşmaktır. Buna engel olmaya kimsenin hakkı olmaz. Talebelere sitem edişim bu yüzden idi.

teşekkürler.. ALLAH şefaatine nail eylesin.. amin..

teşekkürler

İlginiz için ben teşekkür ederim arkadaşlar.

Ne güzel söylemiş Mevlana Hazretleri...
Allah celle celaluhu razı olsun kardeşim. Emeğinize sağlık.

Rab'bim cümlemizden razı olsun kardeşim, siz de sağolun.

beni bu konuyla ilgili bir anım var,

sene 1991 bir konferanstayız,

bir gürültü oldu,bi genci yakapaça dışarı atıyorlar,konferansın seyri değişti tabii,

konferansı veren Hoca Efendi durun ne oluyor dedi,

Hocam sarhoş bu genç dışarı çıkarmak istedik kusura bakmayın zor durumda kaldık dediler,

Hoca Efendi gence dediki evladım ne oldu,

genç şöyle cevap verdi,Hocam ben sizi dinliyodum,konuşuyorlardı ,bunlara dedim ki susun Hocamı dinlicem,dinlemediler, bu arada gencin dili dolanıyo konuşamıyo!

bi daha dedim dinlemediler,içmişin sen dediler,ben de yine susun Hocamı dinliyorum dedim ,sonrada atmaya çalıştılar beni,bu arada ağlıyo Hocammmm diye,

Hoca Efendi dedi ki ,evladım hadi bu garip aşktan sarhoş ya siz neden sarhoşsunuz da vesile olmayı engellersiniz?

demek ki sadece zaman değişiyor,vesile kılınanlar hep aynı yöntemi uyguluyor,

(O, sarhoş kafayla bu saatte bizi bulabilmiş, siz ayık kafayla içeri alamıyorsunuz. Belki samimidir, niye kovuyorsunuz? Talep edeni, ihlasla arayanı kovma yetkimiz yok ki. Ateşten çıkıp gelene, dön tekrar ateşe demeye hakkımız var mı? Bırakın gelsin yanıma) buyurur.

eee işte bu mubarekler böyle ALLAHIN veli kulları oldular
RABBİM onların şefaatelerine bizleride nail eylesin..
çok güzeldi kardeşim elinize sağlık...

:'( :'( ALLAH razi olsun çok güzeldi..

RABBİM şefaatlerine nail eylesin inş.

amin kardeşlerim, Rab'bim cümlemizden razı olsun.

Allah razi olsun Mollanın Umudu kardeşim, hisse çıkarılacak bir kıssa...

Allah razı olsun
her ikisidemanidar
emeklerinize sağlık
umutkardeşim
vecepni kardeşim

:D

amin sevgili Tuna, İkra ve gülnisa kardeşlerim, Rab'bim cümlemizden razı olsun.

Talep edene hizmetçi ol...
Güzel anlatım ve güzel hikaye demiyelim gerçek, hakikat,
Kimin ne zaman ne olacağı, kimin kalbinde ne var? kimbilir?
Tam paylaşacaktım varmış, Teşekkürler.

:'( :'( :'(

yabbim bizleride oyle inanıp tövbe edenlerden eylesin. :'( :'( :'(

kıssadan hisse

MollaCami.Com