Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

ALKOLLÜ YEMEK DİKKAT 2

Yemek sektöründe [otel yemek fabrikaları pastane gibi] imalatlarda mütedeyyin insanların dikkat etmesi gereken bircok husus vardır.etin kg.12 ytl oldugunu düşünün birkac soru işareti vereyim.sucukta %25fire ile sucuğun kac ytl olması lazımdır.toplu yemekte 1 kişinin yemek maliyeti 2.5 ytl [ortalama]olduğuna göre fiyatlar neden düşüktür.burda maliyetleri aşagı cekme yani sahtekarlık devreye giriyor köftenin icine et oranını %20 ye cekip geri kalanını soya tavuk kıyması konması gibi.sucuktada işlem bunun benzeri bazende daha vahimdir.onun icindirki dini acıdan sakıncalı oldugu gibi ciddi sağlık sorunları yaşadığımızı düşündüğümüzde bunların nedenleri gayet acıktır.pastane ürünlerinde bircok saglıksıs ürün vardır.otellerde ve marka pastanelerde yaş pastaya likör kullanılır.Size yaşadığım bir olayı nakletmek istiyorum yapılan bir kokteyle gelen simaların bircogu kamuoyunun islamı hassasiyeti ile tanıdıgı insanlar icki servisini almayıp meyve suyu aldılar.aparitif börek türlerini icki ile yapılan kokteyl sosuna batırıp[kokteyl sos:mayöneze alkol katılarak yapılan sos] yediler.bu ne perhiz misali.alkolün kaynatılınca özelliğini yitirdigini söyleyenler bunada bir fetva bulurlar herhalde.bir sey daha kutlu doğum haftasında aydınlara verilen yemeğin menüsü. Şaraplı meksika stek.DAHA COK ŞEYLER VAR AMA BİR DAHAKİ SEFERE İNŞAALLAH.Allaha emanet olun.

ahcı kardeşim bu hatırlatmaların için çok teşekkürler....

kardeşim bu tavsiyeler için teşekkürler.ben sucuk konusuna değinmiştim zaten inşallah elimizden geldiği kadar dikkat edebiliriz.

arkadaşlar birde dikkat etmemiz gerekiyor ki
1-dışardan aldığımız et, sucuk, vs, içinde ne eti olduğunu bilmek zor,
2-içindeki etin ne eti olduğunu biliyoruz ve güveniyoruz diyelim hangi şartlarda hazırlandığını bilmek zor,
3-hadi onu da geçelim kesen kişi müslüman mı gayri müslim mi onu bilmek zor.
4-hadi müslüman biri kesti diyelim acaba dini kurallara riayet ederek mi kesti yoksa murdar mı etti
5-sucuk vebenzeri hazır ürünlerde hazırlanırken içine katılan yağlar ne yağı.

bu ve bunun gibi soru işaretlerini çoğaltabiliriz.

Korkulu düş görmekten se uyanık olmak evladır.

dolayısıyla eğer güvenebildiğimiz yerler ve markalar varsa onların haricine çıkmamak gerekir diye düşünüyorum..

Allah (cc.) sonumuzu hayreylesin.
Son nefese kadar ve son nefes de dahil bizi ne şeytanın ne nefzimizin eline göz açıp yumuncaya kadar dahi bırakmasın.

ahcı kardeşim bu hatırlatmaların için çok teşekkürler....

paylaşım için teşekkürler ALLAH razı olsun...

çok mühim bir konu. Allah razı olsun.

bu tip yiyecekleri zaten doktor yasakladı.bilmedigimiz yerdende almıyıruz sucuk,tavuk vs...
bilgilendirdiginiz için tşkkr ederiz kardeşim...ve ilave edenlerede...

Serbest Kürsü

MollaCami.Com