Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Matematik ve Geometri

* Harizmi (780-850) sıfır rakamını bulmuş ve ilk cebir kitabını yazmıştır.

* İbni Türk (9. yüzyıl) cebirin temelini atan islam bilgini.

* Ebu Kamil Şuca (? - 951) Avrupa'ya matematiği öğreten islam bilgini.

* Ebu'l Vefa (940 - 998) matematik ve astronomi bilginidir. Trigonometriye tanjant, kotanjant, sekant ve kosekantı kazandıran matematik dehasıdır.

* Macriti (? - 1007) matematikte başkan kabul edilen Endülüslü matematikçi.

* Gıyasüddin Cemşid (? - 1429) ondalık kesir hakkında ilk eser yazan matematikçidir.

* Mağribi (16. yüzyıl) Çağının en büyük matematikçilerinden. Mağribinin eseri olan "Tuhfetü'l Ada" isimli kitabında üçgen, dörtgen, daire ve diğer geometrik şekillerinin yüz ölçümlerini bulmak için metodlar gösterilmiştir.

* İsmail Gelenbevi (1730 - 1791) 18. yüzyılda Osmanlılar'ın en güçlü matematikçilerindendir.

Matematik ve geometride diğer ünlü şahıslar: Kindi (803 - 872), Muhammed Bin Musa (9. yüzyıl), Sabit Bin Kurra (? - 901), Kerhi (? - 1029), İbni Rüşd (1126 - 1198), Nasirüddin Tusi (1201 - 1274), Kemaleddin Farisi (? - 1320), Seyyid Ali Reis (? - 1562).

teşekkurler kardeşim değerli bilgiler için ;)

rica ederim ;)

Paylaşım için teşekkürler kardeşim...

rica ederim, ilginiz için ben telekkür ederim ;)

paylaşım için çok teşekkür ederim Umut kardeşim.

Böyle yazıları okuyunca ağlayasım geliyor :'( okul kitaplarında anca yabancı bilim adamlarından bahsedilir yazık ya nasıl millet yetiştiriyoruz tariihinden bi haber..

ilginiz için ben teşekkür ederim Ahmer kardeşim.
haklısınız kardeşim, tarihinden haberdar nesiller yetişmesi duasıyla..

ilginiz için ben teşekkür ederim Ahmer kardeşim.
haklısınız kardeşim, tarihinden haberdar nesiller yetişmesi duasıyla..

evet..Mevlam cümlesine ,cümlemize hidayet nasip etsin inş.

günümüzde müslümanlık sadece sefaletle, terörizmle, cahillikle anılıyor.buda dinmize yeteri kadar sahip cıkmayısımızdan vede islamı tam anlamıyla yasayamadıgımızdan kaynaklanıyor.ne mutluki o dönemdeki alimlerimiz islamı cok güzel yasamıs ve de yasatmıslar.daha cok okumalyız.

Müslüman Bilim Adamlari

MollaCami.Com