Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

> evlilikte kadınlar >

İnsanoğlu sorunlarını çözümlemede mucize aramaya çok yatkındır. Kolay ve zahmetsiz çareleri çok sever. Meselenin sorumluluğunu kendi dışında bir sebebe bağlar. Mesela "büyü" der, "nazar" der, "sihir" der ve mesuliyetten kaçar. Bilhassa mutsuz olan kadınlar sorunu ekonomik problemler, eşinin anlayışsızlığı ve sevgisizliği gibi sebeplerde ararlar. Böylece hiçbir şey yapmamak için iyi bir özre sahip olurlar. Ancak bir insan kendini tanımayı başardıkça kendisine yardım edecek böylece başı daha dik duracak, daha güçlü ve mutlu olacaktır.

Kadınlar neden erkeklerden şikayet eder?

Bunun arka planında erkeklerin kendilerini beğenmesine olan ihtiyaçları yatar. Kadın erkeği değiştirmek için hep yakınır. Oysa sızlanmak yerine plan yapıp adımlar atsa daha kolay bir dönüşüm olduğunu görecektir. n Erkeğe bağlanarak kişilik kazanan kadın modelleri var.

Bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bir kadın tarafından düşünülmek ve onun tarafından değer görmek erkek için hoş bir durumdur. Fakat bu tek taraflı işlerse bir müddet sonra erkek karısını yetersiz görmeye başlar. Kadın bir erkeğe bağlanarak değil, erkeğin eksiklerini tamamlayarak sevilir ve önem kazanır. Ama erkeğin de kendi eksiklerini tamamlamasına fırsat vermesi şartıyla. Kadın eşine bağlanarak şahsiyet kazanmak yerine kendisi olarak, kendisini geliştirerek, sosyal ve eğitici bir rol üstlenerek kalıcı bir yer edinir. Çünkü bağlanmak kolaycılıktır. Zor olan çaba sarfetmektir. Bu hem kendisini iyi hissetmesi hem de evliliğinin geleceği için faydalıdır.

ERKEĞE EVDE TAHT KURANLAR

Hayattan korkan, özgüveni eksik kadınlar eşlerinin her dediğine evet derler. Duygularını bastırırlar. Kendi kişilik sınırlarını yok sayarlar. Sabırlı olmayı, içine kapanık olmak olarak algılarlar ve ruh sağlıkları bozulur. Erkekde hep almaya alıştığı için bencilleşir. Eşinin duygularını önemsememeye başlar. Başka arayışlara yönelir. Eşinin haklı ve mantıklı isteklerine karşı kendi fikrini söyleyebilmesi kadının benlik saygısını artırır.

Evlilik gemisini ne batırır?

Beklentiyi yüksek tutmak. Herkesin çok başarılı olduğu bir aileden gelen veya mükemmeliyet duygusu yüksek bir kadın eşinin eksiklerine odaklanır. Sürekli onun başarısızlıklarını vurguladığından eşinin evi sığınak gibi görmesini engeller. Dürüst, çalışkan, şefkatli yönlerini göz ardı eder parasının azlığından yakınır. Birçok evlilik bu yüzden yıkılmıştır. Erkekte güvensizlik ve yetersizlik, suçluluk duyguları oluşturan, tatmin edilemeyen kadın geçimsiz olarak bilinir. Böyle bir zor kişilikte biriyle yaşayan erkeğin evlilik gemisini yürütmesi büyük beceri gerektirir.

EŞiM BENi ANLAMIYOR YAKINMASI

Ego ve kadın ürkütücü oluyor yan yana gelince ama soru şu kadının ego doyumunu ne artırır? Kadınlar en çok erkeklerin onları dinlemediği ve anlamadığından yakınır. Kadının ilişkideki önceliği paylaşmak ve yakınlık hissetmektir. Erkeğin ise yetenekli, yeterli ve güçlü olduğunu hissetmesidir.

Erkekler doyumu başarıda bulurken, kadınlar paylaşma, değer verilme ve önemsemede yaşarlar. Bir kadın eşinin gelişmesine yardımcı olmayı, eksiklerini gidermeyi görev bilir, bunun için çalışır. Bu doğaldır. Kadın böylece eşini koruduğunu düşünür. Erkek ise karısını kendisinin yönettiğini düşünmeye başlar. Yeterli olduğunu kanıtlama çabasındaki erkeğe kadın yardım önerdiğinde erkek yetersiz algılandığını zanneder. Kadın, erkek istemeden öneride bulunursa bu erkekte güçsüzlük duygusu uyandırır. Bir kadın erkeğe kendisini iyi ve yeterli hissettirir, ‘kontrol bende’ duygusunu yaşatırsa o erkeğe çok şey yaptırabilir.

Bir kadın açısında "kontrol bende"olayı bence mümin kadın portresine ters düşer.Erkek olsun kadın olsun her hususta efendimizin ahlakını örnek alarak davranışlarımıza şekil vermeliyiz.Uyanıklık yapmaya çalışan taraf muhakkak kaybeder.Evlilik sadece Allah için yürütülürse o ailede gerçek huzur vardır.Eğer taraflardan sadece biri bu ahlaktaysa o kişinin kalbinde huzur diğerinde şeytan ve arayış vardır.Bu konuda aslında konuşulacak çok şey var, çok önemli bir mevzuya parmak basmışsınız.Bu konuyu kısa sorularla derinden irdelemekte fayda olacağını sanıyorum.

evlilikte kadının artı ve eksileri konu edilmiş zaten,

yolu belli olan insanlar için ölçü de bellidir,

AMA,

>bizim kadınımız çok cefakar,hatta fazla cefakar,öyleki ibadetini aksatır ama çoğu zaman aile büyüklerine,eşe ,çocuğa olan hizmeti aksatmaz, saçını süpürge eder.

>ben bizim aile yapımızda olan bazı özellikleri dinden uzak buluyorum.dinden uzak olmasa bugün bu kadar ayrı aile,televizyonlarda birbirlerini arayan insanlar,bu kadar kavgalı ,bu kadar bozulmuş bir düzen olur mu?Biz bugün eskiler gibi adetlerimizi/örfümüzü dinimize değil,dinimizi adetlerimize/örfümüze uydurup yaşıyoruz , onuda elimize-yüzümüze bulaştırıyoruz.bu bulaşmanın sonucunda çocuklar yarı dinli,yarı sevgili,yarı eğitimli oluyor.unutmayalım ki evde çocuklara,hanıma eziyet edenleri de bir kadın yetiştiriyor.

>ben kadınlarımızın bu kadar cefakar olmalarına karşıyım.islamiyet anneye öyle haklar veriyorki ;sizinde bildiğiniz gibi istemese çocuğunu bile emzirmiyor.ha emzirmesin demiyorum yanlış anlaşılmasın lütfen.şimdi çıksa bir anne ben çocuğumu emzirmicem dese ne derler?veya ailesine karşı belli görevleri var,çoğu şeyde yine mecbur değil.çıksa yapmıyorum dese hangi imanlı erkek ona diyecek ki ,haklısın yapma ,islama göre zaten sorumlu değilsin.var mı böyle babayiğit?

>Biz yeri geldiğnde kendi yemeğini kendi yapan,sofrasını kendi kuran,yatağını kendi yayan,ömrünce bir kimseden bir bardak su istememiş ,kendi çamaşırını bile yıkıyan bir Peygamberin ümmetiyiz.O Peygamber bir erkek değil miydi?Erkeklerin en erkeğiydi.Peki yaptığı herşey sünnet değil mi?Neden erkeklerimiz bu sünnetlere uymaya çalışmazlarda kadınlarımızı adetlere uydurmaya çalışırlar?Kadının her yaptığı sadakada Peygamberim eşlerine sadaka verdirmeyi bilmiyormuydu yani!

>Sahabeden bir büyüğümüzün koyunları var epeyce,tebliğle görevlendiriliyor,gelip Peygamber Efendimize diyorki,benim hanım koyun sağmayı bilmez Ya Allah'ın RASULÜ ,ben yokken gelip koyunları sağarmısın?Peygamber Efendimiz kabul ediyor.Sahabe yokken koyunlara bakıyor,altlarını temizliyor,süt sağıyor.5 bakraç süt çıkıyor 15 e.Sahabe gelince diyorki hanımı ,sen sütü demek iyi sağamıyorsun Allah'ın Rasulü senin 3 misli süt getiriyordu!bugün böyle bir olayın ne şekilde başlayıp ne şekilde sonuçlanacağını kafanızda bir senaryo halinde düşünürmüsünüz.

>son söz olarak kız çocuklarımız gibi erkek çocuklarımızıda Kur-an'a sünnete uygun yetiştirelim ;ama gerçek sünnete ve adetlerin esiri etmiyelim onları.etmiyelim ki ilerde evlendikleri hanımlar beyleriyle değil daha çok ibadetleri ve çocuklarlarıyla ilgilenebilsinler.sünnete uygun yetişen erkeklerde hanım kıymeti bilsinler,çocuklar babalarıyla daha bir mutlu olsun ve ruh sağlığı bozuk çocuk ve kadınlar olmasın.tabii bu tablo tam tersinden de okunabilir.anlaşılabildiğim ümidiyle,vesselam,

Neden erkekler efendimizin ahlakında değil biliyor musunuz?Çünkü;kadınlar eski kadınlar değil şeytan daha çok geziyor damarlarında.Eskiden kocaya efendi denirdi, sonra bey oldu, şimdi de eş oldu.Batının pis oyunları aile yapımızı yavaş yavaş göçertiyor.Kadına öyle bir eşitlik hakkı tanımış ki imansızlar, kuranın kadını korumak adına emrettiği her şeyi reddedip kendilerince sözüm ona kadını koruyan saçmalamalar icad etmişlerdir.Evet sonuç itbarıyla kadın haraketleri arttığından bu yana kadınların içine düştüğü bataklıklar, boşanmalardaki artışlar, asi anneleri örnek alan kız çocukları ortada.
Bugün gazetede bir haber okudum 38 yaşında bir anne evden sanırım akşam 9 yada 10 saatlerinde çıkmış,köprü üstünden işlek bir oto yola atlamış,üstünden onlarca araç geçmiş.Evden öfkeyle çıkış sebebi ise EŞİ ile tartışmasıymış.Kızı da cesedi teşhis etmeye gelince gösterecem o adama diye babasına öfkesini dile getiriyormuş.Ne kadar vahim değil mi?Bu olaydan çıkarılacak dersi eminim hepimiz az çok kestirebiliriz.
İşte erkeklerinde bugün erkek gibi olmayışlarının en büyük sebebi kadınlara şirin görünme çabası ve kadınların eşitlik anlayışına ayak uydurma gayretlerinden ileri gelmektedir.İşin doğrusu şu ki; sonuçta kadın kullansa bile erkekler efendimiz gibi olmaya çalışmalı.Hz.Ömer R.A.dediği gibi "Allah adına kullanılan,kullanılmış sayılmaz".

Serbest Kürsü

MollaCami.Com