Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

SAKIN IMTIHANA GIRMEDEN GITME

AHMED MEKKÎ EFENDI HAZRETLERI

SAKIN IMTIHANA GIRMEDEN GITME

Dînî ilimleri ögrenip hâfizliga çalisan bir genç,Üsküdar Müftülügünde imâmlik imtihâni açildigini isitti.Fakir ve garipti.Imtihan günü müftülüge gittiginde mürâcaat edenlerin çok kalabalik oldugunu gördü.”Bana burada is vermezler. Elbiselerim eski,yasim küçük,tecrübem de yok.” diye düsünerek tam geri dönmeye karar vermisti ki,o sirada müftülügün kapisi açildi ve disariya çikan bir kisi gerilerden onu çagirarak; “Oglum sakin imtihana girmeden gitme.” dedi ve içeri girdi.Genç bu iste bir hayir var deyip imtihana girdi ve kazandi.Sonra bu zâtin müftü Ahmed Mekkî Efendi oldugunu ögrendi.

ILIM SÂHIBINE OLAN EDEBI

Ahmed Mekkî Efendi âlimlere karsi fevkalâde hürmetkâr idi.Talebelerinden birisi söyle nakletmektedir:

Bir gün hocamla birlikte baska bir talebenin evine gidiyorduk.Orada ders vereceklerdi.Aksam ezâni da okunmak üzereydi.Bir köse basina geldigimizde sokaga adim atacagi sirada durdu.Daha sonra yolunu degistirerek baska bir sokaktan ve daha çok dolastiktan sonra talebenin evine vardik.Ben hâlâ yolu niçin uzattigimizi anlayamamistim.Bu hâlimi anlayarak dedi ki: “Evlâdim o sokakta büyük bir âlim zât oturuyordu.Bu ilim sâhibinin evinin önünden geçerken kendisinin hal ve hâtirini sormadan geçmemiz uygun olmazdi.Kapisini çalsaydik, bu defâ da dar vakitte kendisini sikintiya sokmus olacaktik.Bu ise hiç uygun düsmeyecekti.” O zaman anladim ki,Ahmed Mekkî Efendi,ilim sâhibine olan edebinden kapisinin önünden geçmemisti.

Evliyalar Ansiklopedisi

Selam Sevgi ve Dua Ile

Paylaşımınız için teşekkürler...
Allah Razı olsun...

Allah Razı olsun...

Allah Razı olsun...

kıssadan hisse

MollaCami.Com