Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Herkes Yaptigini Bulur !

Herkes Yaptigini Bulur !

Büyüklügün sani,sana yapana aynisini yapmak olmayip,onu affetmektir.Geçmisteki olaylardan ibret almaktir.Zaten Kur’an-i kerimde mealen;(Herkes yaptigini bulur) buyurulmaktadir.

Kisi, endine her ne muamele yapilirsa,baskasina da o muameleyi yapmalidir.Bu nasihati kabul eden kimse,dünya ve ahirette selamet bulur.

Abbasi halifelerinden Harun Resid’in bahçesinde bir gül fidani vardi.Bu gül fidaninin gülünü merak ediyordu. Bahçivanina,fidanin bakimini iyi yapmasini,gül açtiginda da, gülünü kimseye koparttirmadan kendisine getirmesini emretmisti.

Halifenin emrini yerine getirmek için,gece gündüz fidanin üzerine titreyen bahçivan; bir gün,henüz yeni açilmis olan gülün dalina konan bir bülbülün,gagalayarak gülün yapraklarini uçurup,darmadagin ettigini korku ile görür ve durumu sikilarak halifeye arzeder.
Halife durumu anlayinca:
-Üzülme bahçivan efendi,bülbülün de yaptigi yanina kalmaz der.

Ferahlayan bahçivan,tekrar agaçlarin arasindaki isine döner. Bir gün bakar ki,otlarin arasinda dolasan bir yilan,o bülbülü agzina almis,dikenlerin arasina dogru kayip gidiyor. Durumu halifeye arzedince halife:
-Üzülme,yilanin da ettigi yanina kalmaz der.

Bir müddet sonra bahçivan,yine otlar arasinda dolasirken, isi azitan azgin yilan, bahçivanin ayagina dolanir ve onu sokmaya çalisir.Bahçivan,elindeki kürekle kendini kurtarir ve yilani öldürür ve durumu da halifeye arzeder.

Halife Harun Resid:
-Üzülme efendi,senin yaptigin da yanina kalmaz der.

Aradan zaman geçer ve bahçivan,bir suç isler.Halife de, cezalandirilmasi için hâkimin huzuruna sevk ettirir.Ancak, bahçivan, hâkimin bütün suâllerini cevapsiz birakir ve:
-Ben ancak halifeye karsi konusurum.Baska kimse,benden cevap alamaz der.

Nihayet Harun Resid'in huzuruna getirilen bahçivan söyle konusur:
-Efendim,siz,"Bülbülün yaptigi yanina kalmaz" dediniz; onu yilan yuttu."Yilanin da yaptigi yanina kalmaz" dediniz; onu da ben öldürdüm.Benim de yaptigimin yanima kalmayacagini söylediniz; iste o da oldu.Zat-i Sahâneniz,benim kusurumu affedip,bagislayiniz!

Siz bana etmeyiniz ki,size de bir eden bulunmasin...

Bahçivanin bu sözleri, Halife Harun Resid’in hosuna gider.
Kendi sahsina karsi suç isleyen bahçivanin kusurunu affederek onu bagislar.

Allahü teâlâya yemin ederim ki,su kiri giderdigi gibi, bes vakit namaz da günahlari giderir.
Hadîs-i serîf

Huzur Pinari

Selametle

Selam Sevgi ve Dua Ile

ALLAH razı oLsun..çok sevdiğim ßir kıssa..
ßaşka ßir ßakışLa;
güL'e kaLmayan dünya; ßüLßüL'e mi kaLacak,
ßüLßüL'e kaLmayan dünya; yıLana mı kaLacak,
yıLan'a kaLmayan dünya; ßahçivan'a mı kaLacak,
ßahçivan'a kaLmayan dünya; haLife ye mi kaLacak...

kimseye kaLmayacak..eßedi dostLukLarLa(namaz;..) göçmek umuduyLa..vesseLam..

paylaşım için teşekkürler ellerine sağlık..

*Dünya gurur evi,batıl yeridir.
güldürür ağlatarak,ağlatır güldürerek,korkutur güvenirken,güvendirir korkuturken,fakir eder zenginken,zengin kılar fakirken....

paylaşım için teşekkürler...

ALLAH razı oLsun..çok sevdiğim ßir kıssa..
ßaşka ßir ßakışLa;
güL'e kaLmayan dünya; ßüLßüL'e mi kaLacak,
ßüLßüL'e kaLmayan dünya; yıLana mı kaLacak,
yıLan'a kaLmayan dünya; ßahçivan'a mı kaLacak,
ßahçivan'a kaLmayan dünya; haLife ye mi kaLacak...

kimseye kaLmayacak..eßedi dostLukLarLa(namaz;..) göçmek umuduyLa..vesseLam..

AMİN kardeşim.

Allah cc razı olsun. Biz de bu kıssadan payımıza düşeni aldık Allah'ın izniyle.

Allah razı olsun ,güzel bir paylaşım ^((merhamet edin ki ,merhamet olunasınız))

kıssadan hisse

MollaCami.Com