Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim


Su icmenin sunnetleri:

Su icmenin sunnetleri:


1- Suyu hizli degil, yavas icmek

Hazret-i Ali (ra) bildirmistir: Peygamber Efendimiz (asm): "Su ictiginizde emerek (yudum yudum) icin, agziniza dokercesine icmeyin" buyurmustur.

2- Suyu bir defada degil, iki veya uc defada icmek ve icerken icine nefes vermemek.

Ebu Katade (ra) bildirmistir: Resul-i Ekrem Efendimiz (asm) buyurdu ki: "Sizden biriniz su ictiginde su kabina uflemesin." (Solunum sistemindeki bakteri ve mikroplarin sindirim sistemine karismamasi icin)

Ebu Said (ra) anlatmistir: Resulullah Efendimiz (asm) buyurdu ki: "Su bardagini agzindan uzaklastir, sonra nefes al."
3- Suyu mumkunse oturarak icmek, mumkun degilse ayakta icmek

Ebu Said el-Hudri, Resulullah'in (asm) suyu ayakta dikilerek icmeyi yasakladigini bildirmistir. Fakat Hazret-i Ali'den (ra) gelen bir rivayet de soyledir:

Hazret-i Ali (ra) Kufe mescidinin kapisinda ayakta su icti ve soyle dedi: "Bazi kimseler birisinin ayakta su ictigini fena gorurler. Halbuki ben Peygamber Efendimiz'in (asm) benim ictigimi gordugunuz gibi su ictigini gordum."
4- Suyu sag eliyle icmek.

Ibn-i Omer (ra) bildirmistir: Resul-i Ekrem Efendimiz (asm) buyurdu ki: "Biriniz yemek yedigi zaman sag eli ile yesin. Ictigi zaman da sag eliyle icsin. Cunku seytan sol eli ile yer, sol eli ile icer."
5- Suyu icerken "Bismillahirrahmanirrahim" demek. Ictikten sonra Allah'a hamd etmek, yani "Elhamdulillah" demek.

Ebu Hureyre (ra) uzunca bir hadisin sonunda bildirmistir: "Resulullah (asm) sut kadehini aldi, Besmele cekti, icti ve Allah'a hamd etti."

Omer ibn-i Seleme (ra) bildirmistir: Ben Resulullah'in (asm) terbiyesinde bulunuyordum. Yemek yerken elim yemek kabinin her tarafinda dolasirdi. Resulullah (asm) bana: "Cocugum! Allah'in adini an. Sag elinle ye ve sana yakin olan taraftan ye" buyurdu.

6- Suyu aile icinde de olsa ikram etmek
Irbad bin Sariye (ra) bildirmistir: Allah Resulu (asm) soyle buyurdu: "Erkek hanimina su dahi icirse ondan sevap kazanir.".

Aile ve arkadas ortaminda eger herkes susamis ise, uygun olan once baskalarina suyu ikram etmektir.

teşekkürler hak yolcusu kardeşim, güzel bir paylaşım ;)


teşekkürler hak yolcusu kardeşim, güzel bir paylaşım ;)


bende size teşekkür ederim gözlerinize sağlık.
RABBİM amil olmamızı nasip eylesin..

Oturarak su içmenin fazileti..

768. İbni Abbas radıyallahu anhümâ şöyle dedi:Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’e zemzem verdim. Onu ayakta içti.[1]

769. Nezzâl İbni Sebre radıyallahu anh şöyle dedi:Ali radıyallahu anh Bâbü’r–rahbe’ye geldi ve ayakta su içti. Sonra da:

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in benim içtiğimi gördüğünüz gibi su içtiğini gördüm, dedi.[2]770. İbni Ömer radıyallahu anhümâ şöyle dedi:

Biz Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in zamanında, yürürken bir şey yer, ayakta iken de su içerdik.[3]771. Amr İbni Şuayb’ın babasından onun da dedesinden rivayet ettiğine göre, dedesi (Abdullah İbni Amr İbni Âs) şöyle dedi:

Ben Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in ayaktayken de otururken de su içtiğini gördüm.[4]772. Enes radıyallahu anh’ın rivayetine göre Resûl–i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem bir kimsenin ayakta su içmesini yasaklamıştır.Râvi Katâde şöyle dedi:– Biz Enes’e, ya ayakta yemek nasıldır? diye sorduk. Enes:

– Ayakta yemek daha beter (veya kötüdür), dedi.[5]Resûl–i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem “Ayakta su içmeyi yasaklamıştır” “ifadesi, Müslim’in bir başka rivayetinde “Ayakta su içmekten men etmiştir”(zecere) şeklinde geçmektedir.[6]773. Ebû Hüreyre radıyallahu anh’dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Hiçbiriniz ayakta su içmesin. Unutarak içen de kussun!”[7


* Ayakta su içmenin caiz oluşuna dair rivayet edilen hadisler yasaklayan hadislerden daha çoktur. İmam-ı Buhari ayakta su içmenin bir sakıncası olmadığı kanaatine varmıştır.[8]Müslümanlara su ve benzeri şeylerin alışkanlık haline getirmemek şartıyla ayakta içilebileceğini fakat oturarak içmenin daha uygun olacağı öğretilmek istenmiştir. “Ayakta su içen kussun” sözü kesin bir emir olmayıp haramı gerektirecek şekilde bir sakındırma değildir, demişler hadisleri nakleden alimlerimiz. Sonuç olarak çarşıda pazarda, otogar ve terminallerde, hava meydanlarında ve benzeri dünyanın değişik yerlerinde oturacak yer bulamayanlar ayakta da su ve meşrubatlarını içebilirler. Ama oturarak içmenin sağlığa daha elverişli olduğu da gözden uzak tutulmamalıdır. [9][1] Buhârî, Hac 76, Eşribe 76; Müslim, Eşribe 117–119. Ayrıca bk. Nesâî, Menâsik 166; İbni Mâce, Eşribe 21.

[2] Buhârî, Eşribe 16.

[3] Tirmizî, Eşribe 12. Ayrıca bk. İbni Mâce, Et`ime 25.

[4] Tirmizî, Eşribe 12. Ayrıca bk. Nesâî, Sehv 100.

[5] Müslim, Eşribe 113. Ayrıca bk. Tirmizî Eşribe 11.

[6] Müslim, Eşribe 112, 114.

[7] Müslim, Eşribe 116.

[8] Tecrid tercümesi 12/55.

[9] Abdullah Parlıyan, Açıklamalı Tam Riyazu’s-Salihin Tercümesi: 247.


http://kitap.mollacami.com

Su Tulumunun Ağzından Su İçilmemesi (Su Tulumu Gibi Kapların Ağzından Su İçmenin Doğru Olmadığı, Bunun Haram Değil Mekruh Olduğu)

763. Ebû Saîd radıyallahu anh şöyle dedi:

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem ağzı kırık su tulumlarından su içmeyi yasakladı.[1]

764. Ebû Hüreyre radıyallahu anh şöyle dedi:

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem su tulumu yahut kırbanın ağzından su içmeyi yasakladı.[2]

765. Hassân İbni Sâbit’in kız kardeşi Ümmü Sâbit Kebşe Binti Sâbit radıyallahu anhümâ şöyle dedi:

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem evime geldi. Duvara asılı duran kırbanın ağzından ayakta su içti. Ben de hemen kalkıp kırbanın ağzını kestim.[3]

* Su kaplarında her bölge ve iklime göre yılan akrep ve değişik haşerat bulunabileceğinden bu tür kaplardaki sudan küçük bardaklara dökerek içmek uygundur. Su tası ve bardağı olmayan yerlerde ve zamanlarda avuç içi ile veya bu hadiste görüldüğü gibi içilebilir. [4][1] Buhârî, Eşribe 23; Müslim, Eşribe 110, 111. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Eşribe 15; Tirmizî, Eşribe 17; İbni Mâce, Eşribe 19.

[2] Buhârî, Eşribe 24; Müslim, Müsâkât 136 (Buhârî’deki rivayetin benzeri). Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Eşribe 14; Nesâî, Dahâyâ 44; İbni Mâce, Eşribe 20.

[3] Tirmizî, Eşribe 18.

[4] Abdullah Parlıyan, Açıklamalı Tam Riyazu’s-Salihin Tercümesi: 246.

SU gibi aziz ol kardeşim...

Ellerine , emeğine sağlık..


teşekkürler hak yolcusu kardeşim, güzel bir paylaşım ;)


teşekkürler hak yolcusu kardeşim, güzel bir paylaşım ;)


kıbleye de dönmek gerekiyor mu..


SU gibi aziz ol kardeşim...

Ellerine , emeğine sağlık..

emeğine sağlık teşekkürler...

hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim
gözlerinize sağlık..


SU gibi aziz ol kardeşim...

Ellerine , emeğine sağlık..

teşekkür ederim zambak kardeşim
gözlerine sağlık..

Çok güzel bir adabı ele almışsınız emeğinize sağlık.Bu güzel sünneti ve adabı okulumuzdaki minikler pek çok büyüğüne göre daha güzel uyguluyor ???


Çok güzel bir adabı ele almışsınız emeğinize sağlık.Bu güzel sünneti ve adabı okulumuzdaki minikler pek çok büyüğüne göre daha güzel uyguluyor ???


çok teşekkür ederim gözlerinize sağlık,
RABBİM amil olmamızı nasip eylesin..

kıbleye de dönmek gerekiyor mu..


Yemek ve Sofra adabi

MollaCami.Com