Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim


İranlı Kadın Dünyayı Şaşırttı

İranlı Kadın Dünyayı ŞaşırttıMatematiğin 'Nobel'ini kazanan İranlı kadın medyayı salladı.

İranlı matematikçi Meryem Mirzakhani, "matematiğin Nobel'i" olarak bilinen Fields madalyasını kazanan ilk kadın oldu.

İranlı kadının dünyada matematik Nobeli alan ilk kadın olması Batının bilim dünyası kadar İslam ülkelerinin medyasında da heyecan yarattı.

Uluslararası Matematik Birliği (IMU) tarafından 4 senede bir verilen "Fields Madalyası"nı, ilk kez bir kadın matematikçi kazandı.

Türkiye medyasında da geniş yer alan haberde şu bilgilere yer verildi: 1936 yılından bu yana verilen madalyayı, kendisinden başka 3 matematikçiyle birlikte paylaşan Meryem Mirzakhani, "Bu büyük bir onur. Bu ödülü almam, genç bilim kadınlarını ve matematikçilerini yüreklendirirse çok mutlu olurum" dedi.

1977 yılında Tahran'da doğan Mirzakhani, ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Stanford Üniversitesi'nde ders veriyor. Mirzakhani, ödülü Riemann yüzeylerinin geometrisi ve dinamiği üzerine yaptığı çalışmalarıyla kazandı.

Fields Madalyası'nı kazanan diğer bilim insanlarının isimleri ise şöyle: Artur Avila (Fransa), Manjul Bhargava (ABD), Martin Hairer (Britanya).

İranlı matematikçi Meryem Mirzakhani'nin hayatı lise müdürünün kendisini Uluslararası Matematik Olimpiyatları'na göndermesiyle değişti

İranlı matematikçi Meryem Mirzakhani, matematiğin Nobel’i diye de anılan Fields Madalyasını kazanan ilk kadın oldu. Mirzakhani aynı zamanda 1936’dan beri dört yılda bir verilen bu ödülü kazanan ilk İranlı da olmayı başardı. İşte ünlü matemetikçi Meryem Mirzakhani’nin 5harfliler.com’dan Arkadaş Özakıntarafından derlenen yaşam öyküsü:

Mirzakhani, küçükken matematikçi olmayı düşünmüyormuş hiç. Kitap okumayı, kendi kendine hikayeler uydurmayı seviyormuş, ve televizyonda ünlü kadınların hayatlarına dair belgeseller seyredip, bir gün büyük bir yazar olma hayali kuruyormuş. Ailesi ise ünü, başarıyı pek dert etmiyormuş ama anlamlı ve kendisini tatmin edecek bir mesleği olmasını diliyormuş. “Çok iyi bir ortamda büyüdüm,” diyor Mirzakhani.

İlkokulu İran-Irak savaşının hemen sonrasında bitirmiş, ve üstün yetenekli kız öğrencileri yetiştirmek için kurulmuş Ferzanegan Ortaokuluna başlamış. Okulun ilk haftasında, kendisi gibi bir kitap kurdu olan Rüya Beheşti ile tanışmışlar, ve iki kafadar, kısa süre içinde etraftaki kitapçıları ziyarete başlamışlar. Satın almadan önce kitapları karıştırmak yasak olduğu için de zaman içinde birçok rastgele kitap alıp okumuşlar birlikte. Bugün hala yakın arkadaşlar; Beheşti de bir matematikçi.

Orta birinci sınıftaki matematik öğretmeni, Mirzakhani’nin matematiğe karşı pek yeteneği olmadığına kanaat getirmiş. “O yaşta başkalarının hakkınızda ne düşündüğü çok belirleyici oluyor”, diyor Mirzakhani. Öğretmeninin tavrı özgüvenini kötü etkilemiş, ve matematiğe ilgisini kaybetmiş o yıl. İkinci sınıftaki öğretmeni ise tersine, kendisini çok teşvik etmiş, ve Beheşti’nin dediğine göre o andan itibaren Mirzakhani okulda bir yıldız haline gelmiş.

Lisedeyken Beheşti ile birlikte Uluslararası Matematik Olimpiyatları’ndan haberdar olmuşlar, ve lise müdürüne gidip İran milli takım seçmelerine hazırlanmak istediklerini söylemişler. Müdür, daha önce takıma girmiş bir tane bile kız öğrenci olmamasına rağmen arkalarında durmuş, ve “Kimse yapmadıysa da ilk siz yaparsınız, ne var?” demiş. “Güçlü bir karakterdi müdürümüz”, diyor Mirzakhani, “ve bu tavrının hayatım üzerinde büyük etkisi oldu.” İkisi de elemeleri geçmiş, ve olimpiyatlarda İran’ı temsil etmişler. Mirzakhani iki yıl üst üste katılmış yarışmaya; ilk yıl altın madalya almış, ikinci yıl ise daha da büyük bir başarı gösterip tüm soruları hatasız çözmüş.

Matematikte başarı garip bir şey; yarışmalarda derece elde etmekle başarılı bir araştırmacı olmak arasında çok bağlantı olmayabiliyor. Bazı cin fikirler kullanarak çözülebilsin diye tasarlanmış sınav sorularıyla boğuşmak bir şey, cevabı olup olmadığı bile belli olmayan araştırma sorularıyla yıllarca azimle uğraşmak, önündeki matematiksel yapılara bakıp kimsenin görmediği bağlantılar görmek, kendi çizdiğin yollara düşüp, belirsizliklere rağmen dirayetle devam edebilmek, bambaşka bir şey. Mirzakhani, üniversiteyi Tahran’da okuduktan sonra doktora için ABD’deki Harvard Üniversitesine gitmiş. Doktora danışmanı (ve kendisi de bir Fields Madalyası sahibi olan) Curtis McMullen, eski öğrencisinin tam da bu açılardan çok güçlü bir araştırmacı olduğunu, teknik becerilerinin yanında “gözüpek bir hayalgücü”ne ve kendi vizyonunu oluşturma becerisine sahip olduğunu söylüyor. Mirzakhani’nin araştırmalarını takip eden başkaları da, yıllarca ilerleme kaydedilememiş problemleri, birbirinden uzak alanlar arasında beklenmedik bağlantılar kurarak çözme becerisinden hayranlıkla bahsediyorlar.

Mirzakhani, uğraştığı problemler üzerine düşünürken ufak taslaklar çiziktirmeyi seviyormuş. Kocası, evde saatlerce yerde oturup kocaman kağıtlara birbirine benzer görünen şeyler çizerek araştırma yaptığını söylüyor. Üç yaşındaki kızı ise annesini elinde kalemle görünce, “Annem yine resim yapıyor!” diyormuş. “Belki de ressam olduğumu düşünüyordur”, diyor Mirzakhani.

Fields Madalyası, sadece 40 yaşından genç araştırmacılara veriliyor ve bu da o yaşlarda çocuk büyütmek için kariyerlerine ara veren kadınlar için büyük bir dezavantaj teşkil ediyor. Ama buna rağmen, önümüzdeki yıllarda daha birçok kadının bu ödülü kazanacağını düşünüyor Mirzakhani. Kendi kariyeri için ise büyük planları ve hayalleri var. Şimdiye kadar yaptığı çalışmaların açtığı yolda karşısına çıkan çok daha zorlu problemlerle uğraşmak istiyor. Kolayca sonuca ulaşabileceğini bildiği konular üzerinde çalışmaktansa, uzun süre uğraşmayı, derin düşünmeyi gerektiren problemleri tercih ettiğini, örneğin on yıldan fazla süredir üzerinde düşündüğü ama hala pek ilerleme kaydedemediği problemler olduğunu söylüyor, ve ekliyor: “Kolay pes eden biri değilim."

Kaynak: http://turkish.farsnews.com


İranlı bilim kadını dünya matematik ödülünü kazandı

İranlı matematikçi ve Amerika'nın Stanford üniversitesi öğretim üyesi bayan Meryem Mirzahani dünyada en muteber matematik ödülünü kazandı.

Matematik Nobeli olarak bilinen Fields Medal, 4 yılda bir Uluslar arası Matematik kongresinde 40 yaş altı 2 ila 4 matematik bilim adamına verilmektedir.

İranlı bilim kadını Meryem Mirzahani Fields madalyasını alan ilk kadındır.

Meryem Mirzahani halen 37 yaşında olup Tahran Şerif Teknik Üniversitesi ve Harvard üniversitesinde okumuştur.

Dünya matematik olimpiyatında iki dönem madalya kazanan Meryem Mirzahani Amerikanın Stanford ve Prinston üniversitelerinde öğretim üyeliği yapmaktadır.

Kaynak: http://old.mehrnews.com/tr/


Ruhani'den dünya matematik ödülü sahibi İranlı Mirzahani'ye tebrik

İslami İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 'Matematiğin Nobeli' sayılan Fields Ödülü'nü kazanan İranlı matematikçi Meryem Mirzahani'yi yayınladığı mesajla tebrik etti.

Ruhani, yayınladığı mesajda, İranlı bilim çevrelerinin bugün kendi alanlarında yükseldiklerini ve bunun da en bariz örneğinin İranlı bir bilim kadını olan Meryem Mirzahani'nin Dünya Matematik Ödülü'nü kazanmasında görüldüğüne dikkat çekti.

Mesajda, dünyanın her yerindeki İranlıların İran'ın milli sermayeleri olduğuna vurgu yapılırken, İran milleti adına onların ilmi alandaki çabalarının İran halkını gururlandırdığının altı çizildi.

Stanford Üniversitesi'nde profesör olan İranlı Meryem Mirzahani, her dört yılda bir verilen Fields Matematik Ödülü'ne bu sene layık görülen 4 matematikçiden biri oldu. 37 yaşındaki Mirzahani, 1936 yılından bu yana verilen Fields Ödülü'nü kazanan ilk kadın oldu.

"Matematiğin Nobeli" olarak adlandırılan Fields Matematik Ödülleri, her 4 yılda bir yıl Güney Kore'nin başkenti Seul'de düzenlenen törenle sahibini buluyor.

Kaynak: http://turkish.irib.ir


Cumhurbaşkanı Ruhani, İran’lı bayan matematikçiyi kutladı

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbakanı Hasan Ruhani, Fields Madalyası kazanan İranlı bilim kadını Dr. Meryem Mirzahani’yi kutladı.

Ruhani mesajında, İranlıların nerede olurlarsa olsunlar İran’ın milli sermayeleri olduğunu belirterek, İran milleti tarafından bayan Mirzahani’yi kutladı.

Dünya’nın en prestijli matematik ödülü olan Fields Madalyası İranlı bayan matematikçi Meryem Mirzahani’ye verildi.

Güney Kore'de düzenlenen Uluslararası Matematikçiler Kongresi'nde (ICM), dünyada ilk kez bir kadın matematikçiye matematik Nobel ödülü olarak bilinen Fields Madalyasını verdi.

Kore'de üçüncüsü düzenlenen ICM konferansında, matematik dalında önemli araştırmalara imza atmış dört matematikçiye ödülleri verilirdi.

Stanford Üniversitesi profesörü olan bayan Maryam Mirzahani, 1936 yılından bu yana matematik sahasının Nobel ödülü sayılan altın Fields Madalyası'na layık görülen ilk kadın olduğu belirtildi.

21 Ağustos'a kadar devam edecek Matematik Olimpiyatları diye tanınan Uluslararası Matematikçiler Kongresi'ne 120 ülkeden toplam beş bin kişinin katılacağı bekleniyor.

Kaynak: http://tr.irna.ir

Iranian-born professor becomes first woman to win Field Medal - YouTube


Dünyadan Haberler

MollaCami.Com