Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim


Kabe'nin etrafı tanıyamayak şekilde değişiyorFarklı ülkelerden milyonlarca insanın hac ve umre vazifesini yerine getirmek için buluştuğu Mekke, bugünlerde büyük bir yapısal dönüşümün eşiğinde. Özellikle Kâbe'nin etrafı birkaç yıl önce gidenlerin bile tanıyamayacağı oranda değişiyor. İnşaatlardan yükselen sesler tavaf yapanlara kadar ulaşıyor.

Ne inşa ediliyormuş yani
Kâbe'nin Altınoluk tarafına ek bir bina ile iki minare inşa ediliyor.

Bu alanın hemen arkasındaki tepede bulunan ve boşaltılmaya başlanan mahalleden Kâbe'ye doğru baktığınızda çalışmaların ne denli büyük olduğunu görebiliyorsunuz.

Ecyad Kalesi'nin bulunduğu alana, yani Zemzem Saat Kulesi'nin arka tarafına gidildiğinde ise o bölgeye hareketlilik kazandıran otel, restoran ve dükkanların kepenk kapattığına tanık oluyorsunuz.
Şu an boş binalardan ibaret o bölge Kâbe'ye gidip gelenler için sadece bir geçiş güzergahı.

Otellerden sökülüp yol kenarlarına istiflenen kapı ve pencereler ile üst üste yığılmış sandalye, koltuk ve yataklar ziyaretçiler için ilginç bir görüntü oluşturuyor.Kâbe'nin etrafını genişletme projesinin ilk etabına 2009 yılında başlanmış ve bu kapsamda 2 bin 350 bina ve işyeri yıkılmış.

Şimdilerde de ise ikinci aşama gerçekleştiriliyor. Kısa bir süre içinde 1900 bina ve işyeri daha yıkılacak.

Toplamda 100 milyar dolara yakın tazminat ödenecek. Altyapı, yol ve tünel inşaatları da hesaba katıldığında Kâbe'deki yeniden yapılanma sürecinin önemi ortaya çıkıyor.Ayrıca, Kâbe'yi Arafat, Mina ve Müzdelife'ye bağlayacak tren, Cidde-Mekke arası yapılacak otoban ve yine Mekke'den Medine'ye uzanacak hızlı tren gibi projeler de şehrin diğer bölgelerini zaten şantiyeye çevirmiş durumda.
Günümüzde her yıl yaklaşık 3 milyon insan hacı olmak için Mekke'ye geliyor.

Projelerin tamamlanmasıyla birlikte şehir, 10 milyon hacıyı ağırlayabilecek altyapıya kavuşacak.

Yapılan çalışmalar, özellikle tarihî eserler bağlamında birçok tartışmayı beraberinde getirse de Suudi yetkililerin, Kâbe'de insanlara daha rahat bir ortam sunma ve düzeni sağlama düşüncesiyle hareket etmeye devam edeceği görülüyor.
Bu nedenle Mekke'de yaşayanların çoğunluğu, yeni inşa edilen yapıların bile 30-40 yıl sonra yıkılabileceği kanısında.

Çünkü ziyaretçi sayısı arttıkça yeni ihtiyaçlar ortaya çıkmaya devam ediyor. Anlaşılan o ki Mekke'yi yeniden inşa etme, Kâbe'yi de genişletme çalışmaları hiç bitmeyecek.

restarasyon yapılıyor günümüze göre uyarlanıyordur

güzel bir derleme olmuş, ellerinize sağlık

Sağ olasın kardeşim..

Paylasim için tesekkürler. Resimlerle birlikte anlatimlar çok güzel.

Rica ederim kardeşim.

teşekkürler Kaşif kardeşim.

teşekkürler Kaşif kardeşim.


rica ederim kardeşim.

teşekkürler ziyaret ettirdiniz oraları . genişletilmesi gerekiyordu çok akım var hicaza ramazanda yollarda teravih kılınıyordu .osmanlı yapıtlarınında yıkılacağı söyleniyor bir bilginiz varmı bu konuda


Dünyadan Haberler

MollaCami.Com