Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Çanakkale Savaşında Hayatının Son Anlarında Müslümalıkla Şereflenen Anzak Askeri

Çanakkale Savaşında Esir Düşen Ve Hayatının Son Anlarında Müslümalıkla Şereflenen Anzak Askeri

Fakirin bir sohbette dinlediği ilginç bir Çanakkale Savaşı olayı ve bu olay etrafında gelişen hadise:

Ömer isimli bir Türk doktoru Amerika da staj yapmaktadır. Koğuşlarda hasta muaynesine çıkılmıştır.

Hastanın birinin kolunu kan almak için açınca Türk Bayrağından bir dövme görür ve sorar?

- Türkmüsünüz?

- Hayır Anzağım.

- Kolunuzda bu dövmeyi neden yaptırdınız?

- Ben rahatsızım, kanımı al ve tahlillerim yapılsın. Daha sonra anlatırım.

Doktor Ömer daha sonra tekrar bu anzağın yanına gider. Aralarında tekrar konuşma başlar.

_ Bu dövmeyle niye ilgilendiniz.

- Ben Türküm ismim Ömer.

- Bende sana bu dövmeyi sana neden yaptırdığımı anlatacağım. Çanakkale savaşındaydık. Yaralandım ve Esir düştüm. Yanlız başımdan ilginç hadiseler geçti.

- Bana çok iyi davrandılar. Tedavimi yaptılar. Yemeğimi suyumu barınmamı ve ihtiyaçlarımı karşıladılar. Bizde böyle bir şey yoktur. Esir askerler elimize geçtimi biz öldürürdük. Acaba sebebi nedir?

- Doktor Ömer cevap verir;

- Bizim dinimizde çocuğa, kadına, ihtiyara, esire, yaralıya kılıç kalkmaz.

- Ya öylemi.

- Bende müslüman olabilirmiyim?

- Evet, bizim dinimiz herkese açıktır.

- Kelimeyi şahadet getirip olabilirsin .

- Birlikte, Eşşedü enla ilahe illalah ve eşhedü enne muhammeden abdühü ve resülü diyerek anzak müslüman olur.

- Anzak, birde der senin ismin niye Ömer ve ne manaya gelir diye sorar?

- Dedemin ismi Çanakkale savaşında bulunmuş. Banada ailem Ömer ismini vermiş. Hz. Ömer dinimizde Resülullahtan (s.a.v) sonra ikinci halifedir. Adalet timsali çok önemli şahsiyettir.

- Ya öylemi. O zaman benim ismim Ömer olsun der.

Aradan bir kaç gün geçtikten sonra Doktor Ömer bir anons duyar. Müslüman olan Anzak askeri vefat etmiştir

paylaşım için teşekkürler ALLAH razı olsun..

çok güzeldi teşekkürler Allah razı olsun

paylaşım için teşekkürler ALLAH razı olsun..

Allah cc razı olsun kardeşim. Çok güzel bir paylaşım...

amin cümlemizden inşallah

kıssadan hisse

MollaCami.Com