Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

borsa nasil calisir

Bir zamanlar köyün birine bir adam gelmiş ve tanesi 10$dan maymun alacağını söylemiş.
Köyde çok maymun olduğu için köylüler sevinçle ormana koşup maymunları yakalamaya başlamışlar.

Adam,binlerce maymunu 10$ dan satın alınca ortalıkta maymunlar azalmış,yakalaması zorlaşmış.
Köylüler tam maymun yakalamak tan vazgeçecekken adam tanesine 20$ vereceğini söylemiş.
Tekrar heveslenen köylüler tekrar maymunları yakalamaya başlamışlar.
Bir süre sonra da fiyatı 25$a çıkarmış.Ancak bırak yakalamayı ,maymuna rastlamak bile çok zorlaşmış.
Bunun üzerine adam fiyatı 50$ a çıkardığını,ancak kendisinin işi olduğu için şehre gitmesi gerektiğini,yardı mcısının onun yerine alım yapacağını söylemiş.
O yokken yardımcısı köylülere demiş ki; Şu büyük kafesteki maymunlar var ya ben onların tamamını size tanesi 35$ dan satayım,siz de adam gelince ona 50$ dan satarsınız.
Köylüler bütün birikimlerini bir araya toplayarak bütün maymunları satın almışlar.
Sonra ne adamı ne de yardımcısını bir daha gören olmamış.

Şimdi borsanın nasıl çalıştığı hakkında biraz bilgi sahibi olmuşsunuzdur

paylaşım için teşekkürler ALLAH razı olsun..

çok beğendim kısa ve öz paylaşımınız için teşekkürler

harika bir anlatim olmus :)

ancak verilen kaynakta degil bu yazi heryerde var ;)

bu kadar güzel anlatılır..

Borsanın ne olduğu ne olmadığı çok güzel anlatılmış. İnşallah başkalarına da anlamak nasib olur.

teşekkürler gerçekten borsanın en güzel anlatımıydı.

katkilarinizdan dolayi ben size tesekkür ederim...

Güzel paylaşım olmuş.Borsa belki de ilk başta ticari bir hukuk belki de birilerinin iyi niyeti ile kurulmuş bir faaliyet olabilir.Amma velakin aynı bir ekmek bıçağı gibi istersen ekmek kesersin istersen cinayet işler adam öldürürsün.Bu zaman da her kesin kabul edebileceği gibi en büyük manuplasyon ve iç işlerine mudahale aracıdır borsa.Bir kanun mu çıkacak kapitalizm in işine yarayan hemen borsaya alım müdahalesi yaparlar.Basın hemen hazır manşetlerini atar işler iyi yolda ilerliyor ekonomi çok güzel dış sermaye akın ediyor borsa coştu!!!!
Tam tersi istedikleri kanun çıkmıyor borsa düştü ekonomi tepetaklak işler yolunda gitmiyor halk rahatsız manşetleri.Dış sermaye nin güç gösterisi aba altından sopası.
Ülkemizde ki en büyük legal dolandırıcılık borsalarda yapılıyor.Caiz mi değil mi siz karar verin.Senin paranla seni köle yapan bir başka sistem olsaydı paranı oraya yatırırmıydın.Bence hayır.İşte borsa da aynen öyle.Amma ve lakin adı İslami banka ve ya sermaye denilen niceleri var ki borsa da cirit atıyor.Akıllı insan suyun kaynağına bakar.Faiz var sa ordan kaçar.

altında, benzinde, gümüşte, kullandığımız parada her yerde dolandırılıcık yok mu.. var

borsayı cok iyi bilenler için belki caiz olabilir ama acemi caylaklara da caiz değildir..

helalik haramlık çizgileri olabilir

Serbest Kürsü

MollaCami.Com