Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Arif kime derler?

Tebriz’de zamanın meşhurlarından Ârif adında biri vardı. Şeyhin yanına geldi; Şeyh ona adını sordu.;
o da “Adım Muhammed, fakat bana Ârif derler.” diye cevap verdi.
Bunun üzerine şeyh,“Sen kendini tanıyor musun ki sana Ârif diyorlar?” dedi.
O da: “Ben şeyhlerin kitaplarından ve menkıbelerinden, tasavvuftan pek çok şey okudum ve öğrendim.” dedi.
Şeyh, “Onların işi senin okuduklarındır, seninki hani?”dedi.
“Bu okumak şuna benzer: Hocanın biri kölesini çeşitli iyi ve ucuz kumaşlar alması için Mısır’a gönderdi. Neler aldığını da yazıp kendisine göndermesini istedi. Şimdi bu hoca, arkadaşlarını çağırıp kumaş yerine bu belgeyi satabilirmi? İşte senin okudukların o insanların yaşadıkları hâllerdir.
Sen de kumaş göstermelisin, kitap ve makale göstermek işe yaramaz.”

[RIGHT]Yusuf-i Hakiki (k.s.)[/RIGHT]

defalarca okuyorum ve bu sefer anliyamadim :)

defalarca okuyorum ve bu sefer anliyamadim :)

Hayırlı geceler Kitapçı Kardeşim,
Konuyu mu anlayamadınız?

evet kumaslarla olan tirnak iccerisinde olan tarafda ne kast ettigini anlamadim....onceden sip diye anlardim ifade edemesemde kendimi bu sefer anlamadim

dur cikartmaya calisiyorum belge de kumasin oselligi yasar ve hangisini aldigi yasar ama ortada kumas falan yoktur ama yinede kast ettigini tam olarak anlamakta kolaylik cekmiyrum

dur cikartmaya calisiyorum belge de kumasin oselligi yasar ve hangisini aldigi yasar ama ortada kumas falan yoktur ama yinede kast ettigini tam olarak anlamakta kolaylik cekmiyrum

Herhangi bir şeyde sadece bilgi yeterli olmayabilir bu uygulama ile olursa daha tatmin edici olur.İlim amelle kuvvetlendirilmedikçe eksik olur.
Burada " neler aldığını da yazıp" derken. Kumaşlarla beraber alınan kumaşın kayıtların bir arada olması gerektiği zikredilmiştir. Kumaş almak isteyen birisine ,sadece kumaş listesini göstermek eksik ve yanlıştır.Müşteri satılacak ürünü görmek ister.Alış faturasını fişini ,fiyat listesini müşteriye göstermek boşunadır.
Yani,bir başkasının yaptıklarını sadece okumak dinlemekle bilgi sahibi olunur.Arif olmak ise daha öteleri görmek ve sezmektir.

kısaca diyor ki bilgisayarla alakalı bin tane kitapta okusan bilgisayarı açıp kullanamıyorsan işe yaramaz :)

ya da bir istanbulla alakalı bin tane kitapta okusan istanbula gidip gezemediysen orada kalamadıysan asla yerine tutmaz :)

yani dini kitaplar okumak yetmz yaşaman da lazım diyor :)

arife tarif gerekmes deyimi bundan dolayimi cikmistir acep

olabilir :)

Tasavvufi

MollaCami.Com