Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

irkcilik....!!!

boyle bi konu aklima nerden geldi bahsediyim...facede bir arkadasim turk irkini oven cumleler yayinliyordu... uyarim dedim... degerlerime laf soyleyeni af ettmem dedi.... degerlerin irkciliksa gule gule diyerek sildim bunun userine bir cok hadis topladim...ayet topladim

(Irkçılık yapan, ırkçılık için savaşan ve ırkçılık uğrunda ölen, bizden değildir.) [Ebu Davud]

(İnsanlar [insan olarak] bir tarağın dişleri gibi eşittir) buyurulmuştur. (İbni Lâl

(Ey insanlar, sizi, bir erkekle bir kadından yarattık. Birbirinizle tanışmanız için milletlere ve kabilelere ayırdık. Allah indinde en üstününüz, takvada en ileri olanınızdır.)[Hucurat 13]

(Rabbiniz bir olduğu gibi, babalarınız, dininiz ve Peygamberiniz de birdir. Arabın Aceme, [Arap olmayana] Acemin Araba üstünlüğü olmadığı gibi, kırmızının karaya, karanın kırmızıya üstünlüğü yoktur. Hiçbir milletin diğerine üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takva iledir.) [İbni Neccar]

(Müslümanlar kardeştir. Takva hali hariç, kimsenin kimseye üstünlüğü yoktur.) [Taberani, Ebu Nuaym

(Allahü teâlâ, cahiliyet övünmelerini sizden kaldırdı. Hepiniz Âdem aleyhisselamın evlatlarısınız. Âdem ise topraktan yaratılmıştır.) [Tirmizi]

ırkçılık bazen farkına varmadan yapılabiliyor..

değerlerimizi sahip çıkarken, başkaların değerlerini de ezmemeliyiz :)

COK merak ettigim bir soru var... sisler tarihi cok iyi bilirsinis bosnaklar slav irkindanmidir lutfen onemli

ırksal olarak nereden gelir bilmiyorum fakat, isşamiyetten öncede sırplar ve diğerlerle sürekli kavgalı bir toplummuş. Bu da geçmişe dayalı bir düşmanlığın oldugunu gösterir. Aynı ırktan olsalar bu kavga bu kadar derin olmaz.

sirplarla ve hirvatlarla kavgasi bogomil diye hristiyanligin isa yi allahin oglu gormeyen bi meshebe bagli olmasindan...ben turklere benserimde cogumus bensemiyorus fisiksel olarak.kultur hele hic bensemiyor..bide bu konuyu bilmem onemli hocam bosnaklar sayfasinda bir tartisma konusu....

bide belirtim dedemin amcalari canakkalede savas a gelmisler turklere yardim amacli turkiyeye goc etmeden evvel..ve yine birsey daha var ATATURK turklerle kan bagi olmayanlari turkiye sinirlarina sokmamis...ve bir cok toprak edinmisis... bi yerde okudum evladi fatihan olarak geciyorus...ve sulale isimlerimis var... bu sulale isimlerini bosna hersekten gelenler bilmiyor..

osmanli hanedan vakif uyelerine sordum bu cevab geldi hocam

Boşnak-Başnak: Kaşgarlı Mahmut (1072-1073) yılında yazdığı Divan-ı Lugat’it Türk adlı eserinde “Bizans-Rum ülkesine en yakın oturan Türk boyu Peçeneklerdir” demektedir. “Başnak” kelimesini de “başında tolgası, sırtında zırhı olmayan er” şeklinde açıklamaktadır. Bizanslı Eflatuncu filozof-devlet adamı (1018 – 1078) Michael Psellos 967-1077 olaylarını anlattığı Khronographia (Vakayiname) adlı kitabında Balkanları tamamen hakimiyetleri altına alan 1050 yılında da bütün Trakya’yı işgal eden Peçenekleri anlatırken çağdaşı Kaşgarlı Mahmut’la aynı ifadeyi kullanıyor:
“Peçenekler zırh giymez ve başları miğfersizdir. Kalkan da taşımazlar. Savaşta bağırarak saldırırlar, püskürttükleri düşman askerlerini takip ederek öldürürler. Derin vadilerde ve uçurumlarda yaşarlar. Ölüm karşısında korku bilmezler.”
Bir doğulu bilginin Başnaklar, bir Bizanslı tarih yazarının da Peçenek Türkleri hakkında aynı ifadeleri kullanmaları Peçeneklerle Başnakların aralarında bir köken farkının olmadığını göstermektedir. Türkolog N. A. Baskalov, Türk Menşeli Rus Aile Adları adlı kitabında Peçenek kelimesini Peçe-on-ok şeklinde tahlil edip peçe=bey; arı beyi; Peçenek’in de Onokların beyi anlamına geldiğini söylüyor. Aynı mantıkla hareket ettiğimizde Başnakların Peçenek boylarından biri olduğunu ve Başnak sözünün baş+on+ok’tan kısaldığını kabul etmemiz mümkündür
Bağdatlı Mesudî 941 yılında yazdığı Mürucü’z-Zeheb (Altın Çayırlar) adlı eserinde Hazarlarlla Alanlara yakın ve bunlarla batı arasında 4 Türk kavmi bulunduğunu, bunların en cesurlarının Bacnak olduğunu kaydediyor. Mesudî’nin sıraladığı bu dört boydan Bacgard ve Nükerdeler Macar asıllı Bacnak ve Becneler ise Peçenek boylarıdır. Bütün bu ifadeler Mesudî’de adı geçen Bacnakların Kaşkarlı’nın bahsettiği Başnaklar olduğunu şüphe bırakmamaktadır. Bugün ne sebep ve hangi mantıkla olduğunu anlayamadığımız bir şekilde Boşnak-Başnakların Osmanlı döneminde İslamiyeti kabul etmiş bir Balkan kavmi olduğu fikri ön plana çıkarılıyor. Hâlbuki yine 11. asırda yaşamış bulunan Endülüslü El-Bekrî o asırda İslamiyet’in Peçenekler arasında iyice yayıldığını, hatta Peçenekler arasından İslam dini âlimlerinin çıktığını söylüyor
11. Asırda henüz Kayı Boyu’nun Osmanlı Devletini kurmadığı göz önünde tutulursa Boşnakların Osmanlı fütuhatı döneminde Müslümanlığı kabul ettiği iddiası boşa çıkmaktadır. Yakın tarihlerde Sırp zulmüne uğramış olan Boşnaklar Müslüman bir topluluktur, ama her şeyden önce Türk’türler
Yard. Doç. Dr. Aydın BUDAK
BUDAK Aydın: “Yurdumuza Yerleşen Oğuz-Türkmen Boyları ve Bazı Yer Adları”, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Yayınları
...
.
....
.

benim ilgimi ceken tek sey turk kulturunden cok farkli bi kulture sahip olmamis ve fisiksel oselliklerde oyle

türkiye anadolu kültürü %100 türk kültürü denemez. anadoluda türklerden önceki kavimlerin kültürlerini de almışlardır. bugün almanyadaki türklerin alman kültüründen birşey almalarını düşünebiliriz

akraba evlilikleri oselikle kusen evlilikleri mide bulandirici olarak gorunuyor mesala... turk le slav karisimi bir irk oldugunu dusunuyorum.en asindan turkiyede yasayanlarin..cunku genel olarak yuvarlak yusler, usun boy ,renkli gosler ve sarisinlik var bide kusey avrupali kisil pembe ten rengi deil gibi ten renkleri yok sarimsi bir ten rengi genelde..

Serbest Kürsü

MollaCami.Com