Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim


Toplu sınav sistemi için hedefimiz 2015

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Ali Demir, ÖSYM'nin toplu sınav yapmaya hakkı olduğunu belirterek, "Bu sınav sistemi için hedefimiz 2015'tir. Fakat bu yeni sistemi kamuoyunun da kabul etmesi gerekiyor." dedi.

Eğitim ve Stratejik Araştırma Derneği tarafından düzenlenen 'Üniversitelerimizin Geleceği - Geleceğin Üniversiteleri' konulu sempozyum, ÖSYM Başkanı Ali Demir, Sakarya Üniversitesi Rektörü Muzaffer Elmas, Hakkari Üniversitesi Rektörü İbrahim Belenli, ÖSYM Başkan Yardımcısı Ercan Öztemel, Sabancı Üniversitesi Rektörü Yardımcısı Hasan Mandal, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Resul Eryiğit'in de katılımıyla yapıldı.

Sempozyumda konuşan ÖSYM Başkanı Ali Demir, Türkiye'nin sınav stresini ortadan kaldırmak için teknolojik gelişmeleri en üst düzeyde kullanmak durumunda olduğunu belirtti.

2015 yılı için planladıkları toplu sınav sisteminden de bahseden Demir, ''6114 Yasaya göre ÖSYM'ye ihtiyaç duyulan hallerde eşdeğer sınav yapma hakkı verilmektedir. Dolayısıyla yasal bir sorun söz konusu değildir ancak bu sınav sistemi kamuoyu için yapılan sınavların birbirine eşdeğer olduğu konusunda çözüme kavuşturulmasını ümit ettiğimiz bir durumdur." diye konuştu.

Kamuoyu için diğer önemli bir konunun ise çok sayıda soru havuzu oluşuncaya kadar sınav sonrası soruların paylaşılmaması konusu olduğunu ifade eden Demir, şunları kaydetti: "Tabi ki örnek soruları ve sınavda çıkmış soruları paylaşacağız. Fakat tüm soruları kamuoyuyla paylaşmamız mümkün değil. Dünyada hiçbir ülkede elektronik ortamlarda yapılan sınav soruları kamuoyuyla paylaşılmaz."

memurlar.net


Egitim Haberleri

MollaCami.Com