Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim


AB, vize diyaloğunda anlaşamadı

AB içişleri bakanları, geri kabul anlaşmasının paraf edilmesi karşılığında Türkiye’yle vize muafiyeti müzakerelerinin başlatılması konusunda anlaşamadı.


Lüksemburg’da toplanan AB içişleri bakanları, Almanya, Avusturya ve Fransa’nın karşı tutumu sebebiyle Türkiye’yle vizesiz seyahat müzakerelerini yürütmesi için AB Komisyonu’na yetki veremedi.


AB içişleri bakanlarının Türkiye ile ilgili açıklamasında, ‘’Özellikle Türkiye’ye odaklanılarak AB’nin üçüncü ülkelerle geri kabul anlaşmalarının durumu tartışıldı.


Danimarka dönem başkanlığının hedefi bununla ilgili kararın daha sonraki aşamada alınmasıdır’’ denildi.


Bu arada Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Temel Haklar, Adalet ve İçişleri Komisyonu, AB’nin vize uyguladığı ülkelerle ilgili raporunda, vizelerin kaldırılacağı ülkeler belirlenirken Avrupa Adalet Divanı’nın kararlarının da dikkate alınmasını istedi.


Türk asıllı Hollandalı Sosyalist Emine Bozkurt’un verdiği değişiklik önergesiyle rapora giren bu ifade sayesinde, Avrupa Adalet Divanı’nın ‘’hizmet sunumu’’ için AB’ye seyahat eden Türk vatandaşlarından vize istenmemesine yönelik kararıyla uyumlu düzenlemelere gidilmesi gerekecek.


Yeni Asya Gazetesi


Dünyadan Haberler

MollaCami.Com