Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim


Samsung, Apple'ı tahtından etti

İki piyasaya araştırma şirketinin verilerine göre, Samsung, akıllı telefon nakliyatından en büyük rakibi Apple’ı geride bıraktı. Samsung ayrıca küresel akıllı telefon piyasasındaki en güçlü marka haline geldi.
Strategy Analytics şirketinin verilerine göre, Güney Koreli elektronik devinin 2011’in ilk çeyreğinde yüzde 12.2 olan akıllı telefon piyasasındaki payı, 2012’in ilk çeyreğinde yüzde 30.6’ya yükseldi.

Apple’ın büyüme rakamları da yüksek olsa da Samsung’un gerisinde kaldı. 2011’in ilk çeyreğinde yüzde 18.1 olan Pazar payı, bir yıl içinde yüzde 24.1’e ulaştı.

Cnet sitesinin haberine göre, küresel alanda akıllı telefon nakliyatı son bir yılda yüzde 41 arttı ve 2012’in ilk çeyreğinde 145 milyona ulaştı. Bu rakamın yarısından fazlası Apple ve Samsung tarafından paylaşıldı.

Strategy Analytics şirketinin yöneticisi Neil Mawston, araştırma raporunda, “Samsung ve Apple’ın rakiplerini dışarı itmesiyle, akıllı telefon piyasasındaki yarış sadece iki şirketin arasında geçecek gibi görünüyor” yorumunu yaptı.

GALAXY İLE YÜKSELİŞE GEÇTİ

Strategy Analytics, Samsung’un akıllı telefon nakliyatının son bir yıl içinde yüzde 253 büyüdüğünü, bu artışta Galaxy akıllı telefon ve tabletlerinin önemli rol oynadığını ifade etti.


Piyasanın en büyük kaybedeni ise gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere eski günlerine geri dönmeyi amaçlayan Nokia oldu. Geçtiğiğimiz yılın ilk mali döneminde küresel akıllı telefon piyasasındaki payı yüzde 23.5 olan Nokia, bu yıl aynı dönemde yüzde 8.2’ye gerileyerek dibe vurdu.


Strategy Analytics yöneticilerinden Tom Kang, “Bu rakam, 2002’en bu yana Nokia’nın en düşük Pazar payını gösteriyor... Nokia, Microsoft’un işletim sistemini kullanan Lumia ile kritik durumda olduğu ABD pazaronda durumunu güçlendirmeye çalışıyor ancak hala dünya genelinde Symbian işletim sistemi kullanan eski telefonlarının hacmini geride bırakamadı” dedi.

BİRİNCİLİKLERİN DEĞİŞTİĞİ SIRALAMA

IHS iSuppli araştırma şirketi ise akıllı telefon piyasasında sahip oldukları pay sıralamasında Apple’ı birinci sıraya yerleştirirken, “cep telefonu” sıralamasında Samsung’u birinci ilan etti.

IHS iSuppli, akıllı telefon piyasasında 2012’in ilk çeyreğinde yapılan nakliyatta Apple’ın 35 milyona ulaştığını belirtti. Samsug, aynı rakamda 32 milyonda kaldı. Şirket, 2011’in son dönemindeki durumunda değişmediğini, Apple’ın bir ve Samsung’un ikinciliğini koruduğunu ifade etti.

Cep telefonu piyasasında ise (akıllı telefonlar ve akıllı telefonların fonksiyonlarını içermeyen geleneksel telefonlar) Samsung, 2012’in ilk çeyreğinde 92 milyon nakliyatla birinci oldu. Nokia, 83 milyonlar Samsung’u takip etti.

haber7


Teknoloji Haberleri

MollaCami.Com