Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Zekat borcu

Abdullah ibni Mes’ud r.a.den:
Rasülullah S.A.V Efendimize kısa boylu uzun sakallı birisi geldi.Aralarında şöyle bir konuşma geçti.Rasülullah s.a.v Efendimiz;
-Adın nedir?
-Hacveb
-Kaç yaşındasın?
-Üçyüz otuz.
-Bir şey okuyormusun?
-Evet bir deve yükü kadar kitap okudum.
-Allah için bir amelin varmı?
-Halisen lillah üç yüz mesele hallettim.
Bunun üzerine Rasülüllah s.a.v. efendimiz;
-senin gibi olanlar cennete girer,buyurdu.orada Cebrail a.s gelip:
-Ya rasüllullah! Bu kimse cehenneme gidecek.Çünkü üç gün ömrü kaldı ve yarım dirhem zekat borcu var.hala ödemedi,dedi
Rasülullah s.a.v.durumu anlattı.Adam;
-unutmuşum ya Rsülallah! Şu yarım dirhemi borcuma mahsüben,şu yüz dirhemi de sadaka olarak ulema ve fukaraya dağıtıverin,diye Rasülullaha takdim etti.Oda aldı ve dağıttı.
Adam üç gün sonra vefat etti.Başta Rasülullah olmak üzere,Ebu Bekir,Osman ,Ali(R.Anhüm Ecmeıyn) yıkamak istediler.Sonra Hz Ebu Bekir diğerlerinin ittifakıyla yıkadı,kefenledi ve cenazeyi kaldırdılar.
Cenazeyi teşyi ederken Rasülullah S.a.v. ayakbılarını çıkarıp,cenazenin önünde yalın ayak yürüdü.Bir an geldi, Sarığını çıkarıp,başı açık durdu.Kabre konulduğunda da tebessüm edip,omuzlarından ridasını ayırdı.
Sahabeyi kiram Rsülullaha sordular;
-Ya Rasülullah niye yalın ayak yürüdünüz?
-Allahü Teala tarafından kırk bin melek gönderildi.Onların kanatları üzerinde yürüyordum Melekleri incitmek istemedim.
-Niçin başı açık durdunuz?
-Yetmiş bin melek yağmur yağar gibi rahmet yağdırıyordu.yağan rahmetten istifade etmek için başımı açtım.
-Neden ridanızı çıkarıp tebessüm buyurdunuz?
-Cennet’ten dost olarak huriler gelmiş.Hepside tezevvüç (evlenmek) murat ediyorlardı.Her birine hacveb’i göstererek “sen onun içinsin “ dedim.Onlarda Hacveb’i kabrinden çıkarıp, ridamı giydirdiler.Onun için tebessüm ettim ,buyurdu.

(Mevıza-i Hasene S.126)

ALLAH RAZI OLSUN

ne mutlu ... rabbim şefaatlerine bizleri de nail eylesin inşallah.

kıssadan hisse

MollaCami.Com