Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Secdede Cok Dua Edin

عن أبي هريرةَ رضي اللَّه عَنْهُ أنَّ رسُولَ اللَّه صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم قال : « أقربُ ما يَكونُ العبْدُ مِن ربِّهِ وَهَو ساجدٌ ، فَأَكثِرُوا الدُّعاءَ » رواهُ مسلم .

Ebû Hüreyre radıyallahu anh�den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

�Kulun Rabbine en yakın olduğu hal secde halidir. İşte bu sebeple secdede çok dua etmeye bakın!�

Müslim, Salât 215.

~~~

أنَّ رسُول اللَّه صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم كانَ يقُولُ في سُجُودِهِ اللَّهُمَّ اغفِرْ لي ذَنبي كُلَّهُ : دِقَّه وجِلَّهُ ، وأَوَّله وَآخِرَهُ ، وعلانيته وَسِرَّه » رواهُ مسلم .

Yine Ebû Hüreyre radıyallahu anh�den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem secdede şöyle dua ederdi:

�Allâhümmağfirlî zenbî küllehû, dikkahû ve cillehû, ve evvelehû ve âhirehû, ve alâniyetehû ve sirrehû: Allahım! Günahımın hepsini, küçüğünü, büyüğünü, öncesini, sonrasını, açığını, gizlisini bana bağışla!�

Müslim, Salât 219.

~~~

عنْ عائشةَ رضي اللَّه عنْهَا قَالَتْ : كانَ النبي صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم يُكْثِرُ أنْ يقولَ في رُكُوعِهِ وَسُجُودِهِ : سُبْحَانَكَ اللَّهُمَّ رَبَّنَا وَبِحَمْدك ، اللَّهُمَّ اغْفِرْ لي » متفقٌ عليهِ .

Âişe radıyallahu anhâ şöyle dedi:

Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem rükû ve secdede şu duayı çok okurdu:

�Sübhâneke�llâhümme rabbenâ ve bi-hamdik. Allâhümm�ağfir lî: Allahım! Yüce Rabbimiz! Seni ulûhiyyet makamına yakışmayan sıfatlardan tenzih eder ve sana hamdederim. Allahım! Beni bağışla.�

Buhârî, Ezân 123, 139; Megâzî 5, Tefsîru sûre (110), 1; Müslim, Salât 217.

~~~

وَعَنْهَا أنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم كانَ يَقُولُ في رُكوعِهِ وسجودِهِ : « سُبُّوحٌ قدُّوسٌ ربُّ الملائِكةِ وَالرُّوحِ » رواه مسلم
.

Yine Âişe radıyallahu anhâ�dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem rükû ve secdede iken:

�Sübbûhün kuddûsün Rabbü�l-melâiketi ve�r-rûh: Allahım! Sen ulûhiyyetine yakışmayan sıfatlardan tamamıyla münezzehsin. Sen bütün kusurlardan ve noksanlardan tamamıyla arınmışsın, mukaddessin. Sen meleklerin ve Rûh�un Rabbisin� derdi.

Müslim, Salât 223.

Allah razı olsun,güzel paylaşımınız için.

Amin ecmain insaAllah.

Rabbim duası makbul kullarından eylesin. Allah razı olsun kardeşim.

Amin insaAllah kardesim.

Amin ecmain.

selamün aleyküm arkadaşlar
bende siteye yeni üye oldum çok fazla bilgi edinemedim henüz ben dua istiyorum
siz değerli kardeşlerimden hayırlı bir evlat için.. Müminin Mümine ettiği dua kabul olurmuş Rabbim açılan elleri geri çevirmesin tez zamanda dualarımızın karşılığını versin inşallah..

Aleyküm selam kardeşim aramıza hoş geldiniz,Rabbim hayırlı ve sağlıklı evlatlar nasip etsin size ve cümlemize..

Ve Aleykumselam hosgeldiniz Hayirli olsun kardesim gelişiniz :)

Rabbim Hayirli evlat nasip eder İnşallah.

Selam ve dua ile.

@tweety: Insaallah kardesim, Rabbim hayirli, saglikli nesiller nasib eder insaallah.

Paylasim için tesekkürler.

selamün aleyküm arkadaşlar
bende siteye yeni üye oldum çok fazla bilgi edinemedim henüz ben dua istiyorum
siz değerli kardeşlerimden hayırlı bir evlat için.. Müminin Mümine ettiği dua kabul olurmuş Rabbim açılan elleri geri çevirmesin tez zamanda dualarımızın karşılığını versin inşallah..

Aleyküm selam kardeşim, samimiyetle dua istemişsiniz inanın aynı samimiyetle kardeşlerimizin de size dua ettiğine eminim. Rabbim kabul buyursun. Hakkınızda hayırlısını versin :)

Ayrıca bu güzel paylaşım için _Ay Parçam_ a teşekkür edelim, birbirimize dua etmemize vesile oldunuz. :)

Rica ederim , bir nebze de olsa katkımız oluyorsa ne mutlu.

Yapılan dualara gönülden âmin diyoruz.

Dualar

MollaCami.Com