Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

islam zor mu zorlastiriyorlar mi?

ben tam olarak dinimi bilmiyorum arastirma yapiyorum fakat her kafadan ayri ses cikiyor... ornegin kapanmayi dusundum...birileriyle diyologa girdim ... yok yuzunu kapatacaksin sadece gozlerin goruncek denince madem bu kapanma sekli dedim bari hic kapanmiyim dedim bu bana okadar zor geldiki ... basortusu uzun seyler bol giysiler derse belki yapacam ama yuzunu dahi kapat deyince korktum asagalik kompleksine girdim...calisma ve okuma konusuna girdim erkeklerle karisik ortamda calsip okuyamazsin dediler...haram deyip onumu kestiler ben inanamadim bu ne ya dedim benim dinim kadina bukadar zorluk sunar mi dedim kafami karistirdilar...bende kurani anlayan arap(faslilar) la konustum bana erkekli kizli ortamda calsip okuyabilcegimi ama ciddi bir sekilde olmam gerektigini soylediler yuz kapamanin da sii lerden geldigini ifade ettiler ve fitne durumunda yuz kapatilir dediler benim dinim bi kadina gore zor mu yoksa zorlastirilliyorlar mi

Tam tahmin ettigin gibi kardeşim, İslamı yaşamak zor değil, kadına zorlaştırıyorlar.
Kadına söylenen her sözü erkeğe uygula, yaşıyamazlar. Ama kadından istiyorlar.
Allah' gitmenin yolu zor olur mu?İlk şart iman etmek
2.si emirlerine uymak, (yapabildiginden başlamak)
EE onların söyledikleri, boşver .Kalbine güven, ögrenmeye yavaş yavaş uygulamaya geç.
Molla camide, ölçüleri oku (kıyafetin ölçüsü var) İbadetler, zikirler yavaş, yavaş alışa alışa, birden olmaz.
Seni kimse anlamaz, kendisi kolay ortamda gelişen, zorluktan anlamaz.
Gurbette bayanlardan tek istedigim Allah'ı bulmaları idi. Başınızı kapatmayın bu islam demek değil! diyordum.
Birisi sadece başını kapattı, islam başartüsü oldu , başka yok.
Birisi Allah'ı sorguluyor, ögrenmeye çalışıyordu, hiç kapan demedim ama kendi isteği ile istedigi gibi kapandı, en güzel oydu. Hala hayranım o bayana... soruyor, Allah'ın ne istediğini neden istedigini anlamaya çalışıyor, hedefi Rabia (r.a) gibi olmak içinden o geliyordu.
Sende o gibi yüreklisin, Rabbim yardımcın olsun, içinden geldigi gibi gidesin, O'na gitmeye zorluk yok!

Çoban hikayesi gibi, safçada gidersin,hoca gibi ilimlede gidersin yeter ki gitmeyi iste çabala..

sana tavsiye edebileceğim şey kadın ilmihali diye bir kitap var. Yapman gereken doğruyu bulmaksa kaynağından bulmayı dene, herkesin kafası başkadır. bence ordan başlayabilirsin. unutma; her camiinin cemaati vardır ve farklıdır. sen nasıl bi insansan o şekilde doğruyu bulacaksın. Yalnız şu ayrımı iyi yap, senin doğruların değil, islamın doğruları gerçek olandır. ve ameller niyetlere göredir, başını kapatma tarzıyla değil başının içindeki düşüncelerin yansımasıdır senin islamın...

iste bi takim cemaatlerin uygulamalri bana gore deildi....ben benim dogrularimi savunmuyorum ki ben hatta kendimi hic bisey bilmiyomus gibi hssediyorum ve cabukca bir seye inaniyorum... cok zor oldugunu dusundugum biseyde yapmis oldugum bir durum islamin gercekten zor mu zorlastirlimya mi calisiyolar anlayamadigim bir durumdu bu

islam gerçekten kolaylıklar dinidir.islamın şartlarına göre; 1 NAMAZ: hasta olursun namazını oturarak kılabilirsin, oturamıyo olursun gözünle kılmaya çalışırsın. diyelim ki kılamadın kazasını yaparsın sonra.
2 HACC: hacca gitmek içn paran yoksa Allah-u Teala gitme diyor. hali vakti yerinde olan gitsin diyor. paran var hastaysan sağlam birini senin yerine hacca gönder diyor.
3 ZEKAT VERMEK: Allah-u Teala hiçkimsenin kimseden üstün olmadığını söylüyor. Paran varsa o para senin değil benim emanetimdir diyor. verebilecek durumun varsa ver, veremezsen verme diyor.
4 ORUÇ TUTMAK: Yüce Yaradan tutabilecek durumun varsa tut diyor. tutamazsan aç doyur diyor. parasını ver diyor. fitreni ver diyor.
5 Kelime-i Şahadet: sanırım en kolayı bu olsa gerek... inanarak yaptığın herşey gibi bunu da içtenlikle söyleyip kalbinle tasdiklemen gerekiyor.

yani güzel kardeşim Allah kendisi söylüyor Kur'an-ı Kerimi apaçık bir delil olarak indirdim diyor. herşeyden önce Mealini oku, ve tavsiyem sana Nur ve Nisa surelerinden başla. günde 1 saatini almaz bu sureler. inan bana kalbin seni neye yönlendireceğinden emin olacaktır.

Tam tahmin ettigin gibi kardeşim, İslamı yaşamak zor değil, kadına zorlaştırıyorlar.
Kadına söylenen her sözü erkeğe uygula, yaşıyamazlar. Ama kadından istiyorlar.
Allah' gitmenin yolu zor olur mu?İlk şart iman etmek
2.si emirlerine uymak, (yapabildiginden başlamak)
EE onların söyledikleri, boşver .Kalbine güven, ögrenmeye yavaş yavaş uygulamaya geç.
Molla camide, ölçüleri oku (kıyafetin ölçüsü var) İbadetler, zikirler yavaş, yavaş alışa alışa, birden olmaz.
Seni kimse anlamaz, kendisi kolay ortamda gelişen, zorluktan anlamaz.
Gurbette bayanlardan tek istedigim Allah'ı bulmaları idi. Başınızı kapatmayın bu islam demek değil! diyordum.
Birisi sadece başını kapattı, islam başartüsü oldu , başka yok.
Birisi Allah'ı sorguluyor, ögrenmeye çalışıyordu, hiç kapan demedim ama kendi isteği ile istedigi gibi kapandı, en güzel oydu. Hala hayranım o bayana... soruyor, Allah'ın ne istediğini neden istedigini anlamaya çalışıyor, hedefi Rabia (r.a) gibi olmak içinden o geliyordu.
Sende o gibi yüreklisin, Rabbim yardımcın olsun, içinden geldigi gibi gidesin, O'na gitmeye zorluk yok!
Çoban hikayesi gibi, safçada gidersin,hoca gibi ilimlede gidersin yeter ki gitmeyi iste çabala..

Melissa kardeşimiz konuyu çok güzel özetlemiş,dediği gibi siz sadece doğru kaynaklara ulaşın ve okumaya başlayın sabrederseniz geriside gelecektir inşaAllah..

Serbest Kürsü

MollaCami.Com