Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Cömertlik ve Bir Ziyaret

Cömertliği ile meşhur Hatem-, Tai'ye sormuşlar;
"Kendinden daha cömert bir kimse gördün mü?"
Şu cevabı vermiş;
"Evet gördüm. birgün yetim bir çocuğun evine gitmiştim. Onbeş koyunu vardı.Birisini kesti pişirdi. Getirip önüme koydu. Yedim . Bir parçası çok hok hoşuma gitti. Bunu çocuğa da söyledim.

Çocuk dışarı çıktı geldi. Elinde o parça. Defalarca gitti geldi, aynı parçayı önüme koydu. Meğerse koyunları birer birer kesmiş, benim hoşuma giden taraflarını pişirmiş, bana getirmiş.

O sırada ben durumu bilmiyordum. Gitmek için kalktım, dışarı çıktım.ve gördümki bahçede çok fazla kan var. Bu durum dikkatimi çekince çocuğa sordum.

Sıkılarak bütün koyunları kestiğini söyledi. Bende bu hareketini doğru bulmadığımı açıkça söyledim. O zaman şöyle dedi;

"Sizin hoşunuza giden ve bende bulunan şeyi sizden nasıl esirgerim? nasıl olur da hasislik (cimrilik) ederim?. Kendimde bulunan bir şeyi kıskanmak , başkasından esirgemek çok çirkin bir huydur."

Hikayesi bitince Hatem'e sordular; 'Peki karşılık olarak sen ne verdin?'

Hatemi tai; ' 300 baş kızıl tüylü deve ile 500 koyun verdim' dedi.

Yanındakiler; ' demek Sen daha cömert çıktın.' dediler.

Hatem şu cevabı verdi;

"Yanlış düşünüyorsunuz. O nesi varsa bana verdi, ben ise bütün varlığımın sadece az bir kısmını verebildim"

elinize sağlık kardeşim RABBİM bizleride böyle hakkıyla layıkıyla RABBİM için cömert olmayı nasip eylesin..

Cömertlik sadece bir maddi malı vermek mi?
Ya gönlünüzdeki sevgi?
Ya ufacık bir gülümseme?
Ya kendini, tevazu ile karşındakine değer verme?
Ucuz bunlar vermeyi sadece maddiyata bağlıyanlar.
Kestik kurbanı , verdik sadakayı oldu vazife! sanırsın öyle!
Yüregi yaralı, ettim mi güzel bir söz sen ona doğalı?
Boşa deme cömert, elindeki bedavayı esirgeyen, olur mu verince cömert sence
Hem hazine kimden sence?
Yüreğini veren cömert bence (onu verebilicek yigit nerde? onu veren zaten herşeyi verir bence)
Teşekkürler , ince konu Her yigit bilmez onu...

elinize sağlık kardeşim RABBİM bizleride böyle hakkıyla layıkıyla RABBİM için cömert olmayı nasip eylesin..

Malindan veren kendinden, canindan( segisinden ve hizmetinden) veren allahtan verir.

ilginize teşekkürler kardeşler...
"Müminin mümine tebessümünün bile sadaka değerinde" olduğunu haber veriyor rasülümüz...
Cömertlik sadece maddiyatla düşünülemez elbette.
Rabbim alan el değil de, veren el olmayı nasip etsin cümlemize :)

kıssadan hisse

MollaCami.Com