Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Yunus Emre Şiirlerine Ne Oldu?? (molla Kasım hikayesi)

Ben dervişim diyene bir ün edesim gelir
Seğirdüben sesine varıp yetesim gelir

Sırat kıldan incedir kılıçtan keskincedir
Varıp anın üstüne evler yapasım gelir

Altında gayya vardır içi nar ile pürdür
Varuben ol gölgede biraz yatasım gelir

Oda gölgedir deyu ta’n eylemen hocalar
Hatırınız hoş olsun biraz yanasım gelir

Ben günahımca yanam rahmet suyunda yunam
İki kanat takınam biraz uçasım gelir

Andan Cennete varam Cennette huriler görem
Huri gılmanı bir bir koşasım gelir

Derviş Yunus bu sözü eğri büğrü söyleme
Seni sigaya çeken bir Molla kasım gelir

Yunus Emre ölümünden yıllar yıllar sonra Molla Kasım adında bir kimsenin eline Yunus Emre’nin şiirleri geçer…
(Yunus Emre Hazretlerinin,Yukarıdaki şiiri , Molla Kasım doğmadan 100 sene önce önce yazdığı rivayetler arasındadır.)

Eline geçen kitap Yunus Emre’nin üç bin sayfalık bütün şiirlerini kapsayan bir kitaptır ve dahası bu kitaptan başka bir tane daha yoktur…

Molla Kasım oturur dere kenarına, yok bu şiir dine aykırı, bu şeriate aykırı, bu haram, bunu beğenmedim diyerek bir kısmını yakar , bir kısmını dereye atar.

Üçbin sayfalık kitaptan geriye bin kadar sayfa kalmıştır ki Molla Kasım şu beyit ile kaşılaşır:

Derviş Yunus bu sözü
eğri büğrü söyleme
Seni sigaya çeken
bir Molla kasım gelir

Sigaya çekmek;sorgulamak hesaba çekmek anlamındadır…
Molla Kasım anlar ki Yunus Emre bir Allah dostudur… Bu kadar zaman öncesinden Yunus’un eylediği bu keramete şaşışır ve telaşla dereye atlayıp sayfaları toplamaya çalışır…

Pişmanlık, üzerinde mürekkebin inci gibi durduğu sayfaları geri getirmeyecektir elbette…

yakmadığı suya atmadığı şiirleri de bir hazine gibi saklar. Halkımızın rivayetine göre; bu yüzden Yunus Emre şiirlerinden binlercesini göklerde melekler, binlercesini denizlerdeki balıklar, kalan binlercesini de insanlar söylermiş.

::)
Nasıl bir yorum yazacağımı bilemedim..
Allah dostlarının işlerine bir türlü akıl erdiremiyor insan..
Allah şefaatlerine nail eylesin..
Allah razı olsun laleee kardeşim..

Ne garip hangi dostu sevsem aynisi basima geliyor.
Yunusun basina gelenlerin basima gelecegini tahmin etmistim ama olmaz yahu ne istesinler garibin siirlerinden demistim.
Olsun, akan suya engel mi var?
Her derdin bir çaresi var
Yûrekte bu yangin sayfalara mi sigar.
Nerde bu siirler? SU an sadece bir siteye yaziyorum. heryerde garip görunmekten belki de çekiniyorum.
;)

Alakanıza teşekkürler :)

bu hikaye beni çok etkiler.. Evliyanın halleri akıl almaz işler.

Rabbim şefaatlerinden mahrum bırakmasın.. :)

Hikayeler

MollaCami.Com