Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Dini Hikayeler

Hazreti Ömer'in hikmetli sözü

Hazreti Ömer (r.a.) zamanında bir adam hırsızlıktan yakalanmıştı. Cezalandırılması için vazifelilere teslim edilen
adam,Hz.Ömer'e yalvarmaya başladı:
-Ya Emîrel mü'minîn! Ne olur beni affet. Bu benim ilk suçum! Affedersen bir daha yapmam

Hz. Ömer şöyle cevap verdi:
-Hayır yalan söylüyorsun.Çünkü Allah (c.c.) kimseyi ilk işlediği suçtan dolayı cezalandırmaz.İlk defa onun suçunu
gizler.Sen yakalandığına göre,bu senin ilk suçun olamaz.

Can alan Melek Neden Azrail Aleyhisselam'dır.

Hepimiz biliyoruz ki, ilk insan olan Adem Aleyhisselam topraktan yaratılmıştır. Adem babamız yaratılmadan
önce.Hz. Allah (c.c.) Cebrâil Aleyhisselam göndererek dünyadan toprak getirmesini istedi. Hz. Cebrâil, Adem
Aleyhisselam'ın yaratılacağı toprağı alacağı zaman toprak ona yalvardı:
-Ne olur benden alma. Çünkü benden yaratılacak olan insandan çoğalacak olanlardan bir kısmı,Allah'a İsyan
edip cehenneme gidecekler. Bir parçamın cehenneme gitmesini istemem. Ne olur benden bir şey alma.

Bunun üzerine Cebrâil Aleyhisselam toprak almadan geri döndü.

Hz. Allah (c.c.) Hz. Mîkaîl'i gönderdi.Toprak onada yalvardı,o da almadan geri döndü.Üçüncü olarak Allah
Teala İsrâfil Aleyhisselam'ı gönderdi. Toprak ona da yalvardı, oda almadan geri dönmek mecburiyetinde
kaldı.Allah Teâlâ Hazretleri sonunda Azrâil Aleyhisselam'ı gönderdi. Toprak ona da yalvardıysa da, Azrail
Aleyhisselam dinlemedi ve toprağı aldı ve Hazreti Adem o topraktan yaratıldı. Allah Teala Hazretleri, Azrail
Aleyhisselam'a buyurdu ki:
-Ey Azrail! Madem Adem'in yaratıldığı toprağı sen getirdin, Ademoğlunun canını alma vazifesini de sana
veriyorum.
Azrail Aleyhisselam bunun üzerine:
-Ya Rabbi! İnsanların hepsi bana düşman olurlar.Benden nefret ederler,dedi. Hazreti Allah (c.c.) buyurdu ki:
-Ey Azrail!Merak etme.Ben çeşitli hastalıklar, kazalar yaratacağım. İnsanlar o vesileyle ölecekler.Onların
canlarını hep sen aldığın halde, onlar seni hiç düşünmeyecekler. Falan hastalıktan öldü, falan kazada öldü, diye
konuşacaklar ve seni hiç suçlamayacak.

Emeğe saygı paylaşım için teşekkürler.

Allahin yolunda olupta ölümden korkan olurmu zaten her sey ona kavusmak için her gün yalmarmiyormu kavusabilmek için.

kıssadan hisse

MollaCami.Com