Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Kadin Akli..

VAKTIYLE, BIR dervis bir Ramazan aksami iftara davetliydi. Dervis, yatsiya yakin, evine döndü ve karisindan mümkünse kendisi için sofra hazirlamasini istedi. Karisi:

;Sen davette degil miydin? Ne yemegi? deyince, dervis:

;Sorma dedi. Çok yersem, arkamdan ;Halis dervis degilmis diye konusmalarindan korktum, pek birsey yiyemedim.

Bunun üzerine, karisi:

Tamam dedi. ;Sen su aksam namazini kil da, ben o arada sofrayi hazirlayayim.

Dervis:

Ama dedi, ;ben aksam namazini orada kilmistim.
Karisi cevap verdi:

Sen arkamdan kötü konusurlar diye pek yemek yiyemedigine göre, arkamdan iyi konussunlar diye de namazi uzatmissindir; dedi. ;Hadi, aksam namazini bir daha kiliver de, o arada sofrayi hazir edeyim.

Rivayet edilir ki, haniminin bu ikazindan sonra dervisin akli basina geldi ve riya derdinden kurtulup halis bir dervis oldu.
--------------------------------------------------------------------------------

güzel bir yazı elinize sağlık, farkında olmadan yapılan hatalardan biri maalesef.. ikazın yerinde olması ve ibret vermeside çok güzel..

Elalem ne der? kime kulluk ettigini bilmezsen vay haline!
Kimin için ibadet ettigini bilmez isen vay haline!
Rabbim halini düzeltenlerden eylesin, riyadan uzak etsin.

Tesekkurler ahirim, güzel hatirlatma.

emeğinize sağlık. demekki kadının saçı uzun aklı kısa diyenler bukonuda yanılmışlar.feraset sahibi olan birhayat arkadaşı olması o derviş için büyük nimet. hz. mevla hepimize hatalarımızı yanlışlarımızıikaz edecek gerçek dostlar versin

emeğinize sağlık. demekki kadının saçı uzun aklı kısa diyenler bukonuda yanılmışlar.feraset sahibi olan birhayat arkadaşı olması o derviş için büyük nimet. hz. mevla hepimize hatalarımızı yanlışlarımızıikaz edecek gerçek dostlar versin

Amin cümlemize inşaallah

kıssadan hisse

MollaCami.Com