Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Evde bereket (1)

Evde bereketsizlik varsa
Haram ve mekruhlardan kaçanın evi ve rızkı bereketli olur.
Bereket, az malın çok faydası olmak, çok işe yaramak demektir. Az bir mal, bereketli olunca, çok kimsenin rahat etmesine, çok iyi işlerin yapılmasına yarar. Bereketli olmayan çok mal vardır ki, sahibinin dünyada ve ahirette felaketine sebep olur. O halde malın çok olmasını değil, bereketli olmasını istemelidir!
Rızk hiç değişmez, azalmaz ve çoğalmaz. Kimse kimsenin rızkını yiyemez. Hiç kimse kendi rızkını yiyip bitirmeden ölmez. Bir kimse, Allahü teâlâ emrettiği için çalışır, rızkını helal yoldan ararsa, ezelde belli olan rızkına kavuşur. Bu rızk, ona bereketli olur. Eğer, rızkını Allahü teâlânın yasak ettiği yerlerde ararsa, yine ezelde ayrılmış olan o belli rızka kavuşur. Fakat, bu rızk ona hayırsız, bereketsiz olur. İslam âlimleri buyurdu ki:
Evde Mushaf bulundurmak berekettir. İyilik edenin malı bereketli olur. Eshab-ı Kehfin ve Eshab-ı Bedrin isimleri yazılı kağıdı evde ve üstünde taşımakta bereket vardır. Tarlayı abdestsiz sürmek bereketsizliğe sebeptir. Ustasına hürmet etmeyenin de kazancının bereketi olmaz. Seher vakti kalkmak berekettir.
Eğer kalbde üzüntü, vücutta halsizlik, rızıkta bereketsizlik olursa, bunun boş ve yersiz konuşmalardan meydana geldiği bilinmelidir!

Evde çalgı aletleri mesela radyo, Tv varsa o evde bereketsizlik olur. Evin duvarların canlı insan veya hayvan resmi varsa o ev bereketsiz olur. Haram işlemeler ve mekruhlar bereketsizliğe sebep olur.
Bir önceki benzer yazımızı hatırlatır istifadelerimize sunarız.
http://www.mollacami.net/forum/index.php/topic,15404.0
( mollacami.com/net // Müderris )

Rahman razi olsun çok önemli bilgiler

Allah razı olsun efendim..
bunları dikkate almakla huzurda bereketlenecektir...işte islam anlayışı

evde bereket için ( http://kitap.ihya.org/muhtasar-ilmihal/konu-1393.htm )

Sabah Namazının Farzı ile Sünneti Arasında Okunacak Duâ

يَا حَىُّ يَا قَيُّومُ يَا ذَا الْجَلاَلِ وَاْلاِكْرَامِ اَسْئَلُكَ اَنْ تُحْيِىَ قَلْبِى بِنُورِ مَعْرِفَتِكَ اَبَدًا يَا اَللهُ يَا اَللهُ يَا اَللهُ يَا بَدِيعَ السَّمَوَاتِ وَاْلاَرْضِ
„Yâa hayyu yâa kayyûmü yâa zelcelâali ve'l-ikraam. Es'elüke en tuhyiye kalbii binuuri ma'rifetike ebeden yâa Allâhü yâa Allâhü yâa Allâhü yâa bedîassemâavâati vel'ardi.“
Mânâsi:
„Ey Hay ve Kayyûm olan (Allâh'im); Ey celâl ve ikram sahibi olan (Allâh'im)! Ey gökleri ve yeri esi ve benzeri olmayan bir mükemmellikte yaratan (Allâh'im) ! Ey Allâh'im, ey Allâh'im, ey Allâh'im! Kalbimi mârifet nûrunla ebediyyen ihyâ etmeni istiyorum.“

Bismillahirrahmanirrahim;
Rahmandir O, ;Esirgeyici bütun mahlukatina rahmetiyle muamele eden (dünyada)
Bir kissa Musa aleyhisselam zamaninda kitlik olacakmis. Kimse birsey ekmemis.
Ama birisi bir ekmis, kurumus , bir daha ekmis olmamis, bir daha ugrasmis sulamis,
sonunda ürün olmus.
Sormuslar tabiki hani kitlik olacakti?Musa aleyhisselam sormus; -Ya Rab beni yalanci çikardin hani kitlik olacak dedin?
-Kulum o kadar ugrasti, vazgecmedi ücüncüsünde vermemekten haya ederim.
Bereket sükür ile olur, israf etmemekle olur, temizlik tamam.
Bereket, dünya malina göz dikmeyende olur.
Yani kalbinden atacaksin, deger vermeyeceksin.
Yahu Rabbimin icatlarindan ne istersin?
O'nu insan mi icat etti bellersin?
O'nun kanunu olmazsa insan ne bilsin? Neyi icat etsin?
Bereketsizlik onu kötü kullanmada... Seytana alet etmede....
Niye güzelligini görmezsin?
Acarsin, kur-an okunur e tabiki bereket...
Evine konuk edersin bir sohbet ehli , görmemistim yakin etti uzagi.
Nimete bereketsizlik demek , benim gibi cahile gerek.
Bereket nimeti vereni bilmek.

Allah razı olsun..

Hutbe ve Vaazlar

MollaCami.Com