Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Her varlık Allah'ı zikr ediyor ya insan

Ehlullah’tan Cüneyd el Bağdadi’ye bir kuş hediye ettiler. O da bir müddet sonra salıverdi. Sebebini soranlara şu cevabı verdi: Kuş bana dedi ki:

-Ey Cüneyd! Sen sevgililerle konuşmaktan zevk alıyorsun, bana sıra gelince kapıyı yüzüme kapatıyorsun. Olur mu böyle şey? Ben de salıverdim.

Salıverdikten sonra kuş yine dedi ki:

-Kuşlar Allah’ı zikrettikleri müddetçe kapana düşmez, yakalanmazlar. Ben hayatımda bir kerecik Allah’ı zikirden gaflet ettim, hemen yakalandım.

Salihlerden biri anlatıyor:

Hindistan’da bir balıkçıyı balık tutarken seyrettim. Tuttuğu her balığı kızına veriyor, kızı da balıkları –babasının haberi olmadan- denize salıveriyordu. Nihayet balık tutma işi sona erince balıkçı kızına doğru bakındı. Ortada balık namına hiçbir şey göremeyince;

-Yavrum, balıkları ne yaptın? Diye sordu. Kız şu karşılığı verdi:

-Babacığım! Siz Peygamber s.a.v.den şöyle bir hadis naklettiniz."Balık Allah’ın zikrinden gafil olmadıkça asla oltaya ve kasnağa düşüp yakalanmaz." Demek ki yakaladığınız balıklar Allah’ı zikirden gaflet etmişlerdir. Bu sebeple bana verdiğin balıkların hepsini denize bıraktım. Zira Allah’ı zikirden gafil olan balıkları yiyemezdim.

Bazılarına göre kıza verilen herbalık kızın elinde “Sübhanallah” demiştir ve kız bu sebeple balıkları salmıştır. Balıkçı kızından bu ibretamiz cevabı alınca ağını parçaladı ve o günden sonra bir daha balık avına çıkmadı.

:) çok güzeLdi teşekkürLer..RaßßiM zikrinden gafiL oLmayı nasip eyLemesin iNŞALLAH...

:) çok güzeLdi teşekkürLer..RaßßiM zikrinden gafiL oLmayı nasip eyLemesin iNŞALLAH...

aminn...

aminn..

Allah cc razı olsun kardeşim cenabu hak kalbimizi zikrinden ayırmasın inşallah.

aminnnn...

kıssadan hisse

MollaCami.Com