Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Osman efendi.

Osman Efendi bir sabah müthiş bir baş ağrısıyla uyanır. İlaç alır, geçmez. Bir iki gün bekler, ağrı devam eder. Doktor çağrılır. Doktor muayene eder, ağrı kesiciler verir, gider. Lakin Osman Efendinin baş ağrısı artarak sürer. Üstüne üstlük baş ağrısı yanı sıra gözleri de yaşarmaya baslar. Başka doktorlar çağrılır... Osman Efendi Uşak'ın ileri gelenlerindendir, ağrıyı kesene servet vaat eder.

Doktorların hiçbiri ağrıyı durduramadığı gibi sebebini de bulamaz. Ev halkı birbirine karışır, baş ağrısından geceleri uyuyamayan Osman Efendi'yi İstanbul'a götürmeye karar verirler. İstanbul'da en iyi doktorlar seferber olur. Röntgenler, beyin tomografileri çekilir, testler yapılır... Görünüşe bakılırsa Osman Efendi turp gibidir. Oysa dayanması gittikçe zorlaşan baş ağrısı ve gözyaşları hayatı çekilmez hale getirmiştir. Ağrı kesici iğnelerle zor ayakta duran Osman Efendi bu defa da apar topar yurtdışına götürülür. O devirde Amerika değil İsviçre moda, Zurih'e gidilir. Haftalarca hastanede kalınır, onlarca profesör konsültasyon yapar, testler tekrarlanır.

Sonuç:
Osman Efendiye teşhis konulamaz. Artık yerinden kalkamayan Osman Efendiye ağrı kesici iğneler verilir, ülkesine dönüp "dinlenmesi" , daha doğrusu son günlerini -evinde- geçirmesi tavsiye edilir.

Osman Efendi bitkin, aile perişan. "Kader" denilir, Uşak'a dönülür. Osman Efendi yayla evinde bir odaya yatırılır ve ağrı kesici iğnelerle ölümü beklemeye başlar.

Bir gün, hastanın keyfi gelsin diye, Osman Efendinin eski berberi Berber Mehmet çağrılır. Berber yataktan kalkamayan Osman Efendiyi tıraş ederken, adamcağız derdini anlatır ve ölümü beklediğini söyler.

Berber Mehmet bir an düşünür. "Beyim?" der, "Sakın sizin burnunuzda kıl dönmüş olmasın" Bir bakar, "Hah işte der. "Kıl dönmüş." Osman Efendinin şaşkın bakışlarına aldırmaksızın çantasından cımbızı kaptığı gibi kılı çeker. Ev halkı Osman Efendinin köyü ayağa kaldıran çığlığıyla odaya koşar. Berber Mehmet, Osman Efendinin elinden zor alınır ve cımbızın ucunda tuttuğu yirmi santimlik kılla kapı dışarı edilir.

Osman Efendinin kanayan burnuna pansumanlar yapılır, kolonyalar koklatılır ve yaşlı adam tekrar yatağına yatırılır. Ertesi sabah Osman Efendi aylardır ilk defa rahat bir uykudan uyanır. Gözlerinin yaşarması geçmiştir. Baş ağrısından ise eser kalmamıştır. Dönen kılın sinire yürüyüp gittikçe uzayarak dayanılmaz ıstıraplara yol açtığını doktorlar ancak o zaman keşfeder. Çözümün bu kadar basit olabileceği kimsenin aklına gelmemiştir. Sapasağlam ayağa kalkan Osman Efendi, Berber Mehmet'i çağırtır ve ona bir servet bağışlar.

Sonuç:
1. Vergiden turizme, sosyal güvenlikten adalet reformuna kadar Berber Mehmet efendilerin fikirleri var, dinlemek gerek.

2. Bazen büyük sorunların çok basit çözümleri olur.

3. Burnundan kıl aldırtmayanları n başı çok ağrıyabilir...
Alinti.

İlginç ve bir o kadar da güzel bir hikayeydi. Çıkarılacak derslere ise söyleyecek birşey bırakmamışsınız. Paylaşım için teşekkürler melissa kardeşim. Emeğinize sağlık.

çok güzeldi kardeşim emeğine sağlık

İlginç ve bir o kadar da güzel bir hikayeydi. Çıkarılacak derslere ise söyleyecek birşey bırakmamışsınız. Paylaşım için teşekkürler melissa kardeşim. Emeğinize sağlık.

Sonuç:
1. Vergiden turizme, sosyal güvenlikten adalet reformuna kadar Berber Mehmet efendilerin fikirleri var, dinlemek gerek.

2. Bazen büyük sorunların çok basit çözümleri olur.

3. Burnundan kıl aldırtmayanları n başı çok ağrıyabilir...
Alinti.

Kardeşim hikaye çok güzel, bizimle paylaştığınız için teşekkürler..

Yalnız eklediğinz sonuçlardan 3. sü biraz tuhafıma gitti. Çünkü ben burundan kıl aldırmanın yanlış bir şey olduğunu duymuştum. Bu yazıyı okuyunca nette yine biraz araştırdım ve her yerde zararlı olduğu yazıyor..

Örnek bir yazı:
Burun temizliği: Hayat ve sağlığımız üzerinde, hem koku, hem de solunum organı olarak burnun büyük önemi vardır. Havanın içinde bulunan zararlı maddeler ve mikroplar, burundaki kanallar, kıllar tarafından süzülerek ciğerlere temiz hava gönderilir.
İslâmiyet nezafet dini olduğu kadar nezaket dinidir de. Hele hele milletin içinde, herkesin gözü önünde burun karıştırmak, burnundan kıl koparmak, büyük bir görgüsüzlük olduğu gibi, aynı zamanda çirkin ve kötü bir alışkanlıktır. Tıbben de mahzurludur. Çünkü burnun içi nazik zarlarla ve ince kan damarlarıyla kaplıdır. Onunla olur olmaz zamanda oynamak ve kıl koparmak tehlikelidir.

Sizin dediğiniz kıl koparma olayı bazı özel durumlarda olması gereken bir şey diye düşünüyorum. Veya sizin bu konuda daha detaylı bilginiz varmı?

-G- Kardeşim ,ahirim kardeşim'in 3.maddedeki burundan kıl aldırmamak bir deyimdir.Yani kibirli;''hatası söylendiğinde kabul etmeyen,her şeyi ben bilirim''havasında olan kişiliklerdir.
ben böyle anladım ahirim kardeşim bu anlamdamı yazdı bilemiyorum tabi ::)

-G- Kardeşim ,ahirim kardeşim'in 3.maddedeki burundan kıl aldırmamak bir deyimdir.Yani kibirli;''hatası söylendiğinde kabul etmeyen,her şeyi ben bilirim''havasında olan kişiliklerdir.
ben böyle anladım ahirim kardeşim bu anlamdamı yazdı bilemiyorum tabi ::)

Yani onuda düsünmedim degil ama hikayede baya baya burundan kil aldirmaktan bahsedince yinede gerçek anlamda bu fiili yapmak olarak algiladim..
Eger bu hikaye ile deyim kasdediliyorsa bütün söylediklerimi geri aliyorum :D

Bu arada yaziyi yazan melissa kardesimiz, ahirim kardesimiz degil :)

Yani onuda düsünmedim degil ama hikayede baya baya burundan kil aldirmaktan bahsedince yinede gerçek anlamda bu fiili yapmak olarak algiladim..
Eger bu hikaye ile deyim kasdediliyorsa bütün söylediklerimi geri aliyorum :D

Bu arada yaziyi yazan melissa kardesimiz, ahirim kardesimiz degil :)

melissa kardeşimden çok özür diliyorum dalgınlığımı mazur görün lütfen :-[

Ilginize tesekkurler. Bu hikayedeki gibi kil aldirmanin sakincasini görmüyorum.
Ama dediginiz gibi -G- kardesim burundan kil aldirmak iyi degildir.
Bir de her isin bir uzmani vardir ki kücümsenmesin demek isteniyor.
örnek; ayaktaki nasir için doktor manikurcu önerdi bunun gibi anliyorum bende....

Birbirimize faydali olmak temennimiz, Cuhadar Özür dileyecek birsey yok, ahirimde bir tane.

paylaşım için teşekkürler.hikaye güzel,sonuçlar mükemmel.

hikaye güzel.yorumlar güzel. kardeşlerimizin fikirlerini paylaşmaları ve saygıları hepsinden güzel...

kıssadan hisse

MollaCami.Com