Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Karbonmetrenizi ölçün-test (kaç ağaca bedelsiniz)

KARBONMETRE

Küresel ısınmanın temel nedenlerinden biri “karbondioksit ve metan gazları” nam-ı diğer “sera gazları”... Aslında bilim insanlarına göre bu gazlar faydalı... Atmosferde Güneş’ten gelen ısıyı tutuyor ve bizlere yaşanılabilir bir ortam yaratıyorlar. Onlar olmasaydı, Güneş’ten gelen ısı Dünya’dan geri döner ve uzayın derinliklerinde kaybolurdu. Dolayısıyla sera etkisi denilen bu olgu, Dünya’nın sıcak kalmasını sağlıyor ve hayatı mümkün kılıyor. Fakat insanoğlu ulaşım, eletrik tüketimi, sanayi gibi faktörlerle atmosfere fazla karbondioksit bırakınca işler karışıyor. Atmosferde ısıyı tutan karbondioksit arttıkça Dünya ısınıyor, iklimler değişiyor, buzullar eriyor... Herbirimiz evde, arabada, işyerinde yaptıklarımızla atmosfere bırakılan karbondioksite yenilerini ekliyor, küresel ısınmayı hızlandırıyoruz.

Peki ne kadar hızlandırıyoruz? Küresel ısınmaya olan etkinizi gösteren bu test size bu sorunun cevabını verecek. Dünya’ya bıraktığınız karbon ayak izini görmek istiyorsanız testi çözün.

http://cm1.ntvmsnbc.com/yesil/carbonmeter/test.aspx

güzel bir test mis....

benim 45 agac dikmem lazimmis ,

yani sonuc pek ic acici degil....

olsun dost aci söyler mis...

Sorun etmeyin mücahide kardesim, rahat bir nefes alin, benim 75 agaç dikmem gerekiyormus :D

Sanırım bir "mollacami ağaçlandırma alanına" ihtiyacımız var. Adminlerimize duyrulur. :)

Sanırım bir "mollacami ağaçlandırma alanına" ihtiyacımız var. Adminlerimize duyrulur. :)

Çok faideli bir konu ve test teşekkürler gözyaşı..
Neden olmasın yeterli destek ve katılım olursa MollaCami Ağaçlandırma Alanı yapılabilir ;)
Aslında her sene kişi kendi adına en az bir ağaç dikmeli..keza aile ferdleri içinde bu sayı çogalmalı..

Benim de 50 ağaç dikmem gerekiyormuş :D

40 :D En tasarrufLu ßenim (şimdiLik)

Bilim ve Teknoloji

MollaCami.Com