Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

kelimelerin dili

BEN: egoyu cagri§tirsada, bazen olur nefs, bazen olur §eytan, bazen olur,
BENden öte BEN: yani Hak özüm
A iki gözüm
Anlat kendini dersen, biz olmadan, biz diyemez insan
Ego öldüremezsin,O sensin emrine al hakki bilsin
A§k tek kelime, ula§ilmazda erirsin
Sen tam HAK erisin

Bilgi, OKU emri geregince
Tut ipinden iyice
Tek çare yarama ilaç bence....

Gerisi degi§ir bilgi gelince..

tesekkurler.

MELİSSA KARDEŞİM teşekür ederim..yazın karışmış anlaşılması zor olmuş

Klavyemde türkce karekterler olmamasindan dolayi s:§ seker, §eker yazamiyorum
ayirt etmeden yazsam anlasilirmi bilmem?
Zor zor benim için de çok zor ama elimden geldigince dogru harfleri kullanmaya calisiyorum, kusuruma bakmayin;
Hakkinizi helal edin.

çok güzeldi teşekkürler degerli kardeşim

Emeğinize sağlık kardeşim. Güzeldi.
Nerden çıktı diyeceksiniz ama sizlere benim de doğrusunu bir süre önce öğrendiğim bir yanlışdan bahsetmek istiyorum. Egonun asıl tarifini yapıp bırakacağım daha doğrusu iyi ya da kötü olduğuna sizler karar verin isterim. Psikolojide insanın kişilik gelişiminde zihinde soyut olarak 3 işlevsel dizgenin olduğu söylenir. Bunlar id, ego ve süperegodur. "İd" içinde hazza ulaşmayı amaç edinmiş istek ve duyguları.. bulundurur. Bu istek ve duygular, "libidinöz" (cinsel) ve "saldırgan" dürtülerden köklenir.. "Superego" ise, toplumun geçerli kavram ve ölçülerini içinde barındırmaktadır Yanı gerçeğin ahlak kurallarını ve kişinin kendi kendini kontrolünü, eleştirisini temsil eder. Ego ise dış dünyanın gerçekleri ile (yani süperego) iç dünyanın haz arayışı (yani id) arasında dengeyi sağlayan bölümdür.
Bu tanımlamalar bir psikanalitik kuramcıya ait bizim inancımıza ne kadar uygun ya da değil siz karar verin. Ben sadece egonun aslından farklı kullanıldığını anlatmaya çalıştım.

ihvan kardeşim başlığınızı işgal edip konuyla ilgisi olmayan bir açıklamada bulundum. Hakkınızı helal edin.

ihvan kardeşim başlığınızı işgal edip konuyla ilgisi olmayan bir açıklamada bulundum. Hakkınızı helal edin...................TEŞEKKÜRLER KARDEŞİM GÜZEL BİR AÇIKLAMAYDI.

Serbest Kürsü

MollaCami.Com