Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

türk askerinin sır tutma ve vatan anlayışı...

*Viyana muhasarası sırasında beş Türk Avusturyalılara esir düşmüşlerdi. Viyana kalesi kumandanı Türk esirlerine :

-“Siz hangi paşanın askerlerisiniz? Türk or-dusunun mevcudu ne kadardır? Ne kadar topunuz var?”

Esirler bu sorulara cevap vermeyince hepside dayanılmaz işkencelere maruz bırakıldılar. Kumandan yinede Türk esirlerinden bir cevap alamayınca hepsini birer çuvala koyup kayalardan aşağı attırdı. Son Türk askeri de kayadan aşağı atılacağı sırada :

- “Durun beni atmayın hepsini söyleyeceğim” deyince kendisini çuvaldan çıkardılar. Çuvaldan çıkan Türk bir kahkaha atarak :

- “Hey gafiller biz ölümden korkan bir milletin çocukları olsaydık Viyana önlerine kadar gelebilir miydik?” dedikten sonra kendini kayalardan aşağı bıraktı.

(Tarih fıkraları sayfa 124)

**Sır namusdur. İnsan sırrı, namusunu koruma hassasiyeti içinde korumalı ve onu her ne olursa olsun fahşetmemelidir. Büyüklerimiz ne gü-zel söylemiş: “Ser (baş) veririz sır vermeyiz.”

Eğer sır bir milletin kaderini, değiştirecekse bir değil binlerce can feda edilse azdır. Müslüman milleti için canını seve seve verir ölümden korkmaz.

bu güzel paylaşım için teşekkürler.
işte "ser verip sır vermemek"

ben teşekkür ederim laleee kardeşim ilginize...

teşekürler kardeşim atalarımızın izinde olabilse
şimdiki kardeşlerimiz senden allah razı olsun
güzel paylaşımın için.

ben teşekkür ederim yücel biter ve _fırtına_ kardeşim

çok güzel bir paylaşımdı emeğinize sağlık

çok güzel bir paylaşımdı emeğinize sağlık

Tarihi, Ibretli Hikayeler

MollaCami.Com