Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Bunlar Şaraptı

BUNLAR ŞARAPTI

Kâdı Yâkûb şöyle anlatır:

Birgün Şam'da bir mescidin kenarındaydım. Orada bir köprü vardı. Hava çok sıcaktı. Abdullah el-Yuneynî, abdest almak için dereye indi. O sırada bir nasrânî, şarap yüklü katırı ile köprüden geçiyordu. Katır bir ara ürktü ve yük yere yıkıldı. Çevrede başka kimse yoktu. Abdullah el-Yuneynî, yukarı çıkıp bana;
"Yükü yüklemeye yardım et!" dedi.

Nasrânîye yardım ettim ve yükü katıra yükledik. Nasrânî, oradan uzaklaşıp gitti. Kendi kendime; "Bu zât böyle yapmamı niye istedi?" diye düşündüm. Sonra nasrânîyi tâkib ettim. Nasrânî, katırıyla şarap satan bir dükkânın önüne geldi. Katırdaki yükü indirip açtı. Hepsi sirke olmuştu.
Şarap satıcısı;
"Yazıklar olsun sana! Senden şarap getirmeni istedim. Bunlar sirke!" dedi.

Nasrânî hayretten dona kalmıştı. Şaşkınlığından ağlamağa başladı ve;
"Bunlar şaraptı. Fakat neden sirke oldu sebebini anladım!" diyerek hemen katırını bir yere bağladı. Doğru Abdullah bin Abdülazîz hazretlerinin dergâhına koştu. Huzûruna girer girmez: "Eşhedü enlâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve resûlühü." diyerek müslüman oldu ve artık huzûrundan ayrılmayıp talebeleri arasına girdi. (1)

Kaynak:
1) Evliyalar Ansiklopedisi, İhlas

Allah razı olsun. Çok güzel bi kıssa. Hepimiz payımıza düşen hisseyi alsak ne güzel olur da. Allah nasip etsin inşallah. Emeğine sağlık.

Allah razı olsun. Çok güzel bi kıssa. Hepimiz payımıza düşen hisseyi alsak ne güzel olur da. Allah nasip etsin inşallah. Emeğine sağlık.

paylasim icin tskrlr...

iste kissadan hisse,,,,

buyurun cikarin...

cümLeten pay çıkarmak umuduyLa..teşekkürLer...

rica ederim Allah cümlemizden razı olsun

duayla kalın...

emeğine ve gözlerine sağlık.... ;)

Rica ederim Zişan. :)

büyükler sırlarla dolu...güzeldi canım kardeşim..eline sağlık...

İlgine ve değerli yorumuna ben teşekkür ederim Lâl.

Onlar gibi olabilmek ümidiyle... :)

cümLeten pay çıkarmak umuduyLa..teşekkürLer...

İlgine ve değerli yorumuna ben teşekkür ederim hemşerim.

hikmetlerden sual olunmuyor.emeğine sağlık

İlginize ve değerli yorumunuza ben teşekkür ederim Sn. İhvan..

allah razı olsun kardeşim çok güzeldi emeğinize sağlık

kıssadan hisse

MollaCami.Com