Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

ÜFTADE HZ. NİN TALEBESİ

Bir gün Üftâde hz.leri öğrencileri ile kırlarda sohbet ediyordu. Bir ara talebeler etrafa dağılarak herbiri birer demet çiçek topladılar. Hüdâyî ise elinde kurumuş ve sapı kırılmış bir çiçek olduğu halde döndü. Üstelik geç de kalmıştı. Öğrencilerin hepsi,hediyelerini şeyhleri Üftâde hz.lerine takdim etmiş, o da kabul ederek memnuniyetini belirtmiş ve duâlar etmişti.Hüdâyî hediyesini verince, Üftâde hz.leri,''Oğlum, arkadaşların demet demet çiçek getirdi. Sen bize bir tek solmuş çiçeği mi lâyık gördün?'' diye sordu. Hüdâyî de;

''Efendimize ne getirsem azdır. Fakat koparmak için el uzattığım her çiçek Allah'ı tesbih ediyordu. Bu tesbihi işiterek el çekip hiç birini koparamadım.Ancak kurumuş ve sapı kırılmış olduğu için, bu çiçeğin tesbihini kestiğini kestiğini, sustuğunu gördüm. Bu sebeple bunu getirebildim.''

Azîz Mahmut Hüdâyî bu cevabıyla Üftâde Hazretlerinin bir kat daha muhabbet ve teveccühünü kazandı. Üftâde'yi sevinçlere boğdu. Üftâde Hazretleri Hüdâyî'ye her zaman;

''Evlâdım her zerrede Hakk'ı göreceksin, her zerreye Hak muâmelesi yapacaksın, başka yolu yok, bu böyledir.'' derdi.

masaAllah
emeginize saglik

okuyan gözleriinize sağlık direnisci kardeşim :)
üyeliğiniz hayırlı olsun hoşgeldiniz :)

ah ah! ne güzel haller, ne ince düşünüşler :'(
allah razı olsun kardeşim..

Amiin lalee kardeşim okuyan gözlere sağlık :)

ah ah! ne güzel haller, ne ince düşünüşler :'(
allah razı olsun kardeşim..

Amiin tuba64 kardeşim okuyan gözlere sağlık :)

masaAllah
emeginize saglik

Her zerreye saygı, muhteşem sineğe bile deger vereceksin Nerde?
Hele ki Rabbimin halifesi insan sen kendini bildin mi ki kendine saygı göstermeyi akıl etmezsin.
Bazen umutlarım kırılır, bu nasıl işkence ki insan aslını unutur ama aramaz , çöplük dünyayla avunur.
Hak'ı görmek kolay olsa??! Herkes bulur, önce iste ey insan şu rüyadan ölmeden gec olmadan uyansan!

amiiin melissa kardeşim :)
gözlerinize sağlık direnisci kardeşim :)

kıssadan hisse

MollaCami.Com