Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim


Facebook Güvenlik 2 / Grup Güvenliği

S.a./A.s. Arkadaşlar

Face güvenlikte 2. konu grup güvenliği
Elimden geldiğince Facebook'taki gruplarımızı nasıl koruyabileceğimiz hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.
Öncelikle Facebook Güvenlik 1 / Fake Pishing konusunu okumadan bu konuya dalmayalım. Orayı dikkatlice okuduktan sonra bu konuya başlayın.
Hesaplarınıza genellikle gruplarınız ve hayran sayfalarınıza el koymak amacı ile saldırılır.
Gruplarınızı korumanın en önemli kuralı yöneticilerin hesabının erişime kapalı olmasıdır. Erişime kapalı bir hesaba face yönetimine ciddi bir şikayet olmadığı müddetçe müdahale edilemez. Bir hesabın erişime nasıl kapatılabileceğini videolu olarak anlatacağım ben yalnız bugünlerde facebookta bir sorun var ve gerekli ayarları yapacağımız bölüme erişim sağlanamıyor. Kelimelerle kısaca açıklamaya çalışayım. Sağ üst köşedeki ayarlar bölümüne giriyoruz karşımıza 4 seçenek gelecek. Sırayla 4 seçeneğin hepsine gireceksiniz. Karşınıza çıkan seçenekleri indirgeyebildiğiniz kadar özele indirgeyin. Örneğin profil gizliliği bölümünde Fotoğraf seçeneklerini Sadece Ben yapın, bunu yapamıyorsanız sadece arkadaşlar yapın ve bazı arkadaşlar bölümüne güvendiğiniz 1 arkadaşınızı ekleyin kaydedin. Tüm seçenekler ve bölümler için aynı şeyi uyguluyoruz. İndirgeyebildiğimiz kadar özele indirgiyoruz. Bu işlemler tamamlandıktan sonra hesabınıza erişim kapanacaktır.

Tanımadığınız sanal arkadaşlık kurduğunuz kişileri yönetici olarak almayın. Sırf grubunuz için sizle arkadaşlık kuranlar olacaktır ve illaki sizle samimi olup güven kazanacak. En fazla görevli olarak alın. Görevlinin sadece ismi vardır gruba zarar verebilecek bir yetkisi yoktur.

Kurucu hesabını kesinlikle iptal etmeyin. Grubu kuran kişi gruptan önemsiz nedenlerden dolayı ayrılmamalı. Çünkü sonradan atanan görevliler grup kurucusunun hesabını silemez.

Tanımadığınız kişileri kabul etmeyin. Bu genel güvenlik kuralı zaten. Hatta tanıdığınız biri ise bunu kendisine tastiklettirin onaylatın. Gerçekten omu değilmi bundan emin olun. Çünkü herhangi bir arkadaşınızın resimlerini alıp aynen oymuş gibi bir profil açılabilir. Siz arkadaşınız zannederken aslında farklı biriyle görüşüyor olabilirsiniz. Hele güvendiğiniz bir arkadaşınızsa doğal olarak karşıdakinin isteklerini yerine getirirsiniz ve bu kötü sonuçlar doğurabilir.

Siz yukarıdaki açık tüm kapıları kapattığınızda grubu şikayet ederek kapattırmaya çalışanlar olabilir.Grubunuzu facebookta paylaşın, paylaştırın, Tartışma panonuzu, grup-hayran sayfanızın duvarını güncel tutun. Bunlar şikayetlerin panzehiridir.


Ayrıca en baştada belirttiğim gibi Güvenlik bölümümüzde bulunan Fake-Pishing bölümünüde dikkatlice okuyun. Hesabınızı korumanız için gerekli bilgiler bulunmakta. Eğer hesabınızı kaptırırsanız yukarıdakilerin hiç birini yapamazsınız (:

Hiç birini yapamıyor veya yaptığınız halde içiniz rahat olmuyorsa biz daima burdayız. Her zaman yardıma hazırız.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Daha aklıma gelen olursa paylaşırım ;)
Saat sabahın 5 i oluyor. Uykusuzluktan dolayı yazımda hatalar eksikler kusurlar anlatım bozuklukları olabilir kusura bakmayın. Klasik sözümüz Sürci Lisan Ettiysek Affola :)

Selametle ...

FacebookSecurity.Org / CeRRaH

Teşekkürler degerli kardeşim

ben teşekkür ederim kardeşim
İnşallah yararlı olur


Bilim ve Teknoloji

MollaCami.Com