Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim


Ofis stresine karşı meditatif egzersizler

Daha berrak bir zihin için...

Her zamankinden daha yoğun çalışıyorsunuz. Ancak birkaç saat sonra bilgisayar ekranında harfler birbirine girdi, gözleriniz yanıyor. Konsantrasyonunuzdan eser kalmadığını söylemeye gerek yok. Ne mi yapabilirsiniz? Klavyeyi şöyle bir kenara alıp 15-20 dakika sürecek 5 egzersizle düşüncelerinizi toparlayıp, enerjinizi yeniden kazanabilirsiniz.

Atalarımız boşuna dememiş sağlam kafa sağlam vücutta bulunur diye. Özellikle çok yoğun çalıştığım günlerde benim de aklıma gelir bu atasözü. Ve o en yoğun zamanda bile bir pencere kenarına gidip şöyle bir 5 dakika soluklanırım. Uzmanlar da bunun ofis stresini yenmekte epey etkili olduğunu söylüyor. Üstelik bunu söylemekle kalmıyor, ofis içinde uygulayabileceğimiz egzersizler de öneriyorlar.
Saatlerce klavyenin başında çalışmak insanın gerçekten enerjisini alıyor. Zaman geçtikçe yaratıcılık da ölüyor zaten. Yorgunluğun iyice çöktüğünü ekrandaki harfler birbirine girince anlıyorsunuz. Gözleriniz de yanıyor. Aslında bunlar gayet normal. Çünkü uzmanlar bilgisayar başında çalışmanın da ağır iş sınıfına girdiğini belirtiyor

Gözler 30 bin kez dönüyor
Diyelim 6 saat boyunca bilgisayar karşısında çalışıyorsunuz. Bu süre zarfında gözünüzün ekran, klavye ve önünüzdeki kağıtlar arasında kaç kez gelip gittiğini biliyor musunuz? Tam 30 bin kez! İnanılır gibi değil, değil mi?
Böyle bir durumda enerjisiz kalmanız, konsantrasyonunuzu kaybetmeniz gayet normal. Ancak psikoterapistler, büroda bile olsanız uygulayabileceğiniz gevşetici egzersizler olduğunu söylüyor. Bu egzersizlerle beyin dinlendiriliyor, kan dolaşımı ve oksijen alımı sağlanıyor ayrıca kaybedilen enerji ve konsantrasyon geri sağlanıyor. Özellikle göz, alın, çene kaslarının gevşemesi size yeni bir güç sağlıyor. Böylelikle ofiste geçireceğiniz kalan zamanda canlanıyorsunuz ve işinize devam edebiliyorsunuz.

Alıntı

ruhumuzun penceresine neLerde ediyoruz :-\
payLaşım ve ßiLgi için teşekkürLer..


Spor

MollaCami.Com