Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

İttihatçıların Akılsızlığı

İttihatçıların Akılsızlığı Sultan II. Abdülhamid'in dahice bir politika güderek, her hangi bir isyan çıkartmalarını önlemek için Arabistan'ın Hicaz ileri gelenlerini, Şura-yı Devlet üyesi olarak İstanbul'da tuttuğunu. . . Bunlardan Şerif Hüseyin'in, Mekke'ye emir olmak isteğini defaatla reddetmesine karşılık Ulu Hakan'ın tahttan indirilmesiyle birlikte İttihat ve Terakki yönetiminin, Şerif Hüseyin'in bu isteğini yerine getirerek onu emir olarak tayin ettiğini ve hemen ardından da Şerif'in Osmanlı'ya karsı isyan bayrağını açtığını... Çok sonraları İngiliz Başvekil Lloyd George'un Avam Kamarası'nda: ""Şerif Hüseyin Mekke emiri olduktan sonra kendisi ile Arap milliyetçiliği ve isyan konusunda anlaştık. Bu isyana karşı ayda 40 bin altın vermiştik" dediğini ... (Bardakçı, İlhan; İmparatorluğa Veda, Hülbe Yay., İst/1985, s. 57)

zaten ittihatçiler akıllı kimseler olsalardı ittihatçi olmazlardı. yegane amacı osmanlıyı yıkmak ve yerine batılı, inançsız bir türkiye kurmak olan bu fırkanın hiçbir üyesinin vatan için çalıştığına inanmıyorum.

zaten ittihatçiler akıllı kimseler olsalardı ittihatçi olmazlardı. yegane amacı osmanlıyı yıkmak ve yerine batılı, inançsız bir türkiye kurmak olan bu fırkanın hiçbir üyesinin vatan için çalıştığına inanmıyorum.

Helal kardeşim +++

Bu ittihatcilarin yaptiklarini anlatmaya kalksak sayfalar yetmez.
Filistinide bunlarin yüzünden kaybetmedikmi?
Lakin yukaridaki anlatim cok güzel bir örnek...Araptan dost olmaz, bizi arkadan vurdular diyenlerin bunun üzerinde biraz düsünmeleri lazimdir.

Paylasim icin tesekkürler.

Paylaşımın için teşekkürler sevgili kardeşim

Tarih

MollaCami.Com