Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

hristiyanlar ilimleri arttığında müslüman olurlar.

Hristiyanlar okudukça ve ilimleri arttıkça Müslüman olurlar
Müslümanlarda cahillikleri çoğaldıkça hristiyan olurlar

Akdeniz’de Balear takımadalarının en büyüğü olan Mayorka adasında bir ailenin tek çocuğu olan Anselmo Turmeda isimli biri vardı.6 yaşındayken bir papazdan din ilmini öğrenmek üzere tahsile başladı.Sonra ilmini ilerletmek üzere Katalan’da Larde şehrine gitti.Din ilmini hayli ilerleten Anselmo dahada ilerletmek için Nebuniye şehrine gitti.Burada ilmi çok yüksek bir papazın himayesi ve hizmetinde uzun müddet kaldı.Nikolo Mertil ismindeki bu papaz bir gün hasta olduğundan derse gelmedi.O gün talebeler kendi aralarında müzakerelerle meşgul oldular.Akşam olduğunda Anselmo papazın evine vardı.Papaz “Bugün ne ile meşgul oldunuz” diye sordu.Anselmo ise ders müzakeresinde bulunduklarını fakat İncil’in bir yerinde Hazreti İsa’nın “benden sonra bir peygamber gelir onun ismi Paraklit’tir” sözü zerine hayli tartışma yaptıklarını söyledi.
Papaz
-Bu hususta arkadaşlarından kimler ne gibi sözler söyledi ve sen ne söyledin diye sordu.
Anselmo anlattıktan sonra Papaz
-Sen biraz yaklaşmışsın falan biraz yaklaşmış filan hiç isabet edememiş.deyince Anselmo büsbütün merak etti.Papaza yalvararak bunun hakikatini sordu.Papaz nikola bir türlü söylemek istemiyordu.Hatta söylediği takdirde hayatının tehlikeye gireceğini ifade ediyordu.Anselmo papazın ayaklarına kapanarak yalvarmaya başladı.Nihayet papaz ağlayarak anlatmaya başladı.Ve şöyle dedi
-Evladım ben bu hakikati hayatımın son zamanlarında öğrendim eğer daha evvel öğrenmiş olsaydım benim için çok şeyler değişirdi.Burada İsa’nın benden sonra ismi Paraklit olan birisi gelecektir dediği zat Müslümanların peygamberi Hazreti Muhammmet’tir.Paraklit’in tam karşılığı Ahmet’tir.Bu hakikati benden duyduğunu kimseye söyleme eğer kendin için hayırlı bir şey yapmak istersen Müslüman ol ,dedi
Hocasından bu hakikatleri duyan Anselmo Turmeda hemen memleketine döndü.6ay kaldıktan sonra Tunus’a gitti.Orada kendi dilinden anlayan birini bulup Müslüman olacağını anlattı.Tunus emiri EbulAbbas Ahmet’in huzuruna çıkardılar.Huzurda Müslümanlığı kabul etti.Tunus emirinden orada bulunan ve kendisini tanıyan Hristiyanlardan kendisinin sorulmasını istedi.Hristiyanlar toplandılar.Kendilerine Anselmo Turmeda isminde bir papazı taıyıp tanımadıkları soruldu.Hepsi iyidir diye hakkında şahitlik yaptı.Ozaman huzurlarına Abdullah çıktı ve kelimei şahadet getirdi perişan oldular.
-Bu bizim içimizde en kötü kimse olarak bildiğimiz biridir demeye başladılar.
Abdullah Tunus sarayında uzun müddet tercümanlık yaptı.

tesekkurler lalee :) rabbim cumlesine hidayet versin insallah

tesekkurler lalee :) rabbim cumlesine hidayet versin insallah
amin

bu çok anlamlı paylaşımın için teşklr.Lalee

rica ederim ben teşekkür ederim okuduğunuz için :)

cok güzeldi teşegür ederiz

rica ederim ben teşekkür ederim okuduğunuz için :)

ayrıca mollacamiye hoşgeldiniz değerli paylaşımlarınızı bekliyoruz :)

İlim İlim illa ilim her alanda faydası var. Rabbim ilimi boşuna över mi hiç. paylaşım için teşekkür ederiz.

doğru söylüyosunuz gerçekleri bilmek kardeşim
okuyan gözlerinize sağlık..

kıssadan hisse

MollaCami.Com